Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIAerozolem w raka. Bydgoskie Centrum Onkologii ma pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej taką aparaturę! [ZDJĘCIA]
09.11.2017 | 14:02

Aerozolem w raka. Bydgoskie Centrum Onkologii ma pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej taką aparaturę! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Symboliczne przekazanie urządzenia przez PZU profesorom Kowalewskiemu i Zegarskiemu z Bydgoskiego Centrum Onkologii.

Fot. Stanisław Gazda

Bydgoskie Centrum Onkologii dostało dziś od PZU aparaturę do stosowania chemii w aerozolu. Zabieg PIPAC to uznany na świecie sposób leczenia chorych z przerzutami nowotworów do otrzewnej, zaawansowanym rakiem m.in. żołądka, jelita grubego, trzustki, jajnika, wyrostka robaczkowego oraz wielu innych nowotworów jamy brzusznej.

To urządzenie jest bardzo istotne, ponieważ możemy pomóc chorym, w przypadkach w których wyczerpały się wszystkie inne metody leczenia onkologicznego, w których choroba jest na tyle zaawansowana, że nie kwalifikują się do skutecznej operacji chirurgicznej lub leczenia innymi metodami. Daje ono szansę na zwolnienie rozwoju choroby, na przedłużenie życia u pewnej grupy chorych, a nawet na powrót do radykalnej chirurgii. Dzięki pomocy PZU będziemy mogli wykonać kolejnych kilkadziesiąt zabiegów. To jest naprawdę fantastyczna wiadomość – powiedział  kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej BCO prof. Wojciech Zegarski.

Bydgoskie Centrum Onkologii jest pierwszą placówką medyczną w Europie Środkowo-Wschodniej, która otrzymała taką aparaturę. Zabieg PIPAC (pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemiotherapy) polega na rozpyleniu chemii w formie aerozolu techniką laparoskopową prosto do brzucha. W ten sposób chemioterapeutyk dociera bezpośrednio do komórek nowotworowych. Chemioterapia jest podawana przez specjalną końcówkę – nebulizator, która służy do rozpylenia substancji w formie tzw. burzy śnieżnej w jamie brzusznej. Tak podaną chemioterapię w przypadku rozsiewu do otrzewnej, pacjenci znoszą znacznie lepiej, niż przy użyciu tradycyjnej metody.

Ta metoda, stosowana we Francji, Niemczech i Austrii sprawia, że chory żyje dłużej i lepiej, może pracować, podróżować – dodaje szef Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Bydgoskim Centrum Onkologii.

W imieniu zarządu Centrum Onkologii, a przede wszystkim w imieniu przyszłych pacjentów, którzy będą mogli korzystać z najnowocześniejszej metody leczenia, za wsparcie zakupu urządzenia oraz sfinansowanie kosztów zabiegów – Dorocie Maciei, członkowi zarządu PZU Życie oraz Julicie Czyżewskiej, prezesowi PZU Zdrowie podziękował prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy przystąpić do tego partnerstwa, że polscy pacjenci, tak samo jak mieszkańcy Europy Zachodniej będą mogli korzystać z najnowocześniejszych zdobyczy światowej medycyny. Z chęcią wspieramy wiele inicjatyw, których celem jest poprawa zdrowia Polaków i nie uchylamy się od takiej odpowiedzialności społecznej – powiedziała Dorota Macieja.

PZU Zdrowie obejmuje opieką zdrowotną ponad milion Polaków, wspiera inicjatywy z zakresu nowoczesnej medycyny. Zapewniając na co dzień naszym pacjentom diagnostykę i opiekę ambulatoryjną, chcemy także wspomagać skuteczne leczenie szpitalne i wierzę, że nasz wspólny projekt do tego się istotnie przyczyni – dodała Julita Czyżewska.

Czy zabieg wykonywany za pomocą tej nowoczesnej metody i unikalnego urządzenia jest drogi? Nie! To koszt rzędu 14 tysięcy złotych. To mniej niż wydaje się na leczenie systemowe ( leczenie dożylną chemią przez kilka miesięcy kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych) tym bardziej, że efektywność podawania chemioterapii PIPAC jest naprawdę wysoka. Polska, a w niej Bydgoszcz, dołączyła do grona piętnastu krajów, które są liderami w rozpowszechnianiu tej metody.


Powiązane treści