Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Baseny otwarte na Astorii w nowej odsłonie. W planach rwąca rzeka, wave-ball i zjeżdżalnia cebula

Dodano: 25.04.2022 | 12:16
Basen Nowa Astoria Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Nowe baseny otwarte na Astorii mają powstać przy kompleksie wybudowanym w 2020 roku, gdzie mieści się między innymi basen o długości 50 metrów (olimpijski).

Fot. Szymon Fiałkowski

Cztery strefy dla mieszkańców z 25-metrowym basenem dysponującym mobilnym zadaszeniem, krytym basenem dla dzieci, strefą gastronomiczną, placami zabaw, plażami i boiskami – tak w telegraficznym skrócie wygląda pomysł na nowe baseny otwarte na Astorii. Ale zanim nabierze on kształtów, miasto musi znaleźć firmę, która przygotuje dokumenty na potrzeby przetargu na ich właściwy projekt i budowę.

O nowej strefie otwartych basenów Astorii mówi się od kilku lat. A konkretnie – od momentu, gdy zaprezentowano projekt nowego kompleksu przy ulicy Królowej Jadwigi z basenem olimpijskim na czele. Znajdujący się od strony bulwarów nad Brdą teren miał w ramach drugiego etapu modernizacji Astorii zyskać nowe życie. Poprzednie zakończyło się w 2016 roku – wówczas stan techniczny przestrzeni otwartej w lipcu 1972 roku był tak zły, że jego dalsza (i bezpieczna) eksploatacja okazała się niemożliwa. A warto wspomnieć, że jeszcze w 2015 roku bawiły się tam tłumy bydgoszczan.

Miejskie plany zakładają powrót do tego stanu rzeczy. Trudno jednak obecnie określić nawet przybliżoną perspektywę inwestycji. Po pierwsze – dopiero niedawno ratusz zaczął poszukiwać firmy, która wykona program funkcjonalno-użytkowy. Mówiąc prościej – dokument określający kluczowe parametry i kryteria techniczne ważne przy projektowaniu, a później – samej budowie. W ubiegłym tygodniu urzędnicy poznali ofertę na jego wykonanie. Ofertę – bo wpłynęła tylko jedna. Na kwotę nieco ponad 119 tysięcy złotych brutto. Tyle że nie spełniała ona wymogów formalnych. – Postępowanie nie zostanie więc rozstrzygnięte i zostanie powtórzone – mówi nam Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Rafała Bruskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 100-letni statek MS Bydgoszcz w remoncie. Czy latem czeka nas powrót atrakcyjnych rejsów na Brdzie, Wiśle i Kanale Bydgoskim?

Po drugie – dopiero wspomniany program funkcjonalno-użytkowy pozwoli oszacować (słowo-klucz) wartość inwestycji. Na razie w miejskich dokumentach – budżecie czy wieloletniej prognozie finansowej – próżno więc szukać jakichkolwiek wzmianek o pieniądzach na budowę. A należy pamiętać, że w obecnej sytuacji gospodarczej ten kosztorys może szybko ulegać zmianie.

Nowe baseny otwarte na Astorii – planowane atrakcje

Wiadomo, że nowe baseny otwarte na Astorii mają mieć ofertę znacznie bogatszą niż te, które zamknięto w połowie ubiegłej dekady. Strefę stricte basenową ma tworzyć 6-torowy basen o długości 25 metrów, który ma pełnić też funkcję pływalni rozgrzewkowej dla krytego basenu 50-metrowego. Sam też ma posiadać zadaszenie, ale mobilne. Obok ma znaleźć się niecka o wymiarach 15 na 15 metrów przeznaczona dla dzieci. A wszystko to uzupełnione o szatnie, część gastronomiczną nadbudowaną na hangarze kajakowym, fontanny i wodotryski.

W strefie rekreacyjnej ma się znaleźć kolejna niecka z atrakcjami typu „rwąca rzeka” (o długości ok. 40 metrów), zjeżdżalnie (w tym o kształcie przypominającym cebulę) czy wreszcie piłka tworząca fale, czyli tzw. wave-ball. Zainstalowane mają zostać również dwa wodne place zabaw dla dzieci. A wszystko otoczone sztucznymi plażami. Sztucznymi, bo te prawdziwe mają znaleźć się po sąsiedzku, gdzie zainstalowane mają zostać parasole i natryski. W planach jest jeszcze strefa ruchu. Tam z kolei ma znaleźć się plac do street workoutu, parkouru, tor z przeszkodami czy park linowy dla dzieci.

Wejścia na baseny otwarte na Astorii mają być umiejscowione od strony ul. Jana III Sobieskiego, Unii Lubelskiej, a także od bulwarów nad Brdą. Przy drugiej z tych ulic powstanie ponadto – w miejsce obecnego dzikiego parkingu – plac postojowy na 27 samochodów (w kilku miejscach znajdą się też miejsca na zaparkowanie rowerów). Obok niego zlokalizowana zostanie para nowych przystanków, na których będzie zatrzymywał się autobus linii nr 54.

Nadal otwarta pozostaje kwestia wykorzystania symbolu starej Astorii, czyli rzeźby dwóch delfinów bawiących się piłką. Jak już informowaliśmy, jest ona obecnie składowana (i niezabezpieczona) na terenie przy ul. Królowej Jadwigi. Zarządca obiektu, czyli Bydgoskie Centrum Sportu zapewnia, że rzeźba na terenie nowego kompleksu znajdzie swoje miejsce.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Tyle lat mówiło się o aquaparku z prawdziwego zdarzenia w Bydgoszczy. To co tu czytam robiło wrażenie w latach 2000-2005.

jan
jan
1 rok temu

Czy dwudziestopięciometrowy basen to nie za mało kiedy przy szkołach buduje się podobne kryte i w czasach gdy wszystkie odkryte baseny zlikwidowano. Czy stary basen nie był większy. Z tego co zrozumiałem ma być o połowę mniejszy od krytego.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Stary otwarty basen Astorii miał 50m.

jan
jan
1 rok temu

Mieliśmy dwa lodowiska, jedno z przyzwoitą widownią. pan Bruski przyoszczędził i powstało jedno byle jakie teraz chce przyoszczędzić na basenie i wybudować połowę mniejszy. Posiada cechę upartego osła i za wszelką cenę przeforsowuje swoje pomysły.

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Już zdążyłem się się zestarzeć, doczekać wnuków i prawnuków i te ciągłe obietnice,,szukania, obliczenia , projekty różności, przetargi za taniochę Bo ma być wiecej ,lepiej ,taniej, a wychodzi później jak widać często, mniej , gorzej ,drożej.Licząc, awarie,remonty,poprawki, reklamacje itp Np. Most Uniwersytecki, tory tramwajowe na Jagiellońskiej , i drogi-wylewki w dziury i inne… Niech decydenci raz zrobi niespodziankę.. Niech nic nie piszą, nie mówią za wiele, nie obiecują… Tylko tadaaammm, fanfary i „pompa” ..mieszkańcy zapraszamy Państwa na otwarcie, tego ,,czy innego obiektu,mostu czy parku z wodotryskami..,a może i „świstak będzie siedział obok i zawijał łakocie dla dzieciaków w te sreberka”..… Czytaj więcej »