Bydgoszcz
-3C
Słonecznie
64% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H -2 • L -3
1C
Pt
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaAżurowe utwardzanie gruntówek czas zacząć. Sprawdź, gdzie planowane są pierwsze prace
01.09.2021 | 22:21

Ażurowe utwardzanie gruntówek czas zacząć. Sprawdź, gdzie planowane są pierwsze prace

Na zdjęciu: Utwardzanie dróg płytami ażurowymi to stosowany od 2018 roku tańszy sposób przebudowy gruntówek.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rozpoczyna się kładzenie płyt ażurowych na kilku bydgoskich drogach gruntowych. ZDMiKP przewidział na ten rok wykonanie siedmiu inwestycji, m.in. na Miedzyniu czy Starym Fordonie.

Utwardzanie gruntówek płytami ażurowymi to tańsza metoda przebudowy dróg pozbawionych dotychczas twardej nawierzchni. ZDMiKP przekonywał, że koszt metra kwadratowego płyty ażurowej szacowany jest na około 200 złotych. Tego typu zadania są realizowane na terenach o dużej przepuszczalności gruntu i w miejscach, gdzie nie ma częstych przejazdów ciężarówek. Inwestycje nie obejmują jednak budowy kanalizacji deszczowej, oświetlenia, dróg dla rowerów czy chodników – powstają jedyne części dla pieszych wyłożone kostką.


CZYTAJ TAKŻE: Sklepy Lidl w Bydgoszczy będą otwarte w każdą niedzielę. Znamy ich lokalizację!


Do tej pory na zlecenie ZDMiKP ażurami wyłożono kilkanaście ulic – jak wyliczyli drogowcy, tę metodę zastosowano łącznie na 6 kilometrach dróg. W tym roku planowane są kolejne tego typu zadania – nawierzchnie utwardzone ażurami pojawią się między innymi na Miedzyniu, Czyżkówku, Osowej Górze i Fordonie. Pierwsze prace rozpoczną się w najbliższych dniach w trzech lokalizacjach:

– na ulicach 2 Października, Lądowej i Kameralnej w Starym Fordonie,
– sięgaczu ulicy Sztormowej na Osowej Górze,
– ulicy Wierzbowej – odcinek od Maciaszka do nr 49 – na Miedzyniu.

W kolejnych tygodniach start robót przewidziany jest także w kolejnych czterech miejscach: na sięgaczu ulicy Widok, ulicy Zawodzie (od Świętopełka do Karsińskiej), ulicy Średzkiej (od Czerwonego Krzyża do Ostroroga) oraz na ulicy Widok od Leszczyna do Kłosowej. Przeprowadzenie utwardzenia na tym odcinku jest jednak uzależnione od postępu robót gazowych, jednak te mają spore opóźnienie.

Jak podkreśla zarząd dróg, tegoroczny koszt utwardzenia gruntówek płytami ażurowymi to dwa miliony złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści