Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Filharmonia pod gwiazdami już w ten weekend. To będą dwa wyjątkowe koncerty

Dodano: 22.08.2024 | 20:04

Na zdjęciu: Koncertów pod gwiazdami można wysłuchać za damo przebywając w okolicy parku Kochanowskiego i Filharmonii Pomorskiej - w części wydzielonej na widownię zasiadają melomani, którzy kupili bilety.

Fot. Filharmonia Pomorska

Filharmonia pod gwiazdami powraca! Jutro i w sobotę (23 i 24 sierpnia) o godz. 20:00 na placu Krzysztofa Pendereckiego przed Filharmonią Pomorską odbędą się kolejne wyjątkowe koncerty.

Cykl „Filharmonia pod gwiazdami” jest organizowany od 2021 roku. Występy co roku cieszą się ogromną popularnością. – W części wydzielonej na widownię zasiadają melomani, którzy kupili bilety, natomiast wokół placu, przy fontannach, w parku na prywatnych krzesełkach i kocach mogą rozsiąść się chętni słuchacze, by dać się przytulić muzyce… – opisuje Katarzyna Szewczyk, kierownik działu promocji i kontaktów z publicznością FP.

Podczas dwóch wieczorów w sercu Dzielnicy Muzycznej zaprezentują się zespoły artystyczne Filharmonii Pomorskiej – Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis i Orkiestra Symfoniczna. W piątek, 23 sierpnia o 20:00 rozpocznie się koncert stanowiący Preludium do 62. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego KONTRASTY, rozpoczynającego się w połowie września. Pod gwieździstym, letnim niebem zabrzmią popularne arie, duety i uwertury z oper Wolfganga Amadeusa Mozarta.


250-lecie Kanału Bydgoskiego. Obchody będą pełne atrakcji [PROGRAM]


Wystąpią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Jakub Chrenowicz (dyrygent), Aleksandra Olczyk (sopran), Maria Jaskulska-Chrenowicz (sopran), Makary Pihura (baryton), Maciej Puto (prowadzenie).

Następnego dnia, również od 20:00 artyści zaprezentują dzieło Carmina Burana. To jeden z najciekawszych utworów wokalno-instrumentalnych ostatniego wieku. Do jego prezentacji wymagana jest ogromna obsada wykonawcza, duża orkiestra, soliści i chóry. – Dzieło powstało w dość niecodzienny sposób. W Wielki Czwartek 1934 roku Carl Orff otrzymał antologię średniowiecznej poezji zawierającej około dwustu dawnych pieśni i utworów poetyckich. Orff zachwycił się otrzymaną kolekcją, akcentując „zaraźliwą rytmikę i żywiołowość wierszy, jak i muzyczność języka łacińskiego z jego szerokim wykorzystaniem samogłosek”. Owa muzyczność tekstu pomogła później w pracy kompozytorskiej Orffa: „Całość była gotowa w przeciągu kilku tygodni. Miałem całą muzykę w głowie” – opisuje Szewczyk.

Carmina Burana składa się z dwudziestu pięciu ustępów domkniętych z obu stron najpopularniejszą częścią chóralną O Fortuna – zapierającą dech w piersiach inwokacją do losu i szczęścia. Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Singakademie (Frankfurt nad Odrą), Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej, Chór Olivii Centre, Dziecięce Chóry z Polski i Niemiec oraz Rudolf Tiersch (dyrygent), Martina Rüping (sopran), Ralph Eschrig (tenor), Grzegorz Sobczak (baryton), Magdalena Filipska, Justyna Narewska (przygotowanie Chóru Kameralnego), Agnieszka Sowa (przygotowanie Chóru PB i Chóru Dziecięcego z Polski), Wiktoria Pagieła, Maria Krueger-Milej (przygotowanie Chóru OC) i Magdalena Iłowska (przygotowanie Chóru Dziecięcego z Niemiec).

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments