Minister zdrowia zapowiada: Politechnika Bydgoska zacznie kształcić lekarzy w 2024 roku
Dodano: 11.03.2023 | 17:29Na zdjęciu: Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas sobotniej (11.03) wizyty na Politechnice Bydgoskiej.
Fot. BB
Kształcenie lekarzy na Politechnice Bydgoskiej ma rozpocząć się jesienią 2024 roku – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wizyty na uczelni.
Podjęcie przez Politechnikę Bydgoską wyzwania utworzenia kierunków medycznych zostało ogłoszone dwa tygodnie temu, przy okazji wizyty ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. – Wsłuchujemy się w to, czego od nas oczekuje otoczenie. Na wczorajszym posiedzeniu senat zgodził się na zmianę strategii uczelni – Politechnika Bydgoska rozpocznie tworzenie kierunków medycznych. Będzie to duże wyzwanie na miesiące i lata, ale zapewni to nam rozwój. Jesteśmy po wstępnych rozmowach; liczymy na przychylność władz centralnych i lokalnych – ogłosił 24 lutego rektor PBŚ prof. Marek Adamski.
Uczelnia podjęła już pierwsze działania przygotowujące do utworzenia nowych kierunków. Na początku marca ogłoszono, że nowym prorektorem uczelni ds. rozwoju został dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ – jego głównym zadaniem będzie organizacja wydziału medycznego. Wielu nurtowało jednak, kiedy politechnika rozpocznie kształcenie medyków: te informacje zostały ogłoszone w sobotę, 11 marca podczas wizyty na uczelni ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
– To zadanie trudne, ale arcyważne dla rozwoju naszej uczelni – mówił o nowym zamierzeniu rektor prof. Marek Adamski. I dodał, że podczas dzisiejszej wizyty minister Niedzielski zapoznał się z planem uruchomienia kierunku lekarskiego. Ten docenił determinację władz PBŚ, ale podkreślił, że uczelnia musi spełnić wiele warunków. – To z jednej strony znalezienie specjalistów, by spełnić minimum kadrowe, z drugiej znalezienie szpitala do współpracy, a z trzeciej – rozbudowa infrastruktury uczelni – stwierdził szef resortu zdrowia.
Jak się dowiedzieliśmy, Politechnika Bydgoska ma już wstępne założenia budowy prosektorium – jest ono niezbędne do kształcenia medyków. Według Niedzielskiego, koszt takiej inwestycji to około 30 milionów złotych, ale ministerstwo zdrowia ma ją wesprzeć finansowo.
– Ustaliliśmy, że uruchomienie kierunku lekarskiego ma nastąpić od roku akademickiego 2024/2025. Wymaga to dopełnienia formalności – m.in. wniosku do ministra zdrowia i ministra nauki
– sprecyzował minister zdrowia. Wniosek – wedle słów rektora Adamskiego – ma zostać złożony latem, a najpóźniej jesienią tego roku.
Zdaniem Łukasza Schreibera, dzisiejsza wizyta to „kolejny krok” ku otwarciu medycyny na Politechnice Bydgoskiej. – W przyszłym roku minie 20 lat od oddania Collegium Medicum. Na to dwudziestolecie może wrócić do Bydgoszczy niezależne kształcenie medyczne – stwierdził minister-członek Rady Ministrów. W podobnym tonie wypowiedział się poseł Tomasz Latos. – Mamy życzliwość dwóch kluczowych ministrów, jest „dobre flow” ministra Schreibera, jest determinacja i kreatywność rektora. Będą dwa ośrodki kształcenia lekarzy – jedno przy Politechnice Bydgoskiej, a drugie przy Collegium Medicum; niestety 20 lat ktoś wpadł na niemądry pomysł i zlikwidował bydgoską Akademię Medyczną – podkreślił szef sejmowej komisji zdrowia.
Prorektor ds. rozwoju PBŚ wyjaśniał, że uczelnia przygotowując się do otwarcia kierunku lekarskiego działa według „mapy drogowej”. – Mamy za sobą szereg rozmów z medykami z Bydgoszczy i innych części kraju – powiedział dr Różański. Atutem politechniki jest też istniejące zaplecze laboratoryjne, które pokryje 30% programu kształcenia.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024