Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy sezon bydgoskiej opery. Z udziałem zagranicznych gości

Dodano: 30.09.2017 | 12:48

W gmachu Opery Nova będzie można zobaczyć nowe spektakle, jak i wyjątkowe zespoły.

Na zdjęciu: W gmachu Opery Nova pojawią się kolejni zagraniczni goście.

Fot. JW

Wraz z początkiem września w bydgoskiej operze rozpoczął się 61. sezon artystyczny. Podczas niego nie zabraknie nie tylko premierowych spektakli, ale również Bydgoskiego Festiwalu Operowego, który prawdopodobnie zdominują zagraniczne zespoły.

Jedną z nowości, która pojawiła się w tegorocznym repertuarze Opery Nova jest „Falstaff”. Komedię Verdiego będzie można oglądać już od 21 października. Za jej reżyserię odpowiada obchodzący w tym roku 80. urodziny Maciej Prus, który jest określany mianem legendy reżyserii teatralnej powojennej Polski. – To nie jest taka typowa opera verdiowska. Jest bardzo trudna dla reżysera i wykonawców – podkreśla Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. Bilety umożliwiające jej zobaczenie są dostępne w sprzedaży.

Za niespełna miesiąc, od 23 października, w kasie bydgoskiej opery będzie można kupić również bilety na koncerty noworoczne. W tym sezonie odbędzie się ich sześć. Pierwszy zaplanowano na 28 grudnia, a ostatni na 31 grudnia. Wszystkie koncerty poprowadzi Piotr Bałtroczyk. Widzów zapewne zachwyci nie tylko poziom artystyczny prezentowanych scen,  ale również efekty techniczne. W widowiskach wykorzystane zostanie nowe oświetlenie zakupione w ramach programu modernizacji opery. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Nowy sprzęt na pewno zostanie wykorzystany też podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego. 25 edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 21 kwietnia – 5 maja 2018 roku. Prawdopodobnie zainauguruję ją balet „Romeo i Julia” w wykonaniu artystów bydgoskiej opery. Dyrektor Figas zapowiada, że może to być jedyny Polski zespół występujący na festiwalu. – Mamy bardzo ambitne plany – mówi i dodaje, że już potwierdzone są występy czterech zespołów zagranicznych. Są wśród nich między innymi grupy z niemieckiego Mannheim czy czeskiego miasta Brno. Władze opery mają nadzieję, że dołączy do nich zespół z Kanady. Grupa zgodziła się wziąć udział w festiwalu, ale ich przyjazd zależy od tego, czy znajdzie się w Polsce jakiś inny teatr, który będzie mógł ich ugościć pod względem finansowym.

W tym sezonie artystycznym ma też zostać wydane kolejne DVD. Nagranie baletu „Zniewolony umysł” powinno się ukazać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Następnym materiałem uwiecznionym poprzez materiał wideo ma być „Halka” Stanisława Moniuszki. – W czerwcu rozpoczynamy sesje nagraniowe – mówi Figas. Płyta ma się ukazać w 2019 roku, a ten termin nie jest wybrany przypadkowo. – Rok 2019 będzie rokiem moniuszkowskim – wyjaśnia dyrektor bydgoskiej opery. Wydanie DVD to nie jedyny sposób uczczenia tego autora, lecz resztę planów zarządców Opery Nova poznamy wkrótce.