Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Akademia Muzyczna chce zbudować kampus za 100 milionów złotych. Ogłosiła konkurs

Dodano: 18.01.2016 | 00:55
Akademia Muzyczna Bydgoszcz

Od kilkunastu miesięcy trwają prace przygotowawcze pod budowę nowych obiektów uczelni. Ta rozpoczęła właśnie ich kolejny etap.

Na zdjęciu: Główny gmach Akademii Muzycznej mieści się obecnie przy ulicy Słowackiego.

Fot. Leszek Grabowski

W drugiej połowie maja mamy poznać koncepcję, według której wzniesiony zostanie nowy kompleks budynków Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego na terenach przy ulicy Chodkiewicza. Uczelnia najlepszą z nich chce wyłonić w ogłoszonym właśnie konkursie.

Konkurs jest pokłosiem działań, które stały się udziałem akademii już w 2013 i 2014 roku. Pod koniec tego pierwszego bydgoscy radni zgodzili się przekazać tereny w północnej części Bielaw na potrzeby planowanego kampusu. Rok później przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnili o zabezpieczeniu środków na ten cel. Budowa nowych obiektów Akademii Muzycznej trafiła na listę priorytetową tzw. kontraktu terytorialnego, czyli umowy między jednostkami samorządowymi a rządem w sprawie realizacji i finansowania inwestycji w poszczególnych regionach kraju. Koszt budowy nowej odsłony uczelni to aż 100 milionów złotych netto.

I właśnie taki maksymalny pułap kosztów przewiduje ogłoszony kilka dni temu konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Będzie ona punktem przyłożenia do opracowania projektu budowlanego nowych gmachów. Według obecnych założeń, akademia chciałaby przenieść się do nowych obiektów w 2020 roku. Stąd też robocza nazwa całego projektu – „Akademia 2020”.

Na ponad trzyhektarowym gruncie ma stanąć zabudowa o powierzchni nieprzekraczającej 4500 metrów kwadratowych i naziemnej powierzchni użytkowej do 13,5 tys. mkw. Na terenie akademii ma znaleźć się także parking na niemal dwieście aut, z czego znaczna większość – na kondygnacji podziemnej. Do kampusu ma przylegać także Dom Studenta. W tym celu we wrześniu ubiegłego roku władze uczelni podpisały list intencyjny z deweloperem – firmą IQ Development – który także przy ulicy Chodkiewicza realizuje swoją inwestycję – City Park. Wisienki na akademickim torcie mają być dwie – po pierwsze, budynek akademii ma być pasywny i wykorzystywać najnowsze zdobycze techniki w zakresie oszczędności energii, a po drugie – na terenie kampusu ma znajdować się efektowny park wykorzystujący znajdującą się na działce gliniankę o powierzchni przekraczającej 7 tysięcy metrów kwadratowych.

Nad przeprowadzeniem konkursu i jego rozstrzygnięciem będzie czuwał specjalnie powołany sąd konkursowy. Na jego czele stanął Marek Dunikowski z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Będzie w nim zasiadała także szefowa Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy Anna Rembowicz-Dziekciowska oraz – między innymi – dwie przedstawicielki ścisłych władz Akademii Muzycznej – profesor Maria Murawska oraz profesor Hanna Michalak. Z komisją współpracuje ponadto grono ekspertów zajmujące się chociażby kwestiami akustyki.

Na zgłoszenia kandydatów do udziału w konkursie uczelnia czeka do 2 lutego. Pięć dni później ogłosi listę osób zakwalifikowanych do udziału – muszą one wykazać się między innymi wykonaniem projektu o powierzchni nie mniejszej niż 10 tys. mkw. w okresie ostatnich trzech lat, a także posiadaniem współpracowników z doświadczeniem w obszarze budowy gmachów kulturalnych (np. opery czy filharmonii). Prace należy złożyć do końca kwietnia, a 23 maja ma nastąpić ogłoszenie zwycięzców.

Na laureata pierwszej nagrody czeka 30 tysięcy złotych oraz początek negocjacji nad uszczegółowieniem projektu. Przewidziano również przyznanie kolejnych nagród o wartości odpowiednio 20 i 10 tysięcy złotych. Akademia Muzyczna zabezpieczyła także pulę dla wyróżnionych twórców – to kolejnych 20 tys. zł.

Wystawa nagrodzonych prac ma nastąpić nie później niż 20 lipca.

Do tematu wrócimy.