Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Postępują prace w Młynach Rothera. Na Wyspie Młyńskiej pojawił się żuraw

Dodano: 31.10.2018 | 18:08

Na zdjęciu: Żuraw został zamontowany na Wyspie Młyńskiej w ubiegły weekend.

Fot. mat. prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy

Trwają prace związane z rewitalizacją Młynów Rothera. Niedawno wykonawca zamontował żuraw, który ma ułatwić roboty przy rewitalizacji kompleksu mieszczącego się na Wyspie Młyńskiej.

Jak zaznacza ratusz, rewitalizacja Młynów Rothera to obok budowy kompleksu „Astoria” największa inwestycja budowlana w historii Bydgoszczy. Wartość prac to ponad 92 miliony złotych. Za tę cenę zabytkowy gmach ma stać się jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu przez bydgoszczan.

Zanim tak się stanie, muszą zostać przeprowadzone prace remontowe. W ostatni weekend został zamontowany został żuraw, który ma ułatwić transport materiałów na wyższe kondygnacje obiektu. Wykonawca realizuje roboty przy elewacji spichrza mącznego od strony wyspy, konserwuje elementy drewniane, oczyszcza cegłę, uzupełnia spoiny oraz przygotowuje podłoże pod rozbudowę części tarasowej przy skrzydle spichrza zbożowego.  Zamówione zostały również nowe okna, które powstają poza placem budowy.


CZYTAJ WIĘCEJ O REMONCIE MŁYNÓW ROTHERA W BYDGOSZCZY


W spichrzu zbożowym powstanie Park Kultury, na który miasto uzyskało 15 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jedna ze stref będzie obejmować „Ogrody Wody. Stany skupienia”. Przeznaczenie tej części kompleksu było prezentowane w trakcie wrześniowych dni otwartych. W spichrzu mącznym zrealizowane zostaną innego projekty, która zdaniem miasta wzmocnią jego potencjał turystyczny. Na przykład Muzeum Mózgu, czyli ekspozycja prezentująca funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Rewitalizacji zostanie poddany również budynek łazienek wykonany jako wolnostojący na planie prostokąta, usytuowany nad brzegiem rzeki Brdy, za północnym szczytem spichlerza zbożowego (północnego). Będzie on stanowił zaplecze dla obsługi tramwaju wodnego. Budynek młyna (łączący oba spichrza) będzie pełnił między innymi funkcję klatki schodowej. Zaplanowano w nim  umieszczenie wind. Na jego szczycie znajdzie się taras widokowy.

Projekt budowlany obejmuje również zagospodarowanie otoczenia. Między skrzydłami obu spichrzy zaprojektowano taras, na który poprowadzą schody z elementami zieleni i małej architektury służącej także jako siedziska. Będą tam również niecki i fontanny wypełnione wodą. Taras dzięki pochylni zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie na nim odbudowany obiekt kotłowni mający pełnić funkcję kawiarni.

Prace w Młynach Rothera wykonuje firma Budimex, która wcześniej odpowiadała za inwestycje w Bydgoszczy (szpital dziecięcy, dworzec PKP, biblioteka UKW, obecnie ul. Grunwaldzka) oraz w innych miastach kraju (Manufaktura w Łodzi czy dworzec PKP we Wrocławiu). Roboty rozpoczęły się na początku lipca i potrwają do grudnia 2020 roku.

Sebastian Torzewski