Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rządowe dofinansowanie odpłynęło. Prezydent Bruski pisze do premiera i ministra

Dodano: 01.07.2018 | 15:13

Na zdjęciu: Sportowcy Lotto Bydgostii czekają na nową przystań przy ul. Żupy.

Fot.

Złe wieści dla miasta nad Brdą płyną z Warszawy. Ratusz liczył na dofinansowanie na przystań dla wioślarzy. Pieniędzy nie dostał, a w dodatku jego głos został pominięty podczas tworzenia rządowego programu budowy mostów.

Przed dwoma tygodniami bydgoski ratusz podpisał umowę na budowę nowej przystani RTW Lotto-Bydgostii przy ul. Żupy, wraz z modernizacją dotychczasowego obiektu klubowego. Do ogłoszonego w kwietniu przetargu zgłosiły się dwie firmy: Gotowski (za wykonanie robót chciał otrzymać 28,5 mln zł) oraz Ebud-Przemysłówka, która wyceniła swoją  pracę na 24,2 mln zł. To właśnie ta druga firma wygrała przetarg, a według zapowiedzi prace mają ruszyć z początkiem lipca. Budowa nowej części przystani ma się zakończyć w czerwcu 2019, a modernizacja budynku klubu – pod koniec przyszłego roku.

Nowy obiekt powstanie w miejscu przeznaczonych do rozbiórki budynków sekcji kajakowej i hangaru dla motorówek. Istniejący zostanie zmodernizowany, a w ramach inwestycji powstaną także pomost, awanport i niezbędna infrastruktura piesza i drogowa. Na parterze nowego budynku znajdą się recepcja, pomieszczenia sanitarne oraz sala szkoleniową wraz z siłownią. Od strony rzeki zaprojektowano hangar na łodzie wiosłowe. Na piętrze ulokowano pomieszczenia dla trenerów, szatnie i biura, a także wielofunkcyjną salę sportową z siłownią i pokoje noclegowe. Nowy obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – na parkingu zaprojektowano wydzielone miejsce parkingowe, a w nowym budynku zamontowana będzie winda oraz pochylnie.

– Zadanie wymaga dużego doświadczenia. Myślę, że nasz zespół techniczny podoła i zrobi je w terminie, tak by miasto było zadowolone. Jesteśmy dumni, że wykonujemy zadania tego rodzaju – stwierdził Leonard Król, członek zarządu Ebudu. Prezydent Rafał  Bruski dodał: Wierzę, że dzięki tej inwestycji warunki ulegną poprawie i zwycięstw będzie jeszcze więcej. Klub jest wspaniale zorganizowany – istnieje drabinka szkoleniowa od dzieci i młodzików. Na wszystkich szczeblach jest olbrzymie zaangażowanie zawodników i trenerów. Aż prosiło się, by podjąć tę decyzję jak najszybciej.

Ratusz poprosił o dofinansowanie inwestycji ministerstwo sportu. Resort jednak nie zakwalifikował tego zadania do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na plan roczny 2018. – Wnioskowaliśmy o dofinansowanie tego przedsięwzięcia w kwocie ponad 9,714 milionów złotych – informuje Marta Stachowiak, rzecznik bydgoskiego ratusza. Próbowaliśmy uzyskać informacje w resorcie sportu, co legło u podstaw podjęcia takiej decyzji. Do czasu zamknięcia tego wydania gazety, nikt z ministerstwa nie odpisał na naszego maila. Rzecznik Anna Ulman jedynie lakonicznie odpowiedziała nam, że opublikowana lista może jeszcze ulec modyfikacji, bowiem mają być przeprowadzone dodatkowe nabory.

– Pierwsza myśl po przeczytaniu pisma z ministerstwa: łatwo się robi zdjęcia i ogłasza sukcesy, a dużo trudniej skutecznie zabiega o pieniądze dla miasta – twierdzi prezydent Bruski, który nawiązał tym samym do jednego ze zdjęć opublikowanych na Facebooku, gdzie kandydat na prezydenta miasta Tomasz Latos i poseł PiS Łukasz Schreiber chwalili się, że udało im się u ministra sportu Witolda Bańki wywalczyć wpisanie inwestycji związanej z budową hali lekkoatletycznej na Zawiszy do wieloletniego planu finansowego.

Bruski wylicza: zawodnicy RTW Lotto-Bydgostii wywalczyli 160 medali na międzynarodowych imprezach (mistrzostwa Europy, świata, igrzyska olimpijskie; 54 złote, 59 srebrnych i 47 brązowych) oraz 1826 krążków (752 złote, 565 srebrnych, 509 brązowych) krajowych mistrzostw. Nie można zapominać o 29 tytułach drużynowych mistrzostw Polski (w tym 25 z rzędu) i krążkach z igrzysk olimpijskich- trzech złotych (Robert Sycz w dwójce podwójnej wagi lekkiej w 2000 r. w Sydney i  2004 w Atenach, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w dwójce podwójnej w 2016 w Rio de Janeiro), jednym srebrnym (Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak w czwórce podwójnej w 2008 r. w Pekinie), a także dwóch brązowych (Magdalena Fularczyk-Kozłowska w dwójce podwójnej w 2012 r. oraz Monika Ciaciuch w czwórce podwójnej w 2016 r).

– Czy osiągnięcia sportowe i zdobywanie najcenniejszych medali dla Polski to za mało, żeby poprawić warunki trenujących zawodników? – pyta Bruski i dodaje: Jakie strategiczne znaczenie dla sportu będzie miał basen czy hala sportowa przy zespole szkół?

Na listę zadań wpisano takie inwestycje, jak budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kielcach, a także wybudowanie pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Pruszkowie. Włodarz Bydgoszczy skierował pismo do ministra Witolda Bańki, aby ten ustosunkował się do tej decyzji.

Na tym nie koniec pism Bruskiego do Warszawy. Prezydent napisał również do premiera Mateusza Morawieckiego w związku z programem „Mosty dla regionów”. To rządowy program, którego celem jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe w ciągach dróg będących w zarządzie jednostek samorządu terytorialnego. Program finansujący przygotowanie dokumentacji oraz budowę nowych przepraw mostowych będzie realizowany w latach 2018-2022. „Mosty dla regionów” mają poprawić wewnętrzną spójność komunikacyjną regionów Polski, przy wsparciu ze środków budżetu państwa. Wskazano w nim dwadzieścia priorytetowych przepraw mostowych w kraju, ale żadna z nich nie jest związana z Bydgoszczą. – Z naszym samorządem w sprawie tego programu nie były przeprowadzane żadne rozmowy – przyznaje rzecznik Stachowiak.

Rafał Bruski chciałby, aby do programu wpisano trzy ważne inwestycje: most nad Brdą równoległy do mostu Hypszera łączącego Jachcice i Czyżkówko, most nad Kanałem Bydgoskim stanowiący połączenie ulicy Grunwaldzkiej z Nakielską (Filtrowa-Plażowa) oraz most łączący ulice Graniczną i Zygmunta Augusta. Prezydent polecił uwadze premiera także zadania na szczeblu krajowym, jak most na połączeniu węzła Makowiska z węzłem Czarnowo (połączenie DK80 i DK10), a także most drogowy nad Wisłą w Fordonie – Zapewniam o chęci dialogu i współpracy we wszystkich sprawach związanych z rozwojem Bydgoszczy – deklaruje Bruski.

Szymon Fiałkowski