Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaAktorzy Teatru Polskiego za dyrektorem. „Decyzja urzędu to brak poparcia dla naszej pracy”
Teatr Polski Bydgoszcz
26.01.2017 | 14:55

Aktorzy Teatru Polskiego za dyrektorem. „Decyzja urzędu to brak poparcia dla naszej pracy”

Pracownicy Teatru Polskiego nie chcą zmiany dyrektora placówki.

Na zdjęciu: Zarządca Teatru Polskiego wkrótce może zmienić właściciela.

Fot. SG / archiwum

Trzyletnia kadencja Pawła Wodzińskiego jako dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy w sierpniu dobiegnie końca. Prezydent Bydgoszczy ogłosił konkurs na zajmowane przez niego stanowisko, chociaż aktorzy twierdzą, że jest to zbędne, a kontrakt można by przedłużyć. Wystosowali w tej sprawie list otwarty. 

CZYTAJ TAKŻE: Nowy rok w Teatrze Polskim. Cztery premiery jeszcze w tym sezonie

„Decyzję Urzędu Miasta Bydgoszczy (…) odbieramy nie jako rezultat formalnych wymogów – jak jest to sugerowane opinii publicznej – ale w większym stopniu jako brak poparcia dla naszej dotychczasowej pracy artystycznej” – czytamy w liście otwartym podpisanym przez członków zespołu artystycznego Teatru Polskiego. Aktorzy nie chcą zmiany dyrektora teatru. Uważają, że obecny zarządca bardzo dobrze kieruje placówką: „Chcielibyśmy podkreślić, że zgadzamy się z obranym przez obecną dyrekcję kierunkiem rozwoju i realizowanym programem Teatru”.

We wspomnianym liście aktorzy przypominają o sukcesach Teatru Polskiego na polskich i zagranicznych festiwalach. Podkreślają również, że to oni są zapraszani na tego typu imprezy ze względu na realizowany przez nich program artystyczny, który jest szeroko doceniany. Uważają również, że: „kształtowanie konsekwentnej linii programowej Teatru jest procesem długotrwałym i żmudnym, wymagającym gwarancji stabilności w utrzymywaniu obranego kierunku rozwoju”. Taką gwarancję ma dać im zachowanie stanowiska przez obecnego dyrektora teatru.

ZOBACZ TEŻ: Teatr Polski zwyciężył w ogólnopolskim festiwalu. Po raz drugi

Paweł Wodziński zadeklarował chęć kontynuacji pracy i zamierza zgłosić swoją kandydaturę w konkursie ogłoszonym przez prezydenta. List wystosowany przez aktorów zarządzanej przez niego placówki traktuje jako akt wsparcia i wdzięczności. – Jest mi miło, że aktorzy wyrażają wsparcie dla mnie i dla programu, który wspólnie realizujemy. Mogę tylko wyrazić moją wdzięczność za ten gest. Jednocześnie uważam, że procedura konkursowa jest procedurą właściwą i rozumiem jej zastosowanie – mówi dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Wodziński.

Oprócz niego oferty może zgłosić każda osoba spełniająca określone wymogi. Chętni muszą posiadać wykształcenie wyższe magisterskie i minimum 3-letni staż pracy na stanowiskach kierowniczych związanych z działalnością kulturalną lub minimum 3-letnią praktykę artystyczną lub kuratorską w samodzielnej realizacji projektów z zakresu kultury teatralnej. Ponadto każdy kandydat musi przygotować m.in. wizję działalności teatru i rozwoju na najbliższe trzy sezony, program artystyczny i edukacyjny oraz zamierzenia w zakresie modernizacji infrastruktury teatru.

Zgłoszenia można składać do 24 lutego 2017 roku. Osoby, które przejdą pierwszy etap, zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Postępowanie konkursowe ma zakończyć się 28 kwietnia. Zwycięzca konkursu będzie sprawował funkcję dyrektora Teatru Polskiego przez trzy sezony artystyczne, czyli od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2020 roku.


Powiązane treści