Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNW
H 4 • L 3
2C
Pon
1C
Wt
-1C
Sr
-1C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaABW bierze pod lupę Pawła Skuteckiego. Chodzi o jego wyjazdy na Bliski Wschód
Paweł Skutecki - Kukiz'15_ SF
19.12.2018 | 16:30

ABW bierze pod lupę Pawła Skuteckiego. Chodzi o jego wyjazdy na Bliski Wschód

Szymon Fiałkowski | s.fialkowski@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Sprawą wizyty bydgoskiego posła Kukiz'15 w Syrii i Libanie ma się zająć Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Ciąg dalszy problemów po wizytach na Bliskim Wschodzie bydgoskiego posła Kukiz’15. Jak informuje tygodnik „Wprost”, sprawą podróży Pawła Skuteckiego zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Z pismem do szefa ABW o informację odnośnie podróży Skuteckiego i innego posła ugrupowania Kukiz’15 Andrzeja Kobylarza do Syrii i Libanu wystąpił przewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Marek Opioła (PiS). Przypomina działalność choćby posła Mateusza P. (były poseł Samoobrony), który ma postawione zarzuty związane ze szpiegostwem i przebywa nadal w tymczasowym areszcie. Posła Opiołę interesuje kwestia związana z wyjazdami bydgoskiego posła do Libanu (tam spotkał się z wpływowymi politykami Hezbollahu) i Syrii, gdzie Skutecki gościł pod koniec października.

Sam poseł Kukiz’15 nie chce odnosić się do tej sprawy. – Nie będę tego komentował – mówi nam w rozmowie telefonicznej, choć przyznaje że poseł Opioła nie kontaktował się w nim. – Służby są od tego, żeby takie sprawy zweryfikować – dodaje. Skutecki nie komentuje również ubiegłotygodniowego tekstu dziennikarzy „Wprost”, którzy opisali działania asystentów posła, choć – jak nam mówi – niewykluczone, że w tej sprawie z ich strony mogą zostać skierowane pozwy do sądu. Przekonuje też, że polska polityka zagraniczna w obszarze bliskowschodnim praktycznie w ogóle nie istnieje. Co na to jego klubowi koledzy? – Na pewno powinniśmy porozmawiać w klubie Kukiz’15 o aktywności posła Skuteckiego – mówi Piotr Apel, cytowany przez portal wprost.pl.

To właśnie wizyta w Syrii po dziś dzień wzbudza najwięcej emocji. Skutecki spotkał się w Damaszku z prezydentem tego kraju Baszszarem Al-Asadem. Rządzący Syrią od prawie dwóch dekad Al-Asad jest dzisiaj oskarżany między innymi o wydawanie rozkazów dokonywania zbrodni przeciwko ludzkości. Wizytę w Syrii poseł Kukiz’15 opisał na swoim profilu na Facebooku, gdzie tłumaczył, że pojechał do Damaszku choćby po to, by na własne oczy zobaczyć bezpieczne, normalnie funkcjonujące miasto i przekonać się, jak traktowane w tym kraju są mniejszości religijne.


CZYTAJ WIĘCEJ: Paweł Skutecki spotkał się z Baszszarem Al-Asadem. Jak i dlaczego?


– Zobaczyłem sąsiadujący od czterystu lat z meczetem kościół i muzułmanów z dumą pokazujących ulicę, którą spacerował Jan Paweł II. Na głębsze refleksje jeszcze przyjdzie czas. Na gorąco: na pewno będę tu wracał – napisał Skutecki. Na Facebooku opublikował także zdjęcie ze spotkania z syryjskim prezydentem, które trwało około godziny. Dla posła Kukiz’15 relacje z państwami Bliskiego Wschodu stały się jedną z głównych osi jego aktywności poselskiej. Przypomnijmy, że w marcu Skutecki spotkał się z prezydentem Libanu Michelem Aounem oraz członkiem władz i szefem klubu parlamentarnego Hezbollah Mohammedem Raadem.


Powiązane treści