Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Astoria w nowej odsłonie. Miasto pokazuje projekt kompleksu [WIZUALIZACJE]

Dodano: 27.09.2016 | 13:54

Jeżeli na przeszkodzie nie staną finanse, nowy obiekt przy ulicy Królowej Jadwigi ma powstać w ciągu trzech lat.

Na zdjęciu: Widok na nowy kompleks Astorii od ul. Królowej Jadwigi.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Do 2019 roku miałby, według planów bydgoskiego ratusza, powstać nowy kompleks sportowo-rekreacyjny w miejsce obecnej hali i basenów Astorii. Miasto właśnie pokazało, jak ma się prezentować.

CZYTAJ TAKŻE: Miasto chce przejąć halę targową. Pomysł podzielił bydgoskich radnych

Flagowym elementem nowego gmachu ma być 50-metrowy kryty basen o parametrach olimpijskich. Licząca dziesięć torów pływalnia posiadałaby ruchome dno i umożliwiała jej podział na części, co pozwoliłoby na jej wykorzystanie także na inne cele. Rozwiązania techniczne mają zapewnić funkcjonowanie nawet czterech poziomów głębokości w tym samym czasie. Przy basenie powstaną trybuny mogące pomieścić 450 osób. W kompleksie mają znaleźć się ponadto: hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej oraz część magazynowa.

Obiekty miałyby powstać w miejsce istniejących od ponad pięćdziesięciu lat budynków Astorii, które przeznaczone są do wyburzenia. Prace rozbiórkowe według harmonogramu urzędu miasta miałyby rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prace nad wznoszeniem nowego kompleksu – pod koniec 2017 roku. Planowane zakończenie inwestycji datowane jest na rok 2019.

Tyle że jest to harmonogram wstępny i uzależniony od czynników zewnętrznych. Kluczowym jest finansowanie budowy – miasto chce bowiem pozyskać środki na ten cel z Programu Rozwoju Kultury Fizycznej zarządzanego przez Ministerstwo Sportu. Kompleks Astorii znalazł się już na liście wieloletniego planu resortu, który grupuje zadania o szczególnym znaczeniu dla rozwoju krajowego sportu. Aby jednak otrzymać wsparcie, potrzebny jest dodatkowo start w corocznym konkursie ministerstwa. Śladem tegorocznych rozwiązań, czas na aplikację na rok 2017 upłynie najprawdopodobniej pod koniec wiosny.

Kilka dni temu prezydent Rafał Bruski zaapelował do parlamentarzystów o wsparcie tego projektu na korytarzach sejmowych i w ministerstwie. – Takiego obiektu nie ma w regionie, a w całym kraju jest zaledwie dwanaście basenów olimpijskich – tłumaczył Bruski. – Obiekt będzie służył sportowym klubom pływackim i szkołom, między innymi mistrzostwa sportowego. Będzie można tam także organizować zgrupowania sportowe, na przykład reprezentacji Polski czy ekip zagranicznych. Możliwa będzie również organizacja zawodów pływackich.

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 100 milionów złotych. Połowę tej kwoty miasto miałoby wyłożyć samodzielnie.