Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 17 • L 14
15C
Wt
25C
Sr
25C
Czw
26C
Pt
27C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBalaton obywatelski. Bruski i Mikołajczak umówili się na kąpiel za dwa lata [ZDJĘCIA]
Balaton obywatelski_SG (9)
10.09.2018 | 15:55

Balaton obywatelski. Bruski i Mikołajczak umówili się na kąpiel za dwa lata [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Balaton zyska drugą młodość...

Fot. Stanisław Gazda

Prezydent Rafał Bruski, radny Jakub Mikołajczak i Piotr Pukszto, wnioskodawca projektu w ramach BBO spotkali się dzisiaj z dziennikarzami, żeby przybliżyć projekt dotyczący zmian wokół Balatonu i nowych jego funkcji przewidzianych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Bartodziejów zyska drugą młodość.

 Nadchodzące zmiany widać już dzisiaj. Wokół zbiornika prowadzone są kolejne inwestycje finansowane m.in. z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jedna z ekip  zmienia wygląd i jakość alejek. Ale to nie wszystko. Wkrótce, po raz kolejny i ostatni, nad brzegiem Balatonu pojawią się pracownicy sanepidu, którzy pobiorą do badań próbkę wody. Dotychczasowe wyniki napawają optymizmem – woda z Balatonu odpowiada wymaganiom mikrobiologicznym dla wody do kąpieli, tzn. parametry charakteryzujące jakość wody w kąpielisku i miejscu przeznaczonym do kąpieli spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli. Otwiera to drogę do przywrócenia Balatonu mieszkańcom i odbudowy kąpieliska.

To miejsce z sentymentem wspominał prezydent Bruski, który na Bartodziejach się wychowywał i korzystał z kąpieli w osiedlowym zbiorniku wodnym, podobnie jak radny Mikołajczak, który nauczył się w nim pływać i dziś oczyma wyobraźni widzi przy Balatonie dziesiątki mieszkańców spędzających czas na pikniku na kocykach, dzieciaki baraszkujące w wodzie.

Piotr Pukszto pochwalił się, że już dwukrotnie udało mu się, w 2015 i 2017 roku wygrać konkurs na realizację inwestycji przy Balatonie w ramach BBO. Dzięki temu park przy Balatonie w ostatnich latach został wyposażony w szereg atrakcji, m.in. powstało wielofunkcyjne boisko sportowe, boisko do siatkówki plażowej, wybudowano wybieg dla psów i miasteczko ruchu rowerowego. Przebudowana została też część ścieżek i oświetlenia. W ubiegłym roku zadbano o nowe nasadzenia – w parku przybyło 70 drzew i 1000 krzewów różnych gatunków. Atrakcją osiedla są charakterystyczne, podświetlone fontanny wodne, które działają wiosną i latem.

Wkrótce na mieszkańców Bartodziejów czekać będą także nowe atrakcje. W parku powstanie m.in. ścieżka zdrowia z urządzeniami do ćwiczeń i wiele dodatkowych nasadzeń. Prace pochłoną 288 tysięcy złotych. Ich zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku. Inwestycja jest realizowana w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

Dodatkowo planowane jest stworzenie plenerowej siłowni w sąsiedztwie wybiegu dla psów. Powstaną również placyki rekreacyjne zachęcające do spotkań i spędzania ciepłych dni na świeżym powietrzu. Będą wyposażone w wygodne ławki i siedziska, a wokół nich pojawią się też kolejne kolorowe rośliny. Z myślą o wprowadzeniu pnączy przy jednej ze ścieżek zamontowany zostanie trejaż. Korzystając z okazji podniesiony zostanie poziom terenu na ścieżkach przebiegających w pobliżu dużych drzew, dzięki czemu ich korzenie nie będą niszczyły chodników.


Powiązane treści