Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Aplikacja ułatwi zwiedzanie zoo w Myślęcinku. To pierwszy taki projekt w Polsce

Dodano: 15.10.2016 | 10:02

Korzystanie z niej jest darmowe.

Na zdjęciu: Fragment filmu promującego projekt.

Fot. materiały prasowe

Zielone Płuca Bydgoszczy 2.0 – tak nazywa się aplikacja sprawiająca, że zwiedzanie zoo oraz Ogrodu Botanicznego w Myślęcinku jest jeszcze ciekawsze. Od kilku dni można ją pobrać zupełnie za darmo na swój telefon, tablet lub inne urządzenie mobilne z systemem Android lub Apple iOS. Dlaczego warto to zrobić?

Aplikacja przygotowana została z myślą o tych, którzy chcą zwiedzić zoo lub Ogród Botaniczny. Po zainstalowaniu i włączeniu aplikacji można wybrać jedno z tych miejsc. Następnie na ekranie pojawia się szczegółowa mapa z zaznaczonymi na niej punktami. Każdy z tych punktów oznacza co najmniej jedno zwierzę lub roślinę. Po wybraniu czerwonych kropek, w wielu przypadkach wyświetli się nam jeszcze więcej punktów. Po wybraniu któregoś z nich, na ekranie pokaże się zdjęcie danego okazu wraz z dokładnym opisem, a niekiedy i z filmem. Ponadto, w przypadku niebezpiecznych zwierząt, wyświetli się również komunikat informujący nas o tym. Gdy skończymy oglądać dany okaz, symbolizująca go kropka zmieni barwę na zieloną.

Podobne programy funkcjonują już w kilku ogrodach zoologicznych w Polsce, np. w Łodzi, czy Wrocławiu, lecz projekt zrealizowany w Bydgoszczy przez firmę Ros Media jest znacznie bardziej innowacyjny. Wyróżnia go to, że gdy zbliżamy się do jakiegoś okazu, na ekranie urządzenia mobilnego automatycznie wyświetlają się informacje dotyczącego danego zwierzęcia lub rośliny. Ponadto w większości przypadków telefon zaczyna wibrować. Taka funkcja ułatwia odkrycie wszystkich roślin lub zwierząt, które nie zawsze udawało się znaleźć. Jednak aby tak było, należy pamiętać o uruchomieniu w telefonie usługi Bluetooth.

Z aplikacji korzystać można także przebywając w domu, bądź innym miejscu oddalonym od parku. Opisy zwierząt, roślin oraz historii zoo i Ogrodu Botanicznego dostępne są bez względu na to, gdzie jesteśmy. Rozbudowana baza danych, z możliwością wyszukania, zawiera m.in. informacje o 193 gatunkach zwierząt. Stworzenie materiałów zajęło cztery miesiące. Jednak projekt ma być jeszcze modyfikowany. – Czekamy na sugestię użytkowników, którzy są w parku i chcą coś dołożyć. Jesteśmy otwarci na wszystkie zmiany– mówi Prezes Zarządu LPKiW Marcin Heymann

Zrealizowanie tego projektu pochłonęło ok. 100 tys. zł. Pieniądze pochodzą z programu LECHSTARTER, którego celem jest mobilizacja społeczności do zmieniania swojego otoczenia i wspólnego działania. Aplikacja „Zielone Płuca Bydgoszczy 2.0” to nie tylko promocja parku i jego zasobów w innowacyjnej formie, ale przede wszystkim edukacja ekologiczna odwiedzających.