Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 7 • L 5
2C
Czw
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
6C
Pon
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIArcheologia: Immobile K3 za murami
Budowa Immobile K3
18.08.2016 | 14:28

Archeologia: Immobile K3 za murami

Plac Kościeleckich jest dziś placem budowy, ale przed wiekami było to zupełnie inne miejsce...

Na zdjęciu: Tak jak każda budowa wiążaca się z pracami ziemnymi, również ta bacznie obserwowana jest przez archeologów

Fot. Plac Kościeleckich. Budowa Immobile K3.

Plac Kościeleckich od pewnego czasu jest placem budowy. Powstaje tu nowy obiekt Immobile K3 – budynek biurowy, pięciokondygnacyjny, o powierzchni użytkowej 12,5 tys. metrów kwadratowych i powierzchni najmu netto 8 tys. metrów kwadratowych. Ze względu na miejsce, budowa jest pod stałym nadzorem archeologów…

Immobile K3 powstaje już za dawnymi murami miasta. Przed wiekami, w pobliżu, znajdowała się Brama Kujawska, a tuż pod murami przebiegała fosa miejska, łącząca się za starorzeczem Brdy. Od dawna był to obszar podmiejski, rodzaj śmietnika, do którego wyrzucano rzeczy zbędne. Po splantowaniu terenu, już w nieco mniej odległych czasach, były to tereny ogrodów mieszczańskich.

Archeolodzy nie spodziewali się, że natrafią tu na archeologiczną sensację, aczkolwiek zaskoczyła ich liczba odkrytych artefaktów, począwszy od drewnianych i kamiennych pozostałości fosy staromiejskiej, świadczących o dużym kunszcie ówczesnych budowniczych, drewnianych elementach sieci wodociągowej (patrz zdjęcia), na fragmentach naczyń ceramicznych i glinianych z przełomu XVIII/XIX wieku skończywszy.

-Znaleziska, po ich dokładnym przebadaniu i opisaniu będzie można oglądać w muzeum na Wyspie Młyńskiej – informuje archeolog Andrzej Retkowski, pokazując na zabezpieczone folią konstrukcje różnych pali z jarzmami, wycięciami na pióro oraz dwa rodzaje drewnianych, sosnowych rur ściekowych, być może odprowadzających deszczówkę z zabudowanego obszaru miasta poza jego mury.

Do przebadania pozostała jeszcze centralna część placu budowy, która służy jako grunt do poruszania się po nim sprzętu budowlanego.


Powiązane treści