Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jesienią przejścia będą doświetlone. Rozstrzygnięto przetarg

Dodano: 25.07.2018 | 12:37
przejście dla pieszych Bydgoszcz

Poznaliśmy wykonawcę potrzebnych inwestycji.

Na zdjęciu:

Fot. archiwum

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej rozstrzygnął postępowanie dotyczące wykonania doświetlenia przejść dla pieszych. Prace w 13 lokalizacjach mają zakończyć się jesienią.

Ogłoszenie przetargu na doświetlenie jest efektem audytu przejść, wykonanego po serii wypadków z udziałem najmniej chronionych uczestników ruchu. Wykonanie inwentaryzacji przejść oraz potrzeba ich doświetlenia była jednym z postulatów Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, które brało aktywny udział w analizie najbardziej niebezpiecznych miejsc dla pieszych.

Audyt wykazał, że w Bydgoszczy istnieje aż 75 niebezpiecznych miejsc, w których należy postawić lampy doświetlające zarówno „zebry”, jak i strefę oczekiwania na przejście. W tym roku miasto znalazło środki na wykonanie inwestycji w 13 lokalizacjach. 15 czerwca ZDMiKP ogłosił przetarg na wykonanie zadania. 4 lipca dokonano otwarcia ofert – przedsiębiorstwo Elperia ze Świecia zaproponowało bowiem 575 tysięcy złotych, a firma Inel z Dragacza – 499 tysięcy złotych.

17 lipca ZDMiKP rozstrzygnął postępowanie – zwycięzcą okazała się firma Elperia. Oferta firmy Inel nie podlegała ocenie. Miasto zdecydowało się dołożyć prawie 200 tysięcy złotych na realizację inwestycji i spełnienie oczekiwań wykonawcy. Przejścia mają zostać wyposażone w nowe lampy do 90 dni od podpisania umowy.

Lista przejść dla pieszych / przejazdów rowerowych zakwalifikowanych do I etapu doświetlenia:

  1. Jagiellońska/Kolberga
  2. Jagiellońska/Gotowskiego (przy Pałacu Młodzieży)
  3. Grudziądzka/Podgórna
  4. Nakielska/Wrocławska (przy przystankach tramwajowych)
  5. Kamienna/Lelewela
  6. Kamienna/Grabowa
  7. Wojska Polskiego/Polna
  8. Nakielska/Owocowa
  9. Powstańców Wielkopolskich/Jastrzębia
  10. Grunwaldzka/Graniczna
  11. Fordońska na wysokości posesji 428 (Fordon)
  12. Ogińskiego/Szymanowskiego (na wysokości biblioteki UKW)
  13. Hetmańska (przy Szkole Podstawowej nr 2)

Poza doświetleniem, drogowcy planują też inne zmiany na przejściach dla pieszych. Na przejściu Grunwaldzka/Graniczna planowane jest zabudowanie chodnikiem powierzchni wyłączonej z ruchu, przy Jagiellońska/Kolberga – uzupełnienie oznakowania poziomego o linię ciągłą przed przejście, a na Władysława IV/Ostroroga – zwężenie przejścia z wykorzystaniem powierzchni wyłączonej z ruchu. Ponadto, na Sułkowskiego (na odcinku Jarzębinowa-Jaworowa) przewidziano powtórzenie osłupkowania od strony dworca, a na Śniadeckich przy placu Piastowskim i na Konopnickiej przy Goszczyńskiego – zastosowanie powierzchni wyłączonej z ruchu. Na Szwederowie dodatkowo planuje się zastosowanie powierzchni wyłączonej z ruchu i separatorów.

Warto dodać, że wczoraj (24 lipca) ministerstwo infrastruktury opublikowało nowe wytyczne odnośnie oświetlenia przejść dla pieszych. Będą one rekomendowane wszystkim zarządcom dróg oraz oświetlenia, projektantom drogowym i oświetleniowym, inwestorom i wykonawcom do stosowania jako standard w zakresie przygotowania budowy i przebudowy oraz utrzymania dróg. Resort podkreśla, że blisko połowa ofiar wypadków z udziałem pieszych w 2017 r. zginęła w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego. Na przejściach dla pieszych odnotowano aż 4091 wypadków, w których śmierć poniosło 259 osób, a 4029 zostało rannych.

Okazuje się, że przejścia dla pieszych są paradoksalnie jednymi z najmniej bezpiecznych miejsc na drodze! Powodów tego jest wiele. Wiele uwagi poświęcamy problemowi nadmiernej prędkości, jednak z badań ruchu drogowego wynika, że do zdarzeń w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego najczęściej dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych, w godzinach w których, z uwagi na wcześnie zapadający zmierzch, jest ograniczona widoczność – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Błażej Bembnista