Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Muzycy z całego świata na II Festiwalu Paderewskiego. Już od 13 października w Bydgoszczy!

Dodano: 03.10.2024 | 19:37

Na zdjęciu: Festiwal, który w ubiegłym roku miał swoją pierwszą edycję, łączy sfery popularno-naukowe z artystycznymi.

Fot. mat. organizatora

W dniach 13-19 października w Bydgoszczy wszyscy melomani będą mogli wziąć udział w święcie Ignacego Jana Paderewskiego, czyli II edycji Festiwalu Paderewskiego. W programie zaplanowane są koncerty muzyków z całego świata!

Festiwal, który w ubiegłym roku miał swoją pierwszą edycję, łączy sfery popularno-naukowe z artystycznymi. Jest on uroczystością, która pragnie uczcić wybitnego pianistę, kompozytora i polityka – Ignacego Jana Paderewskiego. W planie wydarzeń festiwalowych znaleźć będzie można serię wykładów na temat I. J. Paderewskiego oraz działalności Towarzystwa Muzycznego. W tej edycji twórcy skupili się na tym, jak wykorzystuje się sztuczną inteligencję w muzyce i recitalach fortepianowych.

13 października 2024 w sali koncertowej Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego odbędzie się uroczysta inauguracja II Festiwalu Paderewskiego. Wykład pt. Ignacego Jana Paderewskiego „american dream” poprowadzi dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a wieczór zakończy recital Kevina Chena. W programie koncertu usłyszeć będzie można utwory Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta.

We wtorek, 15 października uczestnicy spotkają się w Hali Pomp Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. To tam odbędzie się wykład dr. Patryka Miziuły z Politechniki Bydgoskiej, który opowie o praktycznym zastosowaniu sztucznej inteligencji w komponowaniu, aranżacji i produkcji muzycznej, a także omówi potencjalne korzyści i wyzwania związane z zastosowaniem AI w branży muzycznej. Wykład zatytułowany ,,Generowanie muzyki przy pomocy sztucznej inteligencji. Stan obecny i niedaleka przyszłość” zakończy się prognozami dotyczącymi przyszłości tej technologii, wskazując na możliwości, jakie niesie dla twórców i odbiorców muzyki. Tuż po nim wystąpi Jinhyung Park – laureat I nagrody Międzynarodowego Pianistycznego i Organowego im. M. K. Čiurlionisa.

Temat sztucznej inteligencji zostanie  poruszony także podczas kolejnego festiwalowego dnia. Dokładnie 17 października 2024 w Willi Blumwego, czyli siedzibie Polskiego Radia PIK, usłyszeć będzie można wykład Grzegorza Samsona pt.  ,,Czy sztuczna inteligencja może zastąpić Paderewskiego?” Ten festiwalowy wieczór zakończy się recitalem fortepianowym Alessandro Artese – laureata Grand Prix Rosario Marciano 2024: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Rosario Marciano.

Ostatniego dnia wydarzenia, czyli w sobotę, 19 października, w siedzibie Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego odbędą się dwa spotkania autorskie. Autorka książki Ludzie z dobrego towarzystwa, dr hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska przedstawi historię Towarzystwa Muzycznego. Natomiast na zakończenie festiwalu odbędzie się promocja czwartego tomu książki „Wielki akord” i spotkanie z Henrykiem Martenką, autorem cyklu o kulisach Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. I. J. Paderewskiego.

Festiwal odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Udział w festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny! Dla melomanów niebędących członkami Towarzystwa Muzycznego  im. I. J. Paderewskiego obowiązują zapisy – paderewskicompetition@gmail.com.

Muzycy z całego świata na II Festiwalu Paderewskiego. Już od 13 października w Bydgoszczy!