Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Minister zdrowia zapowiada: Politechnika Bydgoska zacznie kształcić lekarzy w 2024 roku

Dodano: 11.03.2023 | 17:29

Na zdjęciu: Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas sobotniej (11.03) wizyty na Politechnice Bydgoskiej.

Fot. BB

Kształcenie lekarzy na Politechnice Bydgoskiej ma rozpocząć się jesienią 2024 roku – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wizyty na uczelni.

Podjęcie przez Politechnikę Bydgoską wyzwania utworzenia kierunków medycznych zostało ogłoszone dwa tygodnie temu, przy okazji wizyty ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. – Wsłuchujemy się w to, czego od nas oczekuje otoczenie. Na wczorajszym posiedzeniu senat zgodził się na zmianę strategii uczelni – Politechnika Bydgoska rozpocznie tworzenie kierunków medycznych. Będzie to duże wyzwanie na miesiące i lata, ale zapewni to nam rozwój. Jesteśmy po wstępnych rozmowach; liczymy na przychylność władz centralnych i lokalnych ogłosił 24 lutego rektor PBŚ prof. Marek Adamski.

Uczelnia podjęła już pierwsze działania przygotowujące do utworzenia nowych kierunków. Na początku marca ogłoszono, że nowym prorektorem uczelni ds. rozwoju został dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ – jego głównym zadaniem będzie organizacja wydziału medycznego. Wielu nurtowało jednak, kiedy politechnika rozpocznie kształcenie medyków: te informacje zostały ogłoszone w sobotę, 11 marca podczas wizyty na uczelni ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

To zadanie trudne, ale arcyważne dla rozwoju naszej uczelni – mówił o nowym zamierzeniu rektor prof. Marek Adamski. I dodał, że podczas dzisiejszej wizyty minister Niedzielski zapoznał się z planem uruchomienia kierunku lekarskiego. Ten docenił determinację władz PBŚ, ale podkreślił, że uczelnia musi spełnić wiele warunków. – To z jednej strony znalezienie specjalistów, by spełnić minimum kadrowe, z drugiej znalezienie szpitala do współpracy, a z trzeciej – rozbudowa infrastruktury uczelni – stwierdził szef resortu zdrowia.

Jak się dowiedzieliśmy, Politechnika Bydgoska ma już wstępne założenia budowy prosektorium – jest ono niezbędne do kształcenia medyków. Według Niedzielskiego, koszt takiej inwestycji to około 30 milionów złotych, ale ministerstwo zdrowia ma ją wesprzeć finansowo.

– Ustaliliśmy, że uruchomienie kierunku lekarskiego ma nastąpić od roku akademickiego 2024/2025. Wymaga to dopełnienia formalności – m.in. wniosku do ministra zdrowia i ministra nauki

– sprecyzował minister zdrowia. Wniosek – wedle słów rektora Adamskiego – ma zostać złożony latem, a najpóźniej jesienią tego roku.

Zdaniem Łukasza Schreibera, dzisiejsza wizyta to „kolejny krok” ku otwarciu medycyny na Politechnice Bydgoskiej. – W przyszłym roku minie 20 lat od oddania Collegium Medicum. Na to dwudziestolecie może wrócić do Bydgoszczy niezależne kształcenie medyczne – stwierdził minister-członek Rady Ministrów. W podobnym tonie wypowiedział się poseł Tomasz Latos. – Mamy życzliwość dwóch kluczowych ministrów, jest „dobre flow” ministra Schreibera, jest determinacja i kreatywność rektora. Będą dwa ośrodki kształcenia lekarzy – jedno przy Politechnice Bydgoskiej, a drugie przy Collegium Medicum; niestety 20 lat ktoś wpadł na niemądry pomysł i zlikwidował bydgoską Akademię Medyczną – podkreślił szef sejmowej komisji zdrowia.

Prorektor ds. rozwoju PBŚ wyjaśniał, że uczelnia przygotowując się do otwarcia kierunku lekarskiego działa według „mapy drogowej”. – Mamy za sobą szereg rozmów z medykami z Bydgoszczy i innych części kraju – powiedział dr Różański. Atutem politechniki jest też istniejące zaplecze laboratoryjne, które pokryje 30% programu kształcenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wlodek
Wlodek
1 rok temu

To chore. Najpierw Nam skradli Akademię Medyczną którą my bydgoszczanie wybudowaliśmy a teraz chcą budować nową. Ją też zrabują. Polska to dziwny kraj

jan
jan
1 rok temu

Dlaczego ten ktoś niemądry jest anonimowy.

Ażej
Ażej
1 rok temu

A teraz kształcą się w szczyjni tvp, tam poszły miliony.

Kibic
Kibic
1 rok temu

Będą uczyli leczyć według lewackich standardów?

Olek
Olek
1 rok temu

Był marazm było zle. Jest lepiej, uczelnia się rozwija, a dla niektórych nadal zle. Trzymam kciuki za rozwój BYDGOSKIEJ medycyny

Adi
Adi
1 rok temu

Czemu na tym zdjęciu nie ma prezydenta miasta? Dość istotna informacja dla Bydgoszczy i jej uczelni. Gdzie jest włodarz tego miasta?

Ażej
Ażej
1 rok temu

ADI-odpowiedź prosta pissdzielce go nie zaproszą.

jan
jan
1 rok temu

Dlaczego autor niemądrych pomysłów jest anonimowy.

Leszek
Leszek
1 rok temu

Ażej PO- papraniec jak to określiłeś z pisdzielcami się nie spotyka.