Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pogarsza się stan Brdy w Koronowie. Co z rewitalizacją?

Dodano: 10.11.2024 | 13:20

Na zdjęciu: Obecnie stan Brdy jest bardzo zły

Fot. IN

Pogarsza się stan koryta rzeki Brdy w Koronowie. Teren coraz bardziej zarasta, woda jest brudna, a wręcz śmierdząca. Sytuację próbują ratować władze gminy, jednak według niektórych opinii robią to zbyt opieszale.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że Brda płynąca przez Koronowa była kiedyś bardzo wartka. Znajdowały się tutaj przystanie kajakowe, młyny wodne, organizowane były liczne wydarzenia sportowe i rekreacyjne. Oczywiście rzeka sprawiała również w tym okresie problemy – zdarzały się powodzie, niekiedy tragiczne w skutkach. Wszystko zmieniło się po powstaniu Zalewu Koronowskiego. Na Pieczyskach koryto Brdy zostało przegrodzone zaporą. Brda na odcinku od tamy do elektrowni wodnej w Samociążku stała się martwym korytem. Co prawda pod zaporą istnieją tzw. upusty denne i możliwe jest „płukanie” starego koryta, jednak zdaniem wielu jest to robione zbyt rzadko. Są też opinie, że w ogóle nie powinno się tego robić, bo w ten sposób niszczone są chociażby żeremia bobrów.

Obietnice wyborcze

Obecnie stan Brdy jest bardzo zły. Rzeka zarasta, woda jest brudna i śmierdząca, zalegają w niej liczne śmieci. Temat ewentualnej rewitalizacji pojawia się już od dłuższego czasu. Obecny burmistrz Patryk Mikołajewski miał to w swoim programie wyborczym już w 2018 roku. Później tłumaczono, że sprawa jest bardzo zawiła, a następnie przypominano o pandemii. W marcu tego roku zorganizowano specjalną konferencję naukową w sprawie rewitalizacji terenów nadrzecznych.

Konferencja kosztowała 41 tys. zł

O sprawę Brdy upomniał się niedawno jeden z mieszkańców. Poprosił on chociażby o udostępnienie kwoty, za jaką zorganizowano wspomnianą konferencję. Z odpowiedzi wynika, że na ten cel wydano 41 tys. 629 zł. Burmistrz w piśmie informuje, że konferencja wskazała konkretne badania, co do jakości wody „starego koryta Brdy” i jego wpływu na ujęcie wody „Czyżkówko”. Ponadto omówione zostały problemy środowiskowe koryta rzeki Brdy w Koronowie jak również charakterystyka warunków transportu osadów zrzucanych ze Zbiornika Koronowskiego do Brdy. Przedstawione zostały kompleksowe badania i monitoring osuwiska w Koronowie oraz kształtowanie terenów pod wodami w oparciu o warunki gospodarki wodnej i wymagania środowiskowe. Ponadto przedstawione zostały kierunki dalszego rozwoju miasta w kontekście rozwoju funkcjonalno-przestrzennego i analiza możliwości adaptacyjnych obiektów przemysłowych.

Co dalej?

We wrześniu tego roku powołany przez burmistrza został zespół ds. rewitalizacji terenów nadrzecznych w Koronowie. W jego skład wchodzą pracownicy Urzędu Miejskiego w Koronowie, a przewodniczącą komisji została Agnieszka Szwesta – kierownik Wydziału Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej. Ponadto, na 18 listopada zaplanowane jest spotkanie burmistrza z przedstawicielami Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Politechniki Bydgoskiej w celu ustalenia koncepcji kompetencji dziedzinowych. W grudniu tego roku ma zostać popisane stosowne porozumienie pomiędzy ww. instytucjami.