Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bartosz Kownacki na wylocie z MON? Ma paść ofiarą rekonstrukcji rządu

Dodano: 10.11.2017 | 11:16

W piątek wiceminister brał udział w podpisaniu umów przez bydgoskie firmy.

Na zdjęciu: W cieniu podpisania kontraktów, dużo mówi się o dymisji wiceministra obrony Bartosza Kownackiego

Fot. Stanisław Gazda

W resorcie obrony podpisano umowy na rozwój dwóch ważnych programów dla polskiej armii. W uroczystości brał udział wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Jak wynika z informacji Rzeczpospolitej, mogło to być jedno z ostatnich wystąpień Kownackiego w roli sekretarza stanu.

Wiceminister obrony może stracić stanowisko w ramach planowanej rekonstrukcji rządu. Według informacji dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, Bartosz Kownacki niebawem pożegna się z resortem obrony, bowiem nie ma porozumienia między nim a szefem MON, Antonim Macierewiczem. „Rz” informuje, że obowiązki Kownackiego może przejąć inny z wiceministrów Michał Dworczyk. Informacje nie są bezpodstawne, bo – jak informuje gazeta – o odejściu bydgoszczanina z resortu (zajmuje się tam departamentem polityki zbrojeniowej i biurem ds. umów offsetowych) spekuluje się od dłuższego czasu. Ponadto, według Rzeczpospolitej, to na Kownackim ma ciążyć odpowiedzialność za najpoważniejszą wizerunkową wpadkę MON –  przegrany przetarg Autosanu na zakup autobusów dla polskiej armii. Polski producent spóźnił się z ofertą o… 20 minut, przez co wygrał niemiecki MAN. O komentarz do doniesień „Rz” próbowaliśmy spytać przedstawicieli resortu, lecz telefon ministerstwa milczał.

Jeszcze dzisiaj, jako wiceminister, Bartosz Kownacki uczestniczył w podpisaniu kontraktu na dostawę dla polskich sił zbrojnych systemu IFF (identyfikacji swój-obcy). Urządzenia będą montowane do szesnastu samolotów MIG-29. Umowa została zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy i obowiązywać ma do 30 października 2020 r. Jej wartość oceniono na ok. 67 milionów złotych.

Druga popisana w piątek umowa dotycyz realizacji programu Jarzębina-S. Celem umowy jest pozyskanie środka alternatywnego dla min przeciwpiechotnych, które polskie wojsko już wycofało w związku z ratyfikacją Konwencji Ottawskiej. Umowę zawarły Inspektorat Uzbrojenia, Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” i spółka MindMade. Ten kontrakt został zawarty do 31 października 2019 r. i opiewa na kwotę ok. 15 mln zł.

Szymon Fiałkowski