Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Niepokojące wieści na temat Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. MON wyjaśnia

Dodano: 13.12.2016 | 12:59

Czy rzeczywiście było się czym niepokoić?

Na zdjęciu: Muzeum Wojsk Lądowych.

Fot. Stanisław Gazda

Niektóre bydgoskie mediach, a później także sami mieszkańcy Bydgoszczy, zaniepokoili się informacjami związanymi z działaniami podejmowanymi przez bydgoskie Muzeum Wojsk Lądowych.

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz lokalne media niepokoiły się przenoszeniem eksponatów znajdujących się w zbiorach Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy do Torunia. Chodziło o armaty: tzw. prawosławną wz. 02, a także dwie armaty z Finlandii, które krótko pokazały się w Bydgoszczy, potem przerzucone zostały na Osową Górę. Nagle ni stąd ni zowąd znalazły się na ekspozycji w Toruniu. Pytano: Czym to było podyktowane i czy te eksponaty powrócą do Bydgoszczy?

Bydgoskie media ubolewały także, iż plac przed Muzeum Wojsk Lądowych zaczyna powoli świecić pustkami; szczątkowa ekspozycja staje się mało atrakcyjna.

Nas od dłuższego czasu interesowała sprawa samolotów, eksponowanych niegdyś przy bydgoskim muzeum wojskowym. W 2012 roku  kolekcja lotnicza przeniesiona została do Dęblina, mimo że miejsca w Bydgoszczy nie brakowało. Czas użyczenia dawno się skończył, a samoloty nadal są w Dęblinie? Dlaczego? Kiedy wrócą do Bydgoszczy? – pytaliśmy dyrektora MWL. Jego odpowiedzi nie do końca nas zadowalały i nie rozwiewały naszych wątpliwości. Podobnie jak sprawa Osowej Góry. Byliśmy ciekawi jakie jeszcze potrzebne są procedury, by teren na którym znajduje się część muzealnego sprzętu wojskowego oficjalnie stał się własnością Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy? Kiedy to się stanie?

Z uwagi na brak wyczerpujących odpowiedzi ze strony dyrekcji bydgoskiej placówki – wszelkie wątpliwości postanowiliśmy rozwiać „u góry”. Dzisiaj do naszej redakcji dotarły odpowiedzi na nurtujące nas, i nie tylko nas pytania. Oto co napisał do nas  Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON:

  1. Armaty pozyskane przez Muzeum Wojsk Lądowych z Norwegii i z Finlandii, na prośbę szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego, pod koniec 2015 r. zostały przewiezione do Torunia na ekspozycję historycznego sprzętu artyleryjskiego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego podczas centralnych obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Ponieważ armaty były w Bydgoszczy przechowywane na zewnątrz, Muzeum Artylerii – oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Toruniu przygotowało ogrzewane pomieszczenia na swoim terenie, dla ich zabezpieczenia przed wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych. W 2017 r. żaden z obiektów pozyskanych z zagranicy nie będzie eksponowany ze względu na planowane przeprowadzenie ich remontu i konserwacji. Po przeprowadzonej renowacji, będą one prezentowane we wszystkich oddziałach Muzeum Wojsk Lądowych.
  2. W odniesieniu do samolotów z kolekcji lotniczej Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, uprzejmie informuję, że zostały one użyczone na okres dwóch lat do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w celu wyremontowania i uzupełnienia braków. Użyczenie nastąpiło na podstawie umowy, zgodne z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 15 maja 2008 r. w sprawie warunków, sposobu i trybu przenoszenia muzealiów (Dz.U. 2008 nr 91 poz. 569). Umowa użyczenia obowiązywała do sierpnia 2016 r., ale na wniosek Muzeum Sił Powietrznych została przedłużona o kolejne dwa lata. Użyczone samoloty zostały w Dęblinie profesjonalnie zakonserwowane i są odpowiednio chronione. Ponadto, zostały w widoczny sposób opisane ze wskazaniem informacji, że są własnością Muzeum Wojsk Lądowych.
  3. Sprawa przeniesienia własności terenu na Osowej Górze wymagała pozyskania dokumentacji ze Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy. Po wyczerpaniu tej procedury i pozyskaniu odpowiednich dokumentów pod koniec listopada 2016 r., Muzeum Wojsk Lądowych wystąpiło do Ministerstwa Obrony Narodowej z wnioskiem o przekazanie terenu na własność muzeum. Resort obrony narodowej podejmie dalsze działania po uzupełnieniu wniosku Muzeum Wojsk Lądowych.