Nowa linia energetyczna powstanie w Bydgoszczy. Czy słupy znikną z Górek Fordońskich?
Dodano: 04.01.2018 | 09:44
Rozpoczął się kolejny etap budowy dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Jasiniec – Grudziądz Węgrowo.
Na zdjęciu: Linia 2x110 kV Jasiniec - Fordon wciąż będzie przebiegać wzdłuż Górek Fordońskich.
Fot. Błażej Bembnista
Trwają prace przygotowawcze do budowy nowej linii elektroenergetycznej 400 kV Jasiniec – Grudziądz Węgrowo. Inwestycja ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Czy jej realizacja wpłynie na likwidacje linii, które przebiegają na terenie Górnego Tarasu Fordonu?
Linia 400 kV zastąpi wyeksploatowaną linie 220 kV, która przebiega przez obszar Mariampola Górnego i Łoskonia. Ominie ona obszar Górnego Tarasu Fordonu, ponieważ zostanie skierowana w kierunku Jarużyna. Mapka obrazująca nową trasę linii znajduje się na dole artykułu.
Inwestorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – operator sieci przesyłowej należący do Skarbu Państwa. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm PILE ELBUD, ZWSE Rzeszów i Elbud Warszawa. Nowa linia będzie miała długość 74 km – podczas prac wykonawcy ustawią 195 słupów podtrzymujących przewody. Odległość odcinka przebiegającego przez Bydgoszcz wynosi 4,7 km. Prace na terenie miasta mają rozpocząć się już niebawem. Budowa całej linii zakończy się w grudniu 2019 roku.
– Pierwsze pozwolenia dotyczące Bydgoszczy planujemy uzyskać do końca grudnia 2017 r. W związku z powyższym rozpoczniemy realizację prac w styczniu 2018 r. Największa intensyfikacja prac budowlano-montażowych na terenie Bydgoszczy nastąpi jednak dopiero w sierpniu 2018 r – poinformował Marek Rakoczy z PILE ELBUD S.A.
Realizacja inwestycji rozpocznie się od wykonania fundamentów pod słupy. Trwa to od kilku do kilkunastu dni. Po upływie miesiąca, kiedy beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość, rozpoczyna się stawianie słupów. W tym celu wykorzystuje się specjalne dźwigi, które podnoszą zamontowane wcześniej fragmenty konstrukcji – cały proces trwa około dwóch tygodni. Po zamontowaniu słupa wykonuje się naciąg przewodów, którymi w przyszłości popłynie prąd. Są one rozwieszane są w taki sposób, aby w żadnym miejscu odległość przewodów od ziemi nie była mniejsza niż 11 m, a nad lasami i sadami – 15 m.
Mieszkańcy Fordonu wielokrotnie informowali o tym, że wzdłuż drogi Fordon – Jarużyn prowadzone były wycinki drzew. Nie wiążą się one jednak z budową linii 400 kV – jak udało nam się dowiedzieć w Nadleśnictwie Żołędowo, wycinka to zwyczajne prace w ramach normalnej gospodarki leśnej. Należy jednak wspomnieć, że wzdłuż drogi do Jarużyna ma powstać ścieżka rowerowa. ZDMiKP dysponuje koncepcją projektową spięcia fordońskiej sieci dróg rowerowych z inwestycją gminy Osielsko poprzez ciąg wzdłuż Sudeckiej, Wyzwolenia i Geodetów, lecz na razie nie ma pieniędzy na jej realizacje.
Przedstawiciel firmy Elbud informuje jednak, że w ramach realizacji linii 400 kV na terenie gminy Osielsko zostaną wykonane niezbędną ścinkę drzew. Jej początek ma nastąpić już w tym miesiącu.
Budowa linii będzie wiązała się z utrudnieniami dla mieszkańców Fordonu. Z niedogodnościami będą musieli sobie poradzić przede wszystkim mieszkańcy Górnego Tarasu, ale mogą nastąpić też zmiany organizacji ruchu na parkingu CH Auchan przy ulicy Rejewskiego. Inwestor i wykonawcy inwestycji zapewniają jednak, że dołożą wszelkich starań, aby trwające prace w jak najmniejszym stopniu były odczuwalne przez mieszkańców. Podkreślają przy tym, że ich wszelkie działania są uzgadniane z właścicielami terenów objętych inwestycją.
Jesienią 2016 roku głośnym echem odbiła się sprawa protestów działkowców ROD Malwa, którzy sprzeciwiali się planom modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej w pobliżu ich ogródków. Inwestycja została jednak uwzględniona w zaprojektowanej niedawno wizji zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ul. Rejewskiego. Budowa linii nie zakłada jednak ingerencji w teren „Malwy”.
– Jako wykonawca inwestycji nie mamy wiedzy, czy ROD Malwa zostanie zlikwidowany. Zgodnie z przepisami polskiego prawa linia może przebiegać przez tereny rekreacyjne, którymi są ogródki działkowe. W pasie technologicznym budowanej linii nie mogą występować zabudowania przeznaczone na pobyt stały ludzi. Linia 400 kV, jak również ROD Malwa mogą razem współistnieć. Obecnie posiadamy decyzję lokalizacyjną wydaną przez wojewodę kujawsko-pomorskiego w trybie specustawy, która pozwala nam kontynuować prace zmierzające do uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Próbujemy wypracować porozumienie z Zarządem PZD Bydgoszcz w tej sprawie. Dodajmy, że z działkowcami jesteśmy w nieustającym kontakcie, stąd też wiedzą oni m. in., że na terenie ogrodów działkowych – w odróżnieniu od linii 220 kV – nie będziemy montować żadnego słupa nowej linii – powiedział Rakoczy.
Realizacja linii Jasiniec – Grudziądz Węgrowo nie oznacza jednak likwidacji linii 2×110 kV, łączącej Jasiniec z Głównym Punktem Zasilania Fordon, zlokalizowanym przy ul. Rataja (obok Targowiska Tatrzańskiego). Jej przebieg budzi kontrowersje ze względu na bliskość Zbocza Fordońskiego – słupy i przewody psują widok na największy obszar mieszkaniowy w Bydgoszczy.
– Obecnie nie ma żadnych planów związanych z przebudową dwutorowej linii przebiegającej przez Fordon. Planowane jest przedłużenie tej linii i połączenie jej z linią 110kV Jasiniec – Świecie poprzez budowę 3,5 kilometra dwutorowej linii kablowej wysokiego napięcia 110 kV (od GPZ Fordon w stronę granic miasta). Dalej przewidujemy budowę dwutorowej linii napowietrznej 110 kV (5,3 km) w kierunku linii 110 kV Jasiniec-Świecie. Ponadto zamierzamy przebudować stację elektroenergetyczną WN/SN Fordon w zakresie rozdzielni WN 110 kV. Linia będzie stanowiła dodatkowe połączenie stacji Fordon zwiększając pewność zasilania dzielnicy – przekazał Waldemar Olter, rzecznik prasowy obszaru bydgoskiego Enea Operator, do którego należy linia.
– Całkowita likwidacja linii 220 kV Jasiniec – Grudziądz Węgrowo nastąpi do końca 2019 r. Nie oznacza to jednak całkowitej likwidacji słupów z terenu Zbocza Fordońskiego. Przez te tereny będzie przebiegała nowa linia 400 kV Jasiniec – Grudziądz Węgrowo, choć jej słupy będą stawiane rzadziej (co 400 – 450 m) niż w linii 220 kV, oraz inne, już istniejące linie, jak np. 220 kV Jasinec – Gdańsk oraz linie 110 kV – informuje Rakoczy.
- Policjanci zatrzymali złodzieja relikwii - 19 kwietnia 2025
- Tytoń, narkotyki, leki na potencję czy testosteron. Takie przesyłki znajdują funkcjonariusze! - 19 kwietnia 2025
- Carrefour Glinki zostanie zamknięty. Galerię widmo czeka przebudowa - 18 kwietnia 2025