Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesAmeryka ma Dolinę Krzemową, a Bydgoszcz będzie miała – narzędziową. Porozumienie podpisane
dolina narzędziowa bydgoszcz
13.03.2019 | 20:52

Ameryka ma Dolinę Krzemową, a Bydgoszcz będzie miała – narzędziową. Porozumienie podpisane

Na zdjęciu:

Fot. ST

W środę w samo południe przedstawiciele władz lokalnych, świata nauki oraz Bydgoskiego Klastra Przemysłowego podpisali porozumienie intencyjne w sprawie realizacji projektu Dolina Narzędziowa. Bydgoszcz zamierza korzystać z potencjału rozwijającej się branży.

Przemysł narzędziowo-przetwórczy to przedmiot działania niemal tysiąca firm w regionie. W samej tylko Bydgoszczy w tej branży pracuje ok. 4 tysiące osób. Od wtorku firmy z siedemnastu krajów prezentują swoją ofertę w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym podczas targów INNOFORM organizowanych m.in. przez Bydgoski Klaster Przemysłowy. Drugiego dnia imprezy uroczyście podpisano porozumienie zakładające stworzenie w Bydgoszczy Doliny Narzędziowej.

To taka robocza nazwa, którą wybraliśmy. Cel jest taki, żeby promować branżę i pokazać że mimo upadku dużych przedsiębiorstw przemysł w Bydgoszczy ma się świetnie. Potrzebujemy przede wszystkim pracowników i cieszymy się, że władze chcą nas w tym wesprzeć – mówi Katarzyna Meger, prezes Klastra.

Sygnatariuszami listu intencyjnego są m.in. władze Bydgoszczy, powiatu bydgoskiego i województwa kujawsko-pomorskiego. – Narzędzia i obróbka tworzyw sztucznych to nasza domena. Wiele firm z Bydgoszczy i okolic podpisuje wspaniałe kontrakty, ale jest to produkt, który nie trafia wprost do mieszkańców. Jeśli jednak uzmysłowimy sobie, że nie ma samochodu bez części wyprodukowanej w naszych firmach lub na maszynach pochodzących z naszych firm, to wtedy widać skalę zjawiska – tłumaczył prezydent Rafał Bruski.

Podpisane porozumienie ma ułatwić współpracę z placówkami oświatowymi – nie tylko z Bydgoszczy, ale także ze szkołami z Koronowa i Solca Kujawskiego, co ułatwi absolwentom znaleźć później pracę. Podobne nadzieje ma rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński. – Przechadzając się po stoiskach, co rusz spotykam naszych dawnych studentów. Chcę również, aby obecni mieli oparcie w klastrze, który może zagwarantować nam możliwość korzystania z laboratoriów. Dlatego popieram tę inicjatywę ze wszystkich sił.

Podpis pod dokumentem złożył też rektor drugiego bydgoskiego uniwersytetu prof. dr hab. Jacek Woźny. – My oczywiście jesteśmy najsilniejsi w humanistyce i naukach społecznych, ale mamy też kierunki stanowiące zaplecze, które tej inicjatywie na pewno się przyda – mówił rektor UKW, wspominając m.in. o inżynierii materiałowej. Do porozumienia dołączyło też kuratorium oświaty reprezentowane przez Marka Gralika. – Niezwykle poważnie traktujemy odbudowę szkolnictwa zawodowego. W kwietniu podczas regionalnego kongresu zawodowego przedstawimy szereg informacji na temat planowanych działań. W województwie kujawsko-pomorskim znacznie więcej uczniów niż średnio w kraju wybiera technika i szkoły branżowe. Przewagę w tej kwestii mają technika, ale myślę, że dzięki takim wydarzeniom jak to dzisiejsze będzie też coraz więcej chętnych na szkoły branżowe – zapowiadał Gralik. Porozumienie ma przede wszystkim ułatwić kontakt między klastrem a placówkami, ale pozwoli też pozyskać dodatkowe środki finansowe.

Targi INNOFORM potrwają do czwartku, 14 marca.

Ameryka ma Dolinę Krzemową, a Bydgoszcz będzie miała - narzędziową. Porozumienie podpisane
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Józef
Józef
3 lat temu

Ja skończyłem inżynierię materiałową w 2016 i nie pracowałem ani jednego dnia – nie polecam 🙂