Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
59% wilgotność
Wiatr: 5km/h S
H 2 • L 1
0C
Czw
1C
Pt
2C
Sob
4C
Nd
3C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIAkcja „Żonkile”: Zaproszenie na koncert w Parku Witosa
żonkile
20.04.2017 | 11:09

Akcja „Żonkile”: Zaproszenie na koncert w Parku Witosa

Wydarzenie nawiązuje do powstania w getcie warszawskim.

Na zdjęciu: Zaproszenie na wydarzenie.

Fot. Materiały organizatora.

Bydgoszcz była kiedyś miastem, w którym mieszkali, pracowali i żyli Żydzi, dlatego i my chcemy przypomnieć o Żydach, o ich życiu i kulturze – piszą organizatorzy, zachęcając bydgoszczan do udziału w akcji „Żonkile”.

22. kwietnia o godz. 11.00 w Park Club w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa rozpocznie się koncert w programie którego wysłuchać będzie można:piosenek żydowskich – wystąpią muzycy: Jacek Cichocki, Beata Godyla i Irena Filuś; poznać historię Hany Gofrit, spisaną przez Nami Morgensztern i wydaną pod tytułem „Chciałam wzlecieć jak motyl” przez Yad Vashem, zaprezentowaną przez Iwone Przybyłę, współpracownika Muzeum Polin; dowiedzieć się o historii miejsc w Bydgoszczy związanych ze społecznością żydowską – dzięki historykowi Danucie Wróbel-Sawosz.

Będzie można także wykonać symbol powstania w getcie warszawskim – papierowy żonkil, oraz wziąć udział w żonkilowym spacerze na ulicę Długą.

Wydarzenie do udziału w którym organizatorzy zapraszają całe rodziny z dziećmi, związane jest z wybuchem, 19 kwietnia 1943, powstania w getcie warszawskim. Z góry skazane na klęskę, było, jest i będzie jednym z symboli walki z okrutnym totalitarnym reżimem. Symbolem walki, odwagi i niezgodny na nierówne traktowanie ludzi. Nie wybuchło w naszym mieście gdyż bydgoskich Żydów wymordowano albo wywieziono z miasta już w 1939 roku.


Powiązane treści