Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Akcja funkcjonariuszy CBA z Bydgoszczy. Pięć osób zatrzymanych za ustawienie przetargów

Dodano: 20.06.2018 | 12:27

Funkcjonariusze nad tą sprawą pracowali od ponad roku.

Na zdjęciu: Zatrzymań dokonali funkcjonariusze bydgoskiego wydziału CBA.

Fot. cba.gov.pl / zdjęcie ilustracyjne

Pięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy bydgoskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku ze śledztwem dotyczącym ustawionego przetargu na remont dworca kolejowego w Olsztynie.

Wśród zatrzymanych jest dwójka prywatnych przedsiębiorców, dyrektor projektu w PKP S.A., jeden z byłych dyrektorów w Kujawsko-Pomorskich Inwestycjach Medycznych Sp. z o.o. oraz kierownik działu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr Rydygiera w Toruniu.

W tej sprawie działania prowadziliśmy od ponad roku – informuje Piotr Kaczorek z biura prasowego CBA. Całą piątkę zatrzymano we wtorek, a zatrzymań dokonano na terenie Torunia, Warszawy, Wrocławia oraz w województwie kujawsko-pomorskim. – Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych, zabezpieczyli dokumenty w siedzibach PKP S.A. i Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydygiera w Toruniu – dodaje Kaczorek.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie nieuprawnionego wpływania na przebieg przetargów publicznych przez określone osoby celem uzyskania zamówień publicznych przez promowane firmy. Procederem ustawiania przetargów zajmowała się grupa osób z województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Jeden z wątków badanej sprawy dotyczy między innymi ustawienia przetargu na remont dworca kolejowego Olsztyn Główny oraz modernizację torów i infrastruktury kolejowej. Od samego początku już na etapie przygotowywania przetargu przez PKP S.A., wywierany był wpływ na przebieg czynności w taki sposób, aby przetarg wygrała ustalona firma. Nie byłoby to możliwe bez współpracy i pomocy ze strony osoby zajmującej wysokie stanowisko w PKP S.A. I tak się stało. – 5 czerwca PKP ogłosiła informację o wyborze najkorzystniejszej oferty, złożyła ją firma występująca w śledztwie – dodaje Kaczorek. Jak podkreśla, sprawne działanie funkcjonariuszy sprawiło, że CBA nie zamierzało dopuścić do podpisania owej umowy.

W trakcie śledztwa prowadzonego przez agentów CBA z Bydgoszczy okazało się, że ta grupa osób zajmuje się także umożliwianiem wygrywania przetargów w innych instytucjach. Było to możliwe dzięki posiadanym znajomościom wśród pracowników Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Sp. z o.o. i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu. Przetargi dotyczyły modernizacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Zainteresowanymi uzyskaniem zamówień byli natomiast przedstawiciele różnych firm medycznych z całego kraju. Łączna suma zamówień publicznych na rzecz szpitala objętych prowadzonym śledztwem to nawet kilkanaście milionów złotych.

Śledztwo prowadzi bydgoska Prokuratura Okręgowa, która niebawem ma postawić zarzuty zatrzymanej piątce. Śledczy nadal wykonują czynności przy sprawie i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.