Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Białe Błota z budżetem na 2018 rok. Jakie inwestycje zaplanowano?

Dodano: 29.12.2017 | 12:21

Na liście inwestycji przeważają projekty drogowe.

Na zdjęciu: Radni Białych Błot uchwalili budżet na 2018 rok.

Fot. ST/archiwum

Radni gminy Białe Błota przyjęli w czwartek budżet na 2018 rok. W czasie sesji nie zabrakło dyskusji na temat dysproporcji pomiędzy sołectwami, a także zadłużenia gminy.

Wśród zaplanowanych na przyszły rok inwestycji najwięcej jest projektów drogowych. W Białych Błotach wybudowane zostaną ulice Betonowa,  Drzewna, Azalowa, Gwarna, Judyma, a dla Czeremchy i Bajecznej wykonana zostanie dokumentacja. W Łochowie powstaną Cyprysowa, Wycieczkowa i Okopowa, w Cielu Bluszczowa, odcinek Ułańskiej i ścieżka pieszo-rowerowa łącząca drogę serwisową, ulicę Obwodową i chodnik przy ul. Osiedle, w Murowańcu ul. Sokola, zaś w Trzcińcu pieszo-jezdnia w ciągu ul.  Laskowej. Przewidziano także modernizację ulic Gościnnej, Plażowej, Jedlinowej i Brzozowej w Łochowie, Borowikowej, Leśników, Jagodowej, Łososiowej i Grzybowej w Łochowicach, Skośnej w Lisim Ogonie, Ceramicznej i Kwiatowej w Kruszynie Krajeńskim oraz Śluzowej  w Prądkach.

Zaczęła się akcja przedwyborcza i każdy chce dobrze wypaść w swoim okręgu. Okręg szósty został okradziony z 300 tysięcy złotych – mówiła w czasie dyskusji nad budżetem Gabriela Żernicka, która jako przykład ulicy, która wymaga pilnej przebudowy wymieniała ulicę Sobótki w Białych Błotach. – Pani radna powinna wiedzieć, że budżet jest jeden i liczy się rozwój gminy. Powtórzę to, co mówiłem jakiś czas temu na komisji. Powinniśmy przydzielić drogom kategorie, aby wyznaczyć te najważniejsze i stworzyć plan na następne lata, a nie wydzierać sobie pieniądze – odpowiedział sołtys Łochowa Sławomir Ruge.

Prace na ul. Sobótki mogą zostać dopisane do budżetu po I kwartale przyszłego roku, gdy możliwe będzie wykorzystanie wolnych środków pozostałych po rozliczeniu budżetu na 2017 rok. Na liście dziewięciu takich inwestycji obok ul. Sobótki znalazły się też m.in. prace na ul. Strusiej w Murowańcu, Kadetów w Białych Błotach oraz Jaworowej w Zielonce, a także wymiana instalacji elektrycznej na kolejnej kondygnacji budynku szkoły podstawowej w Białych Błotach. – Ja z tymi środkami byłbym ostrożny. Proszę nie zapominać, że gmina jest dość mocno zadłużona, więc część środków powinniśmy przeznaczyć na spłatę zadłużenia – przestrzegał  Krzysztof  Kocikowski.

300 tysięcy złotych trafi na pokrycie kosztów sporządzenia planów zagospodarowania przestrzennego, między innymi planu „Ciele Południe”, o którego powstaniu radni zadecydowali podczas sesji 31 października w związku z planami rozbudowy ferm drobiu. Kolejną część środków z budżetu (123 tys. zł) pochłoną nieprzewidziane wcześniej prace związane z przebudową i termomodernizacją budynku po szkole podstawowej w Cielu, który stanie się świetlicą wiejską. Teren obok niej zostanie zagospodarowany poprzez budowę placu zabaw. Wyposażone zostaną też place zabaw w Murowańcu, Przyłękach i Zielonce. Ponadto, gmina zapewni dotację dla Powiatu Bydgoskiego na wykonanie projektu ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Przysieckiego w Przyłękach na odcinku od cmentarza do ul. Księżycowej.

Wobec zadłużenia trzeba rozważnie decydować, jakie inwestycje realizujemy. Słyszymy tutaj o budowie dróg. Ja natomiast jestem zwolennikiem budów gabarytowych. Myślę tu na przykład o budowie szkoły w Cielu. Brakuje też doprowadzenia do tego, aby urząd gminy miał odpowiedni budynek. A takim byłby budynek szkoły w Białych Błotach, do czego można doprowadzić właśnie poprzez powstanie szkoły w Cielu – komentował już po uchwaleniu budżetu radny Rafał Barsukiewicz.

W budżecie zabrakło środków na przygotowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla obwodnicy. Przypomnijmy, że kosztami dokumentacji (ok. pół miliona złotych) miały podzielić się po równo gmina Białe Błota, miasto Bydgoszcz, powiat bydgoski i samorząd województwa. – Jeśli zajdzie potrzeba, to będzie można wpisać to w formie poprawki – mówi nam zastępca wójta Jan Czekajewski.

Ostatecznie za budżetem zagłosowało trzynastu radnych. Przeciw byli Gabriela Żernicka i Piotr Mądrzyński. Dochody gminy mają wynieść 94 miliony złotych, a wydatki 99 milionów (bieżące – 88, majątkowe – 11). Deficyt zostanie sfinansowany kredytem długoterminowym.

Sebastian Torzewski