Rusza płatność kartą za bilety. Jak to działa? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Dodano: 09.10.2018 | 12:43Na zdjęciu: Tak wygląda ekran początkowy terminala do zakupu biletów kartą płatniczą.
Fot. BB
W nocy z 9 na 10 października w pojazdach przewoźnika Irex-Trans, wykonującego kursy na liniach autobusowych nr 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73 i 76, ruszy możliwość zakupu biletu za pośrednictwem karty płatniczej. Do końca października system obejmie niemal wszystkie pojazdy transportu publicznego.
Automaty zostały dostarczone przez Mennicę Polską – będą one działać w ramach Open Payment System tej samej firmy. Umożliwią one dokonanie płatności za przejazd za pomocą zbliżeniowej karty bankowej. Terminale są wyposażone w wyświetlacz dotykowy, za pomocą którego pasażerowie wybiorą rodzaj biletu i po zbliżeniu karty dokonają płatności. Numer karty, którą dokonano płatności zostanie zapisany w systemie a następnie sprawdzony czytnikiem podczas kontroli. Za pomocą nowych terminali będzie można zapłacić za przejazd także smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC. Dodatkowo, ich funkcjonalności przewidują możliwość sprawdzenia stanu zakupionego przez terminal biletu, Bydgoskiej Karty Miejskiej czy zakodowanie na niej biletu okresowego nabytego przez Internet.
ZOBACZ, JAK WYGLĄDA ZAKUP BILETU ZA POMOCĄ KARTY PŁATNICZEJ
Prezydent Rafał Bruski pochwalił się, że Bydgoszcz jako drugie wielkie polskie miasto – po Wrocławiu – wprowadza Open Payment System na dużą skalę. – To kolejny krok, byśmy mieli nowoczesną, sprawną i bezpieczną komunikację – stąd wymiana taboru tramwajowego, autobusowego i korzystanie z najnowszych technologii – powiedział prezydent.
Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz podkreślił, że o wyborze Open Payment System Mennicy Polskiej zadecydowała obecna powszechność zbliżeniowej karty płatniczej. – Ten system działa w wielu europejskich miastach: Londynie, Barcelonie czy Ostrawie – sam miałem przyjemność korzystać z tamtejszego rozwiązania i rozmawiałem z jego użytkownikami; są z niego zadowoleni – stwierdził.
Jak powiedział dyrektor zarządu dróg Jacek Witkowski, każdy nowy pojazd, który zostanie kupiony przez miasto będzie wyposażony w terminal Mennicy Polskiej. Do końca października terminale pojawią się w 300 z 307 pojazdach – w styczniu natomiast pojawią się w siedmiu pozostałych (powodem opóźnienia są zapisy gwarancji).
W okresie wdrożenia wszystkie pojazdy bydgoskiej komunikacji miejskiej będą odpowiednio oznakowane, aby ułatwić pasażerom zlokalizowanie automatu biletowego. Dodatkowo, obok nowych urządzeń umieszczone zostaną krótkie instrukcje obrazkowe, które wyjaśnią nową procedurę zakupu biletu z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej.
Jednym z ważniejszych pytań, jakie pojawiły się przy okazji wprowadzenia nowej formy zakupu biletów, było bezpieczeństwo transakcji. Przedstawiciel Mennicy Polskiej Jacek Sieński zapewnia, że Open Payment System wykorzystuje technologię największych organizacji płatniczych, czyli MasterCard i Visy. – Rozwiązania stosowane w Bydgoszczy są poddane tym samym rygorom bezpieczeństwa, co terminale płatnicze na całym świecie. Nie ma możliwości, by doszło do nieprawidłowych transakcji i pobrań środków z karty pasażera – zapewnia Sieński.
Dyrektor działu handlowego Mennicy uspokaja również tych, którzy obawiają się kontroli biletów zakupionych za pomocą karty. – Będzie ona wykonywana specjalnymi urządzeniami. Tam jest część aplikacji płatniczej, dostarczanej przez wyspecjalizowane firmy. Urządzenia kontrolne pozwalają jedynie na pobranie z systemu centralnego informacji o biletach przypisanych dla danej karty. Na ekranie czytnika kontrolerskiego wyświetla się jedynie, jaki bilet ma pasażer. Nie pozwala na dostęp do karty płatniczej, niczego nie zapisuje i nie odczytuje. Na karcie będzie można zakupić więcej niż jeden bilet – podkreślił Sieński. Dyrektor Witkowski podkreślił, że kontrolerzy są wyposażeni w legitymację służbowe – w najbliższych dniach mają je bardziej eksponować.
Kolejnym kierunkiem działań na rzecz popularyzacji transportu zbiorowego w Bydgoszczy będzie oczekiwane wprowadzenie biletów czasowych. Tak jak niedawno zapowiadał prezydent Bruski, decyzje o jego ostatecznym kształcie zostanie podjęta po konsultacjach społecznych. Podstawą do ich przeprowadzenia będą trzy albo cztery warianty, które są w przygotowaniu przez ZDMiKP. Rozważania, jakie prowadzą drogowcy dotyczą m.in. zastąpienia przez system biletów czasowych skomplikowanej taryfy A+T.
CZYTAJ WIĘCEJ: Konsultacje w sprawie biletów czasowych – ankieterzy będą pytać pasażerów w pojazdach
Patryk Gulcz ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego powiedział, że pierwszym miastem, które wprowadziło system płatności zbliżeniowych za bilety, było Jaworzno – zastępca dyrektora tamtejszego zarządu dróg Tomasz Tosza w maju gościł w Bydgoszczy i podkreślał jego zalety. – Jesteśmy trzecim miastem w Polsce, które wprowadza ten system. Jest bardzo nowoczesny – podchodzimy i kupujemy bilet w ciągu kilku sekund. Myślę, że to rozwiązanie się sprawdzi i posłuży także naszym gościom, którzy przyjeżdżają i zwiedzają nasze piękne miasto. Nie będą musieli oni już szukać biletów – mówił Gulcz.
INSTRUKCJA ZAKUPU BILETU ZA POMOCĄ ZBLIŻENIOWEJ KARTY PŁATNICZEJ
- Szkodnik atakuje podbydgoskie lasy. Konieczne będą opryski i wprowadzenie zakazów - 20 kwietnia 2025
- Bloki na bartodziejskiej Saharze? Wydano warunki zabudowy - 20 kwietnia 2025
- Bydgoska atrakcja zniszczona przez siły natury. Trwa zbiórka na odbudowę Leszego - 20 kwietnia 2025