Adam Niedzielski w Bydgoszczy. Minister zdrowia mówił o problemach psychiatrii dziecięcej [ZDJĘCIA]
Dodano: 06.05.2021 | 18:21Na zdjęciu: Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek gościł w Bydgoszczy, a po południu odbyła się konferencja prasowa z jego udziałem na terenie szpitala im. dr. Jurasza.
Fot. Szymon Fiałkowski
Minister zdrowia gościł dzisiaj (6 maja) w Bydgoszczy. Adam Niedzielski mówił podczas konferencji prasowej o kwestii związanej z pandemią, ale i problemach w psychiatrii dziecięcej.
- Adam Niedzielski mówił także o tym, jak mocno trzecia fala zakażeń dotknęła kujawsko-pomorskie. Niebawem w regionie baza łóżkowa ma zostać zmniejszona.
- Głównym tematem briefingu ministra była jednak kwestia związana z psychiatrią dziecięcą. Niedzielski zapowiedział, że zorganizowane zostaną specjalne poradnie związane z leczeniem uzależnień cyfrowych. Projekt rozporządzenia w tej kwestii poddano konsultacjom.
- Ministra zdrowia pytano również o nowe mutacje COVID-19
Minister zdrowia o pandemii na Kujawach i Pomorzu
Podczas briefingu, minister przypomniał, że Kujawy i Pomorze były mocno dotknięte pandemią koronawirusa w trakcie trzeciej fali. – Tutejsza baza łóżek przeznaczonych na tę walkę w szczytowym momencie trzeciej fali wyniosła blisko dwa tysiące, a cały potencjał regionu, jeśli chodzi o zakontraktowane łóżka to osiem tys., czyli ta proporcja łóżek, systemu opieki zdrowotnej przeznaczonego na walkę z COVID-19 to było blisko 25 procent – mówił Niedzielski. Szef resortu zdrowia przekazał, że w regionie niebawem baza łóżkowa ma zostać zmniejszona do 900, a potem docelowo do 400.
Wizyta Adama Niedzielskiego w klinice psychiatrii w Bydgoszczy. Jaka sytuacja w związku z koronawirusem?
Minister zdrowia wizytował dzisiaj w Bydgoszczy klinikę psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza. I to właśnie problemy psychiatrii dziecięcej były tematem konferencji ministra Niedzielskiego. Odwiedził m.in. ośrodek „Pomoc” – to ośrodek pierwszego poziomu opieki środowiskowej nad dziećmi. Jak mówił Niedzielski, psychiatria dziecięca to fragment opieki zdrowotnej równie mocno dotknięty pandemią. – Ten ośrodek został zorganizowany jeszcze przed pandemią – przypomniał i dodał: – Nasza reforma opieki psychiatrycznej nad dziećmi była zorganizowana i uruchomiona jeszcze w styczniu, lutym (2020 – red.), kiedy uruchomiliśmy pierwsze konkursy na te zespoły, a potem przyszła pandemia, która ten proces zamroziła. Teraz wracamy w taki sposób dynamiczny do tego, by liczbę zespołów opieki środowiskowej zwiększać. Chcemy dojść do poziomu 380 takich zorganizowanych zespołów w kraju – zadeklarował Niedzielski i dodał, że jest ich obecnie w Polsce niemal 260. W województwie jest zorganizowanych siedem takich zespołów, z czego tylko jeden w Bydgoszczy. – Tutaj jest nadal potrzeba organizowania tych zespołów. One funkcjonują bardzo sprawnie, dzisiejsze informacje z zespołu w Bydgoszczy są takie, że udało się przekroczyć standard porad. Ich jest 400 miesięcznie, a tutaj jest ich świadczonych już 612 – przekazał.
Niedzielski przypomniał, że takie zespoły oparte są na poradniach, które oferują szeroki zakres pomocy psychologicznej. – Bardzo ważnym elementem jest powiązanie takiego zespołu z ośrodkiem szpitalnym, który ma być tym ostatnim, trzecim poziomem referencyjnym – mówił. Jak dodawał szef resortu zdrowia, w szpitalu Jurasza jest 30 łóżek opieki specjalistycznej, psychiatrycznej dla dzieci, ale są one ciągle zajęte. – Zapotrzebowanie na wsparcie i leczenie szpitalne jest bardzo duże – nie ukrywał i wyliczał, że na oddziale psychiatrii dzieci średnio przebywają ok. 30 dni, a w przypadkach oddziału dziennego, to te terapie przebiegają przez niemal dziesięć miesięcy i są rozpisywane na cały rok. – Pandemia niestety ogranicza też normalne funkcjonowanie, także w grupie rówieśniczej – podkreślił Niedzielski i przekazał, że w trakcie konsultacji jest projekt rozporządzenia, którego celem jest zorganizowanie specjalnych poradni leczenia uzależnień cyfrowych. – Pod tym względem budujemy taki kompleksowy model i trzeba z niego korzystać – zaznaczał.
Ministra zdrowia zapytano m.in. o to, gdzie obecnie występują ogniska nowych mutacji koronawirusa – przede wszystkim indyjskiej i brazylijskiej. Jak przekazał Niedzielski, ognisko indyjskiej mutacji COVID-19 obecnie zlokalizowano pod Warszawą oraz w Katowicach. – Tutaj jest bardzo ścisła współpraca sanepidu z zakonem sióstr kalkutanek, gdzie zostały zidentyfikowane te ogniska – odpowiedział Niedzielski i zadeklarował, że to ognisko jest opanowane. Dodał, że są informacje o trzech przypadkach wykrycia wariantu brazylijskiego. Wszystkie zostały zlokalizowane w woj. śląskim.