Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Losy mieszkańców, rzek i miast. We wspólnym projekcie Kujawsko-Pomorskich muzeów

Dodano: 30.05.2017 | 15:24

Realizację projektu "Miasto - Ludzie - Muzeum" zaplanowano na okres wakacyjny.

Na zdjęciu: Jedną z placówek biorących udział w akcji jest Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Osiemnaście muzeów z całego województwa kujawsko-pomorskiego postanowiło uczestniczyć we wspólnym projekcie „Miasto – Ludzie – Muzeum”. Trwające kilka  miesięcy działania mają zakończyć się utworzeniem muzealnego szlaku kulturowego dla naszego województwa. 

Akcję koordynowaną przez Kujawski-Pomorski oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich zaplanowano na okres wakacyjny: od 1 czerwca do 31 sierpnia. W tym czasie w uczestniczących w niej muzeach ma odbyć się łącznie 20 wystaw. Punktem wyjścia dla działań każdego z nich są historie mieszkańców. – Celem projektu jest prezentacja opowieści o danym mieście przez pryzmat jego mieszkańców – mówi prezes Kujawsko-Pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich Marcin Zdanowski. Jednak uwagę twórców poszczególnych wystaw skupili nie tylko mieszkańcy, lecz również woda. – Elementem łączącym zarówno muzea, jak i miasta jest Wisła (wraz z dopływami), a rok 2017 został ogłoszony Rokiem Wisły, dlatego też wiele z muzeów zdecydowało się na realizację wystawy podejmującej temat rzeki Wisły – mówią organizatorzy. Chcą też, by w ramach projektu powstał kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy, będący nową ofertą turystyczną na mapie naszego regionu

Wśród atrakcji przygotowanych przez muzea znajdują się nie tylko tradycyjne wystawy fotografii, dawnych przedmiotów codziennego użytku, czy innych eksponatów, ale również między innymi konkursy dla uczniów szkół, wykłady i prelekcje naukowe, opowieści oraz projekcje filmowe. W wielu instytucjach pokazane zostaną związki miasta oraz ludzi z wodą. Na przykład w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy zaprezentowana zostanie wystawa pt. „Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły”, na której będą przedstawione losy mieszkańców oraz rozwój bydgoskiego handlu, przemysłu i rekreacji, który nastąpił dzięki obecności miasta nad omawianymi rzekami oraz Kanałem Bydgoskim. Na barce Lemara oraz w siedzibie Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego pojawią się m.in. modele statków pływających po wodach Bydgoskiego Obszaru Wodnego na przełomie XIX i XX w.,  a w Muzeum Wodociągów będzie prezentowana wystawa nawiązująca do sposobów zaopatrywania miasta w wodę pochodząca z Brdy. W Bydgoszczy zostanie przeprowadzona też gra miejska  „Wodne Miasteczko” rodzinna gra turystyczna.

Muzea w regionie zaplanowanyły atrakcje adresowane przede wszystkim do lokalnych społeczności. Przykładowe działania to wystawa pokazująca twórczą rolę Wisły w historii Solca Kujawskiego organizowana w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim, malarski poczet dawnych inowrocławian prezentowany w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu czy prezentacja sylwetek zwykłych osób, które wrosły w historię Nakła nad Notecią, którą będzie można zobaczyć w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią.

Jedną z placówek, która w swoich działaniach nie podkreśla związków miasta oraz ludzi z wodą jest Muzeum Okręgowe w Toruniu. Ta instytucja postanowiła zaprezentować gościom podróż do lat 80. i 90. XX wieku do tzw. sypialni miasta, czy Rubinkowa i osiedla „Na Skarpie”. Zaprezentowane zostaną nie tylko zdjęcia i przedmioty codziennego użytku przekazane muzeum przez mieszkańców tej części miasta, ale również 15-minutowy film z lat 90. XX wieku. Inną podróż, spacer po starej Bydgoszczy szlakiem berlińskich architektów proponuje Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Natomiast Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy zaprasza na wyprawę do 1917 roku, gdy została utworzona Armia Błękitna gen. J. Hallera.

Szczegółowe informacje o wszystkich atrakcjach przygotowanych w ramach projektu są dostępne na stronach poszczególnych muzeów. Od czwartku będzie je można znaleźć również na stronie internetowej www.miastoludziemuzeum.pl. Lista placówek biorących udział w projekcie znajduje się poniżej:

  • Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
  • Muzeum Wojsk Ladowych w Bydgoszczy
  • Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
  • Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu
  • Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
  • Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
  • Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie
  • Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
  • Muzeum w Brodnicy
  • Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie
  • Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie
  • Muzeum Kanału Bydgoskiego
  • Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią
  • Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
  • Muzeum Ziemi Chełmińskiej