Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kamień wmurowany. Budowa Nowej Astorii ruszyła na dobre [WIDEO]

Dodano: 17.09.2018 | 14:20

Na zdjęciu: Przy wmurowaniu aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego Rafałowi Bruskiemu pomagał Roman Jasiakiewicz - kandydat Koalicji Obywatelskiej do sejmiku województwa.

Fot. BB

Przedstawiciele władz miejskich oraz wykonawcy i projektanta dokonali wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego pod budowę nowej Astorii. Przedstawiciel pracowni architektonicznej Vitaro zapewnia, że podczas prac przy elewacji wykonawca ma zastosować postulowane przez społeczną radę ds. estetyki szkło transparentne.

Budowa nowego basenu na miejscu wyburzonej hali sportowej i starej pływalni rozpoczęła się w sierpniu. Autorem projektu architektonicznego są Iwonna Wencius-Kowalska oraz pochodzący z Ukrainy Gennadii Donets, a wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum firm Alstal i AGB Budownictwo. Inwestycja za sto milionów złotych obejmuje realizację 10-torowy basen o długości 50 metrów, z którego korzystać będą przede wszystkim sportowcy i uczniowie bydgoskich szkół. Niecka będzie wyposażona w ruchomy pomost oraz mechanizm umożliwiający zmianę głębokości dna nawet do sześciu metrów. Dzięki temu obiekt ma też służyć celom rekreacyjnym czy treningom nurków. Poza pływalnią, w budynku znajdzie się również sala rozgrzewkowa, siłownia, odnowa biologiczna czy hangary na kajaki. Na trybunach będzie mogło zasiąść 450 osób.


CZYTAJ WIĘCEJ O BUDOWIE NOWEJ ASTORII


Na poniedziałkowej uroczystości – nieprzypadkowo – pojawiło się kilku radnych koalicji PO i SLD, ubiegających się o reelekcję w najbliższych wyborach samorządowych. Swoją obecność zaznaczył też kandydat Koalicji Obywatelskiej na radnego sejmiku województwa Roman Jasiakiewicz.

Przed wmurowaniem aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego o głos poproszono prezydenta Rafała Bruskiego. Gospodarz miasta zapewniał o wyjątkowości powstającego obiektu.

– To będzie kompleks rekreacyjny, który posłuży bydgoszczanom przez wiele lat. Będzie miał wiele atrakcji. W jego ramach powstanie też przystań kajakowa – przypomniał prezydent. Bruski mówił też, że pomimo trudności na rynku budowlanym, wykonawca sumiennie podszedł do inwestycji i deklaruje ukończenie jej w terminie.

Dyrektor operacyjny firmy Alstal Zbigniew Litkowski poinformował, że jego firma prowadzi prace na sześciu pływalniach, co świadczy o jej doświadczeniu. Potwierdził też, że zamierza oddać obiekt w styczniu 2020 roku. Przedstawiciel projektanta – Wojciech Jędrzejczyk z firmy Vitaro Projekt – mówił, że w Nowej Astorii zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań.

W wmurowanym akcie erekcyjnym zapisano „W Bydgoszczy, która od wieków buduje swój potencjał, doceniając znaczenie i wartość wody, od lat 60. XX wieku funkcjonował nad brzegiem Brdy, nieopodal mostu Królowej Jadwigi kompleks basenowy Astoria. Pokolenia bydgoszczan uczyły się tam pływać, rozwijały sportowe pasje, spędzały miło czas. Decyzją władz miasta – prezydenta Rafała Bruskiego i radnych miasta Bydgoszczy przystępujemy do budowy nowego centrum Astorii – obiektu z bogatą infrastrukturą rekreacyjną, otwierającego nowe perspektywy. Nowoczesny budynek cieszyć będzie następne pokolenie, odwołując się do najlepszych tradycji i niemałych sentymentów mieszkańców. Miasto zyska wyjątkowe miejsce, które służyć będzie zarówno zawodowym sportowcom, jak i rodzinnej zabawie – rozrywce bydgoszczan i gości. Rozpoczynamy budowę centrum Astoria według następujących wytycznych: wartość inwestycji 99,5 miliona złotych, powierzchnia użytkowa 9772 metry kwadratowe, wymiary basenu 50×25 metrów, głębokość sześć metrów. Inwestor – miasto Bydgoszcz, wykonawca Alstal według projektu Vitaro”.

ZOBACZ FILM Z WMUROWANIA AKTU EREKCYJNEGO I KAMIENIA WĘGIELNEGO

Projekt Nowej Astorii został poważnie zmieniony w wyniku spotkań architektów z pracowni Vitaro i członków społecznej rady ds. estetyki. Jednak nawet oni nie mieli pewności, czy wskazana przez nich konieczność zastosowania szkła transparentnego zamiast powłoki refleksyjnej znajdzie swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Reprezentujący Vitaro Wojciech Jędrzejczyk, zapytany przez MetropoliaBydgoska.PL o tę kwestię powiedział, choć z pewną asekuracją, że wykonawca ma zastosować szkło transparentne. – Myślę, że jest transparentne – mówił Jędrzejczyk.

Urząd miasta zapowiada też inwestycje na terenach położonych wokół powstającego basenu olimpijskiego. Na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor biura komunikacji społecznej Michał Sztybel i radna Marzena Matowska pokazali koncepcję zagospodarowania terenu przy bulwarach nad Brdą. Zakłada ona stworzenie czterech stref, w których znajdą się m. in. baseny otwarte, wodny plac zabaw, boiska do gry w siatkówkę plażową oraz park linowy i plac zabaw dla dzieci. Wizja zostanie poddana konsultacjom społecznym, które ruszają 19 września.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ratusz pokazał koncepcje basenów otwartych. W planach wiele atrakcji