Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Z garnuszka na swoje: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odleci z Bydgoszczy do Osielska

Dodano: 05.12.2017 | 14:37

Na zdjęciu: W 2020 roku śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą startować z Osielska. Powstanie tam nowa baza HEMS.

Fot. Archiwum.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przeniesie się z Bydgoszczy do Osielska. Pierwszy krok ku temu został już uczyniony – LPR kupiło działkę, na której powstanie nowa baza. Na konto gminy Osielsko wpłynęło już 1,28 miliona złotych. Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu powstanie tam nowoczesna baza LPR.

 Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Bydgoszczy nigdy nie było na swoim. Zawsze kątem u kogoś. Zawsze na czyimś garnuszku. Na samym początku był to teren i pomieszczenia bydgoskiego Aeroklubu, a od 2005 roku miejscem stacjonowania bazy są pomieszczenia oraz hangar dzierżawione od Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Taki układ, to przede wszystkim minusy. Sytuacja zastana nigdy nie jest komfortową. Trzeba być zależnym od warunków lokalowych i technicznych, nieprzygotowywanych przecież z myślą o bazie HEMS (Helicopter Emergency Medical Service). Funkcjonowanie w ramach lotnisk komunikacyjnych, to także konieczność liczenia się z ograniczeniami wynikającymi z obowiązującymi na nich przepisami, zasadami działania, godzinami użytkowania. To również niemałe koszty wynajmu. Bycie gościem, to także problem z prowadzeniem lotów technicznych, szkoleniowych. Głównym mankamentem, jest brak możliwości rozwinięcia skrzydeł – bycie bazą pracującą w systemie od godziny 7:00 do 20:00 lub całodobowym (obecnie bydgoska baza o kryptonimie Ratownik 2 funkcjonuje od wschodu do zachodu słońca).

Przyszłość, wpisana w aktualną perspektywę unijną, rozpoczęta zakupem działki w Osielsku, to powstanie od podstaw jednej z 21 baz HEMS działających na terenie naszego kraju – bazy z prawdziwego zdarzenia. O wyborze Osielska zadecydowało to, iż zaproponowana przez władze gminy działka o powierzchni 2 hektarów, położona w pobliżu skrzyżowania Szosy Gdańskiej z ul. Krakowską i ul. Jastrzębią, okazała się terenem w pełni odpowiadającym wymogom LPR pod względem położenia, a także z racji braku przeszkód wokół. Śmigłowiec podczas startu i lądowania nie będzie przelatywał nad osiedlami.

Plusem inwestycji, tworzonej w oparciu o wcześniejsze doświadczenia z bazami HEMS, będzie to, iż bazę stanowić będzie jedna bryła budynku z zapleczem socjalnym, operacyjnym, czyli z magazynami medycznymi, technicznymi, z własną stacją paliw i hangarem dla śmigłowca. Obiekt będzie dobrze skomunikowany, umożliwiający błyskawiczne odtworzenie gotowość  do dalszych misji po wcześniejszym locie.

Najbliższy harmonogram działań, to przetarg na projekt, wybór wykonawcy i budowa. Z końcem 2020 roku załoga bydgoskiej bazy HEMS będzie mogła przeprowadzić się do nowych pomieszczeń.

Niedawno w Urzędzie Gminy Osielsko podpisany został akt notarialny, pieniądze już są na koncie – cieszy się Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko. Ale, jak mówi w rozmowie z Metropolią Bydgoską Pl., nie jest to tylko radość z „żywej gotówki”, która przeznaczona zostanie na zaplanowane na najbliższe lata inwestycje, lecz z możliwości pomocy LPR, które borykało się z wieloma trudnościami.

–  Ja nie patrzę na sprawę  z punktu widzenia korzyści materialnych, lecz mając na uwadze sprzyjające tej inwestycji okoliczności: bliskość do budowanej trasy S-5, do autostrady A1, niewielką odległość od szpitali, myśląc o korzyściach dla użytków dróg i nie tylko. Śmigłowce nie będą nikomu przeszkadzać, nie będą latać nad zabudowaniami. Cieszę się ze współpracy z LPR zarówno jako gospodarz gminy, ale także człowiek, któremu leży na sercu szeroko pojęte bezpieczeństwo – mówi gospodarz gminy Osielsko.