Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prof. Andrzej Dragan gościem Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Wygłosi wykład w Młynach Rothera

Dodano: 18.10.2022 | 11:43

Na zdjęciu: Już za dwa dni ceniony fizyk prof. Andrzej Dragan wygłosi wykład w Młynach Rothera.

Fot. Twitter Andrzej Dragan

Prof. Andrzej Dragan – uznany fizyk, popularyzator nauki i fotograf – wygłosi wykład w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Odbędzie się on w czwartek, 20 października o godzinie 18:00 w Młynach Rothera.

Tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-22 października. To wydarzenie popularnonaukowe, organizowane przez pięć bydgoskich uczelni: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Politechnikę Bydgoską, Collegium Medicum UMK, Wyższą Szkołę Gospodarki i Bydgoską Szkołę Wyższą. Festiwal wpisał się już trwale w kalendarium wydarzeń Bydgoszczy i regionu i nieustannie cieszy się on ogromnym zainteresowaniem odbiorców.

Celem BFN jest popularyzacja nauki i jej osiągnięć, interakcja oraz zdobywanie wiedzy poprzez zabawę i doświadczenie. Jego oferta jest skierowana do wszystkich – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie zabraknie zatem interesujących wykładów i pokazów z różnych dziedzin nauki. W tegoroczną edycję wydarzenia po raz kolejny włączają się Młyny Rothera – tym razem jako partner strategiczny. I to właśnie w obiekcie na Wyspie Młyńskiej odbędzie się jedno z najciekawszych wydarzeń BFN – czyli wykład prof. Andrzeja Dragana.

Andrzej Dragan w Bydgoszczy. Kim jest?

Andrzej Dragan – dr hab. i profesor Uniwersytetu Warszawskiego – prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową na Wydziale Fizyki UW. Jest również profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Singapurze. Dragan to bardzo znany popularyzator nauki, a także fotograf, muzyk i twórca filmowy. Filmy z jego udziałem na YouTube ogląda kilkaset tysięcy, a nawet ponad milion osób.

Andrzej Dragan jest autorem książki „Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi”. Za działalność naukową, fotograficzną, filmową i za komponowaną muzykę otrzymał kilkadziesiąt nagród. Fotograf Roku brytyjskiego pisma „Digital Camera”, nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes, twórca fotograficznego Efektu Dragana.

Wykład prof. Andrzeja Dragana „Ile wymiarów ma czas? O związku między teorią względności a teorią kwantową” odbędzie się pierwszego dnia Bydgoskiego Festiwalu Nauki –  w czwartek, 20 października o godz. 18:00. Jak informują Młyny, uczestnicy dowiedzą się m.in., co łączy teorię względności z teorią kwantową, czy da się wyprowadzić elementarne właściwości teorii kwantowej z rozszerzenia teorii względności o obserwatorów poruszających się z prędkościami większymi niż światło i poznają jeszcze więcej ciekawostek ze świata fizyki. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy na stronie festiwalnauki.bydgoszcz.pl

Bydgoski Festiwal Nauki w Młynach Rothera. Sobota pod znakiem pokazów

Ostatni dzień Bydgoskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w Młynach Rothera – w sobotę, 22 października w godzinach 12:00 – 20:00 całe rodziny będą mogły w aktywny sposób dowiedzieć się nowych rzeczy i eksperymentować. Uczestnicy będą odkrywać tajniki napięcia powierzchniowego i wielu innych zjawisk fizyczno-chemicznych zachodzących w wodzie. – W Młynach Rothera niebawem zostaną otwarte wystawy popularnonaukowe, a także laboratoria oraz pracownie dla dzieci i młodzieży, które będą służyć do aktywnego poznawania i eksperymentowania. Będziemy zachęcać do poznawania świata osoby w każdym wieku – mówi Sylwia Mularczyk z Młynów Rothera.

Naukowa Przestrzeń w Młynach Rothera wypełni się szeregiem pokazów. Zaplanowano m.in. zabawy ciekłym azotem, doświadczenia w wykonaniu fundacji prof. Ciekawskiego czy poruszenie kwestii bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Nie zabraknie też ciekawych wykładów, m.in. o jakości powietrza w Bydgoszczy, suplementach diety czy radykałach z politycznego marginesu.

W przestrzeni Młynów rozstawione zostaną też stoiska naukowe bydgoskich uczelni, a także Muzeum Wodociągów, Młynów Rothera, Pasamonu, fundacji prof. Ciekawskiego czy centrum ROBOproject. – Jako partner strategiczny festiwalu zapraszamy na stanowisko warsztatowe Młynów w Strefie Małego Naukowca! W programie: eksperymenty i pokazy wodne dla dzieci „Z nurtem czy pod prąd?” – informują Młyny.

SPRAWDŹ PROGRAM: Zbliża się Bydgoski Festiwal Nauki 2022. Co przygotowano w tym roku?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments