Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z funkcjonowaniem jednostki OSP w Osielsku? Radny pyta, wójt odpowiada

Dodano: 12.08.2024 | 10:14

Na zdjęciu: Od czasu przejęcia w dniu 28 czerwca 2023 roku budynku remizy przez OSP Osielsko strażacy ratownicy uczestniczyli w 66 zdarzeniach

Fot. IN

W ostatnim czasie niektórzy mieszkańcy zaczęli zadawać pytania dotyczące funkcjonowania jednostki OSP w Osielsku. Zdarzały się przypadki, że strażacy nie zawsze wyjeżdżali do zdarzeń zlokalizowanych w pobliżu. Aby rozwiać wątpliwości radny Rady Gminy w Osielsku Piotr Stelmach złożył w tej sprawie interpelację do wójta.

Na wstępie należy zaznaczyć, że strażacy ochotnicy cieszą się dużym zaufaniem wśród społeczeństwa w całej Polsce. Według danych udostępnionych na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jednostki OSP są umundurowanymi, wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt, przeznaczonymi do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami, w tym prowadzącymi działania w zakresie ratownictwa specjalistycznego, jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Jednostki OSP ściśle współdziałają z jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz innymi podmiotami i instytucjami w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli na terenie swego działania (miasta i gminy) lub wspomagają sąsiednie obszary w ramach poczynionych uzgodnień lub umów. OSP Osielsko nie jest włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG). Włączenie jednostki do KSRG poprzedzone jest zawarciem porozumienia między właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, tą jednostką a wójtem gminy, burmistrzem lub prezydentem – w przypadku ochotniczych straży pożarnych.

Dane statystyczne i koszty

– Od czasu przejęcia w dniu 28 czerwca 2023 roku budynku remizy przez OSP Osielsko strażacy ratownicy uczestniczyli w 66 zdarzeniach w których 59 razy użyty został samochód pożarniczy Volvo i 12 razy samochód pożarniczy Lublin – wyjaśnia wójt Janusz Jedliński. – W kilku działaniach ratowniczych wyjeżdżały oba samochody jednocześnie. Wymienione zdarzenia były działaniami ratowniczymi i zostały potwierdzone w cyklicznym raporcie przesyłanym przez KM PSP do Urzędu Gminy. W okresie od 01.07.2023 r. do 30.06.2024 r. koszty utrzymania OSP Osielsko były następujące: – ekwiwalent pieniężny za udział w działaniach ratowniczych – 15 104,00 zł; – pozostałe koszty utrzymania – 104 753,00 zł – dodaje Jedliński.

Jednostka OSP Osielsko zrzesza 29 członków, w tym 20 strażaków ratowników  i 2 kandydatów na strażaka ratownika. Mieszkańcami gminy jest 11 strażaków ratowników i 2 kandydatów na strażaka ratownika.

Wyjaśnienia wójta

Wójt Jedliński podkreśla, że za udział w pokazach sprzętu ratowniczego, wizytach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach strażacy ratownicy nie otrzymują ekwiwalentu pieniężnego.

Co z wyjazdami do zdarzeń? – Każdorazowo decyzję o wyjeździe strażaków ratowników na akcję ratowniczą i o rodzaju użytego sprzętu podejmuje dyżurny stanowiska kierowania KM PSP- wyjaśnia wójt. – W uzasadnionych przypadkach ostateczną decyzje podejmuje Naczelnik OSP. Powodem braku udziału OSP Osielsko w działaniu ratowniczym w dniu 27 lipca 2024 roku był brak możliwości skompletowania zastępu ze względu na okres weekendowo-urlopowy. Od dłuższego czasu OSP dąży do pozyskania minimalnej ilości (12) strażaków ratowników gwarantujących dotarcie do remizy w nakazanych normach czasowych co jest kluczowym parametrem ubiegania się o włączenie do KSRG. W przypadku zdarzeń wymagających natychmiastowej reakcji Dyżurny KM PSP zadysponowuje własny sprzęt i nie ma obowiązku informować o dyslokacji dodatkowych jednostek użytych w akcji – dodaje gospodarz gminy Osielsko.

W omawianym okresie strażacy ratownicy OSP Osielsko brali udział w 5 imprezach gminnych, 3 festynach i 3 wyjazdach edukacyjnych do przedszkoli.