Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

A1 z Torunia do Włocławka z trzecim pasem. Rozpoczynają się prace projektowe

Dodano: 24.05.2023 | 10:24

Na zdjęciu: Podpisanie umowy na opracowanie materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej dla poszerzenia autostrady A1 na ok. 35 km odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ o dodatkowe pasy ruchu.

Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na opracowanie materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej dla poszerzenia autostrady A1 na 35-kilometrowym odcinku z Torunia do Włocławka.

Umowa na przygotowanie materiałów do decyzji środowiskowej została zawarta z firmą Voessing Polska. Uzyskanie decyzji otworzy drogę do rozbudowy A1 o trzeci pas w obie strony na fragmencie autostrady od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ.

Układ komunikacyjny kraju, w tym sieć autostrad, był planowany wiele lat temu. Nie przewidziano wtedy, że na niektórych odcinkach wzrost ruchu będzie na tyle duży, że konieczna będzie rozbudowa tych tras. Tak jest na niektórych odcinkach autostrady A4, A2 między Łodzią i Warszawą oraz na odcinku A1 Toruń – Włocławek – powiedział podczas podpisania umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Projekt obejmuje dostosowanie parametrów technicznych autostrady A1 do prognozowanego wzrostu natężenia ruchu, w szczególności spowodowanego przejęciem ruchu z drogi S10 Szczecin – Warszawa. Ma to związek z planowana budową S10 na odcinku od węzła Włocławek Północ do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (A50/S50) i budową S10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń. Prognozowane natężenie ruchu na odcinku autostrady A1 na odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ zbliża się do wartości odpowiednich dla przekroju 2×3.

Po opracowaniu materiałów i uzyskaniu decyzji, GDDKiA ogłosi przetarg na projekt i rozbudowę A1. Kiedy można spodziewać się poszerzenia trasy Toruń – Włocławek o trzeci pas? GDDKiA przyznaje, że roboty rozpoczną się dopiero za kilka lat: planowany termin realizacji prac budowlanych przypada na lata 2029-31.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe wieści o S10. Co z budową odcinka Bydgoszcz – Toruń i Włocławek – Warszawa?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments