Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Metropolia świętuje

Dodano: 15.08.2016 | 08:00

Obchody Święta Wojska Polskiego w Inowrocławiu odbyły się w miniony piątek. Dziś świętować będą: Bydgoszcz, Nakło, Świecie i Koronowo

Na zdjęciu: Stary Rynek w Bydgoszczy jest tradycyjnie miejscem gdzie odbywają się największe uroczystości kościelne i państwowe.

Fot. Stanisław Gazda

Dzisiaj przypada 96.rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 r. tzw. Cudu nad Wisłą, a zarazem Święto Wojska Polskiego.

W BYDGOSZCZY w kościele garnizonowym msza św. o godz. 10.00 zostanie odprawiona z ceremoniałem wojskowym i sprawowana będzie w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców.

W NAKLE obchody rozpoczną się zbiórką uczestników, pocztów sztandarowych i delegacji przy remizie OSP (ul. Dąbrowskiego 50), a następnie przemarszem do kościoła pw. św. Wawrzyńca, gdzie o godz. 10:00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Około godz. 11:00 nastąpi złożenie kwiatów przy Pomniku Katyńskim. Później wszyscy zgromadzeni, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP, maszerować będą na nakielski Rynek. Tam usłyszymy okolicznościowe przemówienie, po którym u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu złożone zostaną wiązanki kwiatów. Od godziny 15:30 w amfiteatrze NOK będzie można oglądać sprzęt wojskowy prezentowany przez żołnierzy z 1. Batalionu Logistycznego im. Ziemi Nakielskiej. Tuż nieopodal, specjalnie przygotowaną dioramę historyczną zaprezentują członkowie Stowarzyszenia Patriotyczno-Historycznego 1939.

Dla najmłodszych przewidziano także przejażdżki konne, paintball, dmuchany plac zabaw.

Na scenie zaprezentują się Wiktoria Vollmuller i Emilia Wiechowska. Tego dnia zostanie zaprezentowany specjalny program w wykonaniu muzyków teatru Muzycznego z Gdyni pod tytułem „A piosenka za nimi szła”, czyli opis za pomocą piosenek i tekstów poetyckich marszu żołnierza do niepodległej Polski, oraz „Piosenka jest dobra na wszystko”. Będzie to rewia największych polskich przebojów z przed wielu lat. Obszerne fragmenty piosenek ułożone są w krótkie wiązanki, a zbitki słowne tekstów, tworzą żartobliwy kontekst tych utworów, dostarczą wielu zabawnych skojarzeń. Największe polskie przeboje przypominające lata 50-te, 60-te i kolejne aż do lat 90-tych ubiegłego wieku.

W ŚWIECIU o godz. 10.00 odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny w kościele św. A. Boboli – z udziałem pocztów sztandarowych. Po mszy zostaną złożone wiązanki kwiatów na przykościelnym cmentarzu na mogile żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Następnie mieszkańcy i delegacje przejdą ul. Gimnazjalną i Klasztorną na Duży Rynek. Tam, po odegraniu hymnu i wysłuchaniu pieśni patriotycznych, zostaną złożone wieńce pod pomnikiem miejskim, a także po pomnikiem przy „Klasztorku”.

O godz. 15.30 w kinie Wrzos zaplanowano projekcję filmu „Tacy jak my”. Dokument obrazuje jak ogromny wpływ wywarło powstanie warszawskie na współczesnych młodych warszawiaków. Wstęp wolny.

Obchodom będzie towarzyszyć wystawa prac uczestników polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży „Plachandry Świeckie”. Wernisaż odbędzie się 13 sierpnia o godz. 17.00 na zamku. Wystawę będzie można oglądać do 11 września.

W KORONOWIE – w ogrodzie przy Bazylice Mniejszej w Koronowie odbędzie się Pierwszy Festyn Parafialny. Jego rozpoczęcie zaplanowano po sumie odpustowej o godz. 11.00.