Dzieci Polaków z Białorusi pragną chłonąć polskość. Ty możesz im w tym pomóc!
Dodano: 05.07.2017 | 14:37Każde wsparcie będzie mile widziane i dobrze zapamiętane...
Na zdjęciu: Konferencja prasowa w sprawie przyjazdu polskich dzieci z Białorusi.
Fot. Stanisław Gazda
Dokładnie za miesiąc, po dwuletniej przerwie, przybędą do naszego regionu polskie dzieci i młodzież z Kresów Wschodnich. Na jak długo, oraz jakie wrażenia wywiozą, zależeć będzie od ofiarności każdego z nas.
Będzie to szósty z kolei pobyt dzieci ze wschodniej Białorusi ( z miejscowości Narowla i Mozyrz), czyli z ziem odebranych Rzeczypospolitej podczas I rozbioru w 1772 roku, gdzie przez siedemdziesiąt lat zamknięty był kościół katolicki, zakazane nadawanie polskich imion. Wraz z nastaniem Rosji Sowieckiej, podczas jednej z nocy, w niewyjaśniony do dziś sposób zniknęli wszyscy nauczyciele języka polskiego.
Narowla, po wybuchu w Czarnobylu, miała zostać wysiedlona. Część mieszkańców odmówiła opuszczenia swoich domostw, inni powrócili tam po kilku latach. W Narowli schroniła się też część Polaków, którym udało się uciec z „Rzezi Wołyńskiej”.
Mimo tak okrutnych doświadczeń, polskość tam się zachowała. Pobyt młodych kresowian – dzieci i młodzieży ma służyć jej pogłębianiu i utrwalaniu.
–My wyciągamy do tych Polaków rękę, żeby mogli przyjechać do ojczyzny, żeby mogli szlifować język polski, spędzając czas z polskimi rówieśnikami. Pragniemy im pokazać jak najwięcej miejsc w naszym regionie i Polsce. Wszystko to jednak zależy od pomocy, wsparcia i życzliwości ofiarodawców i sponsorów. Apelujemy więc do wszystkich ludzi dobrej woli o wpłaty na konto Fundacji Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości (nr konta: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303, tytułem: „Darowizna na cele statutowe pomoc polskim dzieciom z Białorusi). Mile widziana będzie także pomoc w postaci udostępnienia darmowego wstępu na basen, do kina, papugarni, zoo, muzeów czy innych atrakcyjnych miejsc, które młodzi potomkowie Polaków na Kresach Wschodnich mogliby zwiedzić, co ma niebagatelny wpływ na późniejsze zdanie egzaminu na Kartę Polaka – powiedział Krystian Frelichowski, współorganizator przyjazdu polskich dzieci z Białorusi.
Organizatorom przyjazdu zależy, by tę możliwość uzyskały polskie dzieci i młodzież ze wschodniej Białorusi, dokąd rzadko dociera pomoc z Polski. W trakcie pobytu w naszym regionie i kraju przewidziana jest nauka języka polskiego, poznawanie polskich tradycji, uczestnictwo w zajęciach sportowych, w wycieczkach krajoznawczych. Darmowe noclegi zapewnia Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy Zespole Szkół w Złej Wsi Wielkiej.
Organizacje społeczne, firmy, w tym szczególnie transportowe, przedsiębiorstwa, instytucje kulturalne, obiekty sportowe i kulturalne – każdy mieszkaniec Bydgoszczy może przez młodzież z Białorusi – dwadzieścia dwie osoby w tym dwóch kleryków – zostać zapamiętany, jako ten, kto otworzył przed nimi kraj rodzinny dziadków, matek i ojców. Warunek jest jeden – trzeba pomóc!
- Pałace Krajny [WIDEO] - 19 maja 2020
- Marny los ruin zamku w Nowym Jasińcu [WIDEO] - 17 maja 2020
- Pośpimy krócej! Tej nocy zmiana czasu na letni! - 28 marca 2020