Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

O trzy podstawówki więcej. Miasto przedstawiło projekt nowej sieci szkół

Dodano: 20.01.2017 | 16:47

- Najtrudniejsze rozmowy i rozstrzygnięcia mamy już za sobą - mówi wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Na zdjęciu: Gimnazjum nr 25 już wkrótce ma zostać włączone do szkoły podstawowej nr 2.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Po ponad tygodniu spotkań z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami uczniów samodzielnych gimnazjów funkcjonujących na terenie Bydgoszczy oraz niektórych podstawówek udało się stworzyć projekt nowej sieci szkół. Zgodnie z jego założeniami, największych zmian powinni spodziewać się mieszkańcy Fordonu. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Znikną nie tylko gimnazja. Jak jeszcze zmieni się system edukacji?

Zmiany w sieci bydgoskich szkół dotyczą przede wszystkim podstawówek i gimnazjów. Na terenie Bydgoszczy obecnie jeszcze funkcjonuje dziesięć samodzielnych gimnazjów. Miasto zapowiada, że od 1 września 2017 roku ich uczniowie na pewno będą kontynuować naukę w dotychczasowych budynkach, lecz formalnie będą w siódmych i ósmych klasach szkół podstawowych. Po ukończeniu przez nich nauki, w 2019 roku, budynki zostaną wykorzystane na potrzeby innych szkół lub pozostaną do dyspozycji miasta, które planuje pozostawić je w zasobach oświaty.

Na terenie Bydgoszcz mają powstać trzy nowe szkoły podstawowe o numerach: 70, 71 i 72. Dwie pierwsze z nich na Fordonie, a trzecia na Górzyskowie. Utworzenie ich być efektem przekształcenia gimnazjów. Gimnazjum nr 5 ma stać się Szkołą Podstawową nr 70. Gimnazjum nr 54 Mistrzostwa Sportowego prawdopodobnie przekształci się w bezobwodową Szkołę Podstawową nr 71 Mistrzostwa Sportowego. Natomiast do Szkoły Podstawowej nr 72 należeć będą między innymi obecni uczniowie gimnazjum nr 23 wchodzącego w skład zespołu szkół.

Jednak większość samodzielnych gimnazjów ma zostać włączonych do już istniejących szkół podstawowych:

  • Gimnazjum nr 9 do Szkoły Podstawowej nr 14
  • Gimnazjum nr 16 do Szkoły Podstawowej nr 46
  • Gimnazjum nr 20 do Szkoły Podstawowej nr 56
  • Gimnazjum nr 22 do Szkoły Podstawowej nr 61
  • Gimnazjum nr 24 do Szkoły Podstawowej nr 37
  • Gimnazjum nr 25 do Szkoły Podstawowej nr 2
  • Gimnazjum nr 27 do Szkoły Podstawowej nr 10
  • Gimnazjum nr 28 do Szkoły Podstawowej nr 36

W związku z planowanymi przekształceniami, zmienią się obwody szkół podstawowych. Dotyczy to 26 placówek, w tym wszystkich zlokalizowanych w Fordonie. Szczegółowy opis nowych obwodów dostępny jest na stronie internetowej urzędu miasta w zakładce pn. REFORMA (www.bydgoszcz.pl/reforma).

ZOBACZ TEŻ: Białe Błota: 1400 uczniów w jednej szkole czy dwóch? Rodzice mocno podzieleni

Zmiany sieci szkół obejmą również licea, technika oraz obecne szkoły zawodowe. Uporządkowanie struktury szkolnictwa zawodowego jest niezbędne. Nowe przepisy uniemożliwiają funkcjonowanie kilku tych samych typów szkół w jednej placówce. W związku z tym na przykład uczniowie Technikum Hotelarskiego mieszczącego się w Zespole Szkół Gastronomicznych formalnie staną się uczniami Technikum Gastronomicznego, lecz będą kształcić się w klasie o profilu technik hotelarstwa. Dyskusje na temat szkół średnich mają jeszcze trwać, lecz miasto zapowiada, że liczba bydgoskich liceów i techników nie zmieni się. Powstaną natomiast dwie nowe szkoły branżowe: w ZS nr 12 w zawodzie elektryk oraz w ZSM nr 1 w zawodzie monter-mechanik. Ponadto 11 zasadniczych szkół zawodowych przekształci się w branżowe szkoły I stopnia.

Co z nauczycielami? – Liczba etatów nauczycielskich powinna być zbliżona do obecnej. Nie możemy podać konkretnej liczby, gdyż nie przedstawiono jeszcze podstaw programowych – mówi wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. Z myślą o nauczycielach ogłoszono utworzenie Miejskiego Banku Nauczycieli informującego o ich kwalifikacjach i brakujących dla nich godzinach. – Wspólnie z dyrektorami szkół będziemy starali się o to, by nauczyciele mieli miejsca pracy – deklaruje Waszkiewicz. Ponadto część nauczycieli gimnazjów wyraziła wstępną gotowość do przejścia na emeryturę lub pobierania świadczenia kompensacyjnego. Wiadomo już, że dyrektorzy gimnazjów, które będą włączone do szkoły podstawowej, mieliby objąć stanowisko wicedyrektorów podstawówek do końca swojej kadencji.

Większość propozycji nowej sieci szkół została pozytywnie przyjęta. Jednak w niektórych miejscach pojawiły się wątpliwości. Najwięcej było ich wśród mieszkańców Fordonu, gdzie zajdą duże zmiany. – Planujemy zorganizować 30 stycznia jeszcze jedno spotkanie dotyczące szkół fordońskich z dyrektorami, nauczycielami i przedstawicielami rodziców oraz radnymi. Pojawiły się pewne propozycje zmian w siatce szkół w tej części miasta, które chcemy omówić wspólnie – wyjaśnia zastępca prezydenta. Ostateczną uchwałę dotyczącą nowej sieci szkół muszą zatwierdzić radni, co, według harmonogramu wdrażania reformy w Bydgoszczy, powinno nastąpić 29 marca podczas sesji rady miasta. Miesiąc wcześniej ma zostać podjęta uchwała intencyjna.

Aby poznać opinie mieszkańców Bydgoszczy, urząd miasta postanowił uruchomić specjalną skrzynkę mailową: reformaedukacji@um.bydgoszcz.pl , na którą można przesyłać swoje opinie, propozycje i uwagi dotyczące nowej sieci szkół.