Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Atak hakerski na serwery Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Uczelnia wydała komunikat

Dodano: 18.06.2024 | 10:34

Na zdjęciu: Do hakerskiego ataku na serwery Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy doszło na początku stycznia br.

Fot. Archiwum

Oprócz bydgoskiej uczelni, hakerzy zaatakowali także serwery innej szkoły wyższej oraz lokalnej rozgłośni radiowej w województwie lubuskim. Wszystkie te zdarzenia są przedmiotem prowadzonego śledztwa. – Podjęliśmy międzynarodową współpracę w zakresie ścigania sprawców i zapewnienia cyberbezpieczeństwa – mówią śledczy.

Do ataku hakerskiego na serwery Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy doszło na początku tego roku. Uczelnia z siedzibą na Garbarach wydała w miniony piątek (14 czerwca) komunikat w tej sprawie. Jak czytamy w nim, w wyniku ataku, jaki miał miejsce w styczniu, zablokowana została część uczelnianych serwerów, ale nie stwierdzono wycieku danych. – Beneficjenci i interesariusze uczelni nie ucierpieli, obecnie nie odczuwamy już negatywnych skutków incydentu – informuje WSG.

Bydgoska uczelnia informuje, że ten atak został dołączony do prowadzonego już przez śledczych z zielonogórskiej prokuratury postępowania, w którym wyjaśniane są także okoliczności hakerskich ataków na serwery Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz lokalnej rozgłośni Radio Zachód (wszystkie trzy podmioty w śledztwie mają status pokrzywdzonych). – Atak został przeprowadzony przez grupę, prawdopodobnie powiązaną z Rosją – możemy przeczytać w dalszej części komunikatu wydanego przez Wyższą Szkołę Gospodarki. Uczelnia ma teorię, dlaczego hakerzy zaatakowali serwery bydgoskiej placówki. – Jesteśmy szczególnie narażeni na przestępcze działania w zakresie cyberbezpieczeństwa ze względu na swoje zaangażowanie w pomoc Ukrainie oraz inne formy łagodzenia skutków zbrodniczej napaści Rosji – nie ukrywają przedstawiciele uczelni z grodu nad Brdą.

WSG przekazała, że po ataku podjęła działania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa informatycznego, przy czym korzysta w tym zakresie zarówno z własnych zasobów, jak i z partnerów zewnętrznych, w tym Bydgoskiego Klastra Informatycznego. – Współpracujemy również z instytucjami rządowymi w tym NASK i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówią przedstawiciele uczelni, ale na koniec przyznają ze smutkiem: – Ubolewamy nad znikomą pomocą ze strony instytucji publicznych odpowiedzialnych za wsparcie w zakresie cyberbezpieczeństwa na szczeblu krajowym i regionalnym.

Atak hakerski m.in. na WSG w Bydgoszczy. Prokuratura wszczęła śledztwo

Śledztwo w sprawie ataków – o czym wspomnieliśmy wyżej – prowadzą śledczy z działu do spraw cyberprzestępczości Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. W swoim komunikacie prokuratura przekazuje, że w wyniku ataku zablokowane zostały systemy informatyczne uczelni oraz rozgłośni radiowej i zażądali okupu – 750 tysięcy dolarów za ich odblokowanie. W ocenie śledczych, atak został dokonany metodą ransomware, tj. przy użyciu złośliwego oprogramowania. – Grupa, która dokonała ataku, odpowiada za szereg hakerskich ataków na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych – mówią zielonogórscy śledczy, którzy poinformowali jednocześnie o podjęciu w sprawie międzynarodowej współpracy w zakresie ścigania sprawców i zapewnienia cyberbezpieczeństwa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments