Bydgoszcz
4C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 5 • L 2
8C
Sob
8C
Nd
6C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesBARR wspiera rozwój gospodarczy Bydgoszczy
20.01.2020 | 21:30

BARR wspiera rozwój gospodarczy Bydgoszczy

Na zdjęciu: BARR działa aktywnie na rzecz promocji gospodarczej Bydgoszczy.

Fot. Robert Sawicki/UMB

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR) została powołana przez władze Bydgoszczy w odpowiedzi na potrzebę profesjonalizacji obsługi inwestorów w mieście oraz pobudzania i wspierania przedsiębiorczości. Spółka dba także o budowanie dobrego wizerunku gospodarczego Bydgoszczy.

Działania BARR służą przyciąganiu nowych inwestycji, tworzących w Bydgoszczy kolejne miejsca pracy i stymulujących lokalną gospodarkę. Agencja obsługuje średnio 160 projektów inwestycyjnych rocznie, z których część lokuje się w mieście. Specjaliści BARR oferują inwestorom profesjonalne wsparcie w modelu „one stop shop” – pomagają m.in. w wyszukaniu nieruchomości dopasowanych do indywidualnych wymagań, uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych czy aplikowaniu o zachęty inwestycyjne. W czasie funkcjonowania BARR inwestorzy stworzyli już niemal 7500 miejsc pracy, głównie w branżach: usługowej, produkcyjnej, magazynowej oraz handlowej. Spółka wyspecjalizowała się w obsłudze firm z dynamicznie rozwijającego się sektora nowoczesnych usług dla biznesu, który obecnie zatrudnia w naszym mieście ok. 11 000 osób, z ponad 80-procentowym udziałem branży IT, co stawia Bydgoszcz w czołówce polskich ośrodków BPO/SSC. Miasto przyciąga także deweloperów inwestujących w nowoczesne przestrzenie dla biznesu. Od powstania BARR współpracujący z nią inwestorzy oddali do użytku ok. 230 000 m2 powierzchni magazynowo-produkcyjnej oraz ok. 105 000 m2 przestrzeni handlowej. O ponad 39 000 m2 zwiększył się rynek biurowy, a kolejne 80 000 m2 pozostaje w budowie i planowaniu.

Część działalności BARR polega na edukowaniu przedsiębiorców, m.in. z zagadnień prawno-księgowych, marketingowych czy kompetencji miękkich. Co roku to ponad 50 bezpłatnych wydarzeń, w których uczestniczą setki przedsiębiorców i osób chcących założyć własną firmę. W ubiegłym roku uruchomiona została nowa inicjatywa – „Akcja Akceleracja!”, skierowana do osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. To praktyczna ścieżka wsparcia, w ramach której cyklicznie odbywają się „Spotkania z przedsiębiorczością”, symulacje biznesowe, szkolenia (z generowania pomysłu na biznes, przygotowania biznesplanu i rejestracji firmy) czy konferencje „Start-Up Bydgoszcz!”, które dostarczają biznesowej wiedzy i inspiracji oraz pomagają budować lokalną społeczność młodych przedsiębiorców.

Agencja oferuje również instrumenty wsparcia dedykowane MŚP, szczególnie w obszarze internacjonalizacji oraz zwiększania innowacyjności i konkurencyjności. BARR proponuje różne formy pomocy, np. preferencyjne pożyczki czy granty na działania proeksportowe. – Współpracując z wieloma przedsiębiorcami i innymi instytucjami otoczenia biznesu, staramy się jak najlepiej zrozumieć różnorodne potrzeby MŚP. Przez pryzmat tych doświadczeń sukcesywnie rozszerzamy ofertę instrumentów na rzecz wspierania przedsiębiorczości w całym regionie – zaznacza Edyta Wiwatowska, Prezes BARR.

Spółka aktywnie działa także na polu promocji gospodarczej Bydgoszczy. Jej przedstawiciele uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach w Polsce i za granicą, dotyczących zarówno rynku nieruchomości, jak też sektora BPO/SSC, ITC, logistyki czy produkcji. Owocuje to kolejnymi zapytaniami o bydgoską lokalizację od potencjalnych inwestorów. BARR realizuje też ważne projekty z zakresu promocji gospodarczej regionu oraz internacjonalizacji MŚP we współpracy ze stowarzyszeniem Metropolia Bydgoszcz i innymi instytucjami otoczenia biznesu.

Pierwsze lata działalności BARR upłynęły pod znakiem budowania pozytywnego wizerunku gospodarczego Bydgoszczy i wspierania rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Nowe inwestycje w mieście, najniższa od lat stopa bezrobocia czy liczne wyróżnienia dla Bydgoszczy w biznesowych plebiscytach świadczą o tym, że podejmowane wysiłki przynoszą pożądane efekty.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści