Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Projekt reformy edukacji przyjęty. Rząd rozpoczyna akcję „Dobra Szkoła”

Dodano: 10.11.2016 | 16:50

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, Prezydent RP ma podpisać ustawy do końca tego roku kalendarzowego.

Na zdjęciu: Screen strony internetowej utworzonej w ramach akcji "Dobra Szkoła".

Fot.

W ubiegły wtorek, 8 listopada, Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw dotyczących zmian w edukacji. Zapowiadana wcześniej reforma budzi wiele kontrowersji i pytań ze strony uczniów, nauczycieli, a także samorządowców. Wszelkie wątpliwości ma rozwiać kampania informacyjna „Dobra Szkoła”.

Projekt zmian od samego początku wywołuje spore emocje. Reforma zaproponowana przez minister Annę Zalewską ma więcej przeciwników niż zwolenników. Już 19 listopada członkowie ZNP będą ponownie manifestować przeciw reformie edukacji. Pomimo tego, rząd nie zamierza zrezygnować z wdrażania zaplanowanych zmian, o których więcej przeczytasz TUTAJ. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, Prezydent RP ma podpisać ustawy do końca tego roku kalendarzowego. Do tego czasu pozostały niespełna dwa miesiące, podczas których trwają jeszcze prace parlamentarne oraz spotkania przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z m.in. rodzicami i nauczycielami.

Takie spotkanie w Bydgoszczy odbędzie się 16 listopada o godz. 10:00 w Pałacu Młodzieży. Podczas niego będzie można poznać odpowiedzi na pytania dotyczące zmian w systemie edukacji. Poznanie założeń reformy ma ułatwić kampania informacyjna pn. „Dobra Szkoła”. W jej ramach, do ok. 28 tys. szkół w całej Polsce, do końca listopada dotrą plakaty oraz broszury informacyjne wydane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Takie książeczki otrzymają m.in. rodzice, nauczyciele oraz inne osoby zainteresowane zmianami. Zamieszczone w nich treści, tj. m.in. schemat zmian rok po roku, można znaleźć również na stronie internetowej www.reformaedukacji.men.gov.pl. Tam też mają pojawiać się aktualne informacje i grafiki dotyczące akcji. Ponadto wkrótce na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy mają pojawić się dane kontaktowe pracowników wytypowanych do udzielania informacji na temat reformy.

Jedno z najbardziej nurtujących pytań związanych z reformą edukacji dotyczy budynków, w których mają funkcjonować ośmioklasowe szkoły podstawowe. Zadecydować mają o tym poszczególne samorządy. Wiadomo, że niektóre z nich nie posiadają budynków przystosowanych do tak znacznie zwiększonej liczby uczniów. Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik nie wyklucza, że niektóre szkoły zostaną podzielone na dwa lub nawet trzy budynki. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której uczniowie klas I-VI będą uczyć się w innym obiekcie niż osoby należące do klas VII-VIII. – Trzeba dążyć do tego, by uczniowie zmieścili się w jednym budynku – podkreśla Gralik. Według wyliczeń rządu powstać ma ponad 5 tysięcy nowych oddziałów.

Minister Anna Zalewska zapewnia, że pieniądze przeznaczone na wprowadzenie reformy są już zabezpieczone. Na razie nie wiadomo jeszcze ile funduszy trafi do naszego województwa. W całej Polsce na skutki reformy ma zostać wydanych 900 milionów złotych, które zostaną wykorzystane m.in. na dostosowywanie budynków szkół.

Drugie ważne pytanie dotyczące zmian w systemie edukacji wiąże się z dalszym losem nauczycieli. – Kuratorium szacuje, że nikt nie zostanie zwolniony z powodu reformy – mówi Marek Gralik, który jednak nie chce nic obiecywać w tej kwestii. Decyzje o ewentualnych zwolnieniach podejmować mają poszczególne samorządy. To one również pokryją koszty odpraw przyznawanych zwalnianym nauczycielom. Kuratorium twierdzi jednak, że możliwe zwolnienia nie będą spowodowane wprowadzeniem reformy, lecz wciąż obecnym w Polsce niżem demograficznym.

Kolejne pytania dotyczące reformy edukacji zapewne pojawią się po ogłoszeniu założeń nowej podstawy programowej. Obecnie trwają prace dotyczące tego rozporządzenia. Możliwe, że pojawi się ono jeszcze w tym miesiącu. – Reforma edukacji, choć niełatwa, jest konieczna – podsumowuje kujawsko-pomorski kurator oświaty.