Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budżet obywatelski dla spółdzielni? Nowy regulamin może przynieść sporą zmianę

Dodano: 08.03.2023 | 21:22

Na zdjęciu: Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowlani nakłania mieszkańców swoich zasobów do poparcia zmian w regulaminie BBO.

Fot. ST

Trwające konsultacje regulaminu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego przebiegają pod znakiem walki spółdzielni mieszkaniowych o możliwość realizacji inwestycji z programu także na ich terenach. Społecznicy wyrażają jednak obawy, że w rywalizacji o głosy to spółdzielnie – posiadające wielu pracowników, jak i liczne możliwości promowania projektów – będą w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do zwykłych mieszkańców.

Tradycyjne konsultacje w sprawie zasad BBO są prowadzone corocznie przed startem kolejnej edycji największego projektu obywatelskiego. W tym roku bydgoszczanie mogą zgłaszać swoje uwagi do 13 marca. W ankiecie konsultacyjnej ratusz prosi o opinię w kilku kwestiach: największe emocje budzi przede wszystkim pytanie, czy realizacja zadań z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego powinna być możliwa na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych.

Do tej pory najważniejszą zasadą budżetu obywatelskiego była realizacja zadań tylko na działkach, które należały do miasta. Od kilkunastu miesięcy trwa jednak lobbing bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych, by BBO objęło również zadania na gruntach spółdzielczych. Ich przedstawiciele przekonują, że tak jak inne podmioty płacą podatki do miasta i ochoczo deklarują, że będą ponosić koszty utrzymania np. placów zabaw powstałych w ramach BBO.

Na wtorkowym spotkaniu z mieszkańcami Fordonu zastępca prezydenta Michał Sztybel argumentował, że pozwolenie na realizację zadań na gruntach prywatnych (regulamin miałby dopuszczać ich powstanie – na podstawie umowy z właścicielem – na wszelkich gruntach nienależących do miasta, czyli np. gruntach deweloperskich) poszerzy możliwość zgłaszania większej liczby wniosków, zwłaszcza na osiedlach zdominowanych przez budynki spółdzielcze (np. Fordon, Wyżyny czy Szwederowo). Korzyścią dla ratusza będzie także przeniesienie odpowiedzialności za późniejsze utrzymywanie zadań na spółdzielców.

Społecznicy od lat zaangażowani w projekty BBO widzą jednak poważne zagrożenie w możliwości zgłaszania pomysłów przez spółdzielnie. Te posiadają spore „zasoby” – po pierwsze osób, które będą głosować na projekty: od pracowników i ich rodzin, po osoby w różny sposób powiązane ze spółdzielcami. Po drugie – zarządcy mają szerokie możliwości kampanii promującej projekty: od biuletynów i stron internetowych po informacje na klatkach schodowych.

Przykładem na wykorzystanie szerokich możliwości spółdzielców jest prowadzona już kampania na rzecz poparcia korzystnych dla nich zmian w regulaminie BBO. MSM Zrzeszeni zachęca na swoim profilu facebookowym do wzięcia udziału w konsultacjach, „szczególnie zachęcając do kliknięcia TAK w punkcie 5 ankiety, który dotyczy realizacji zadań z BBO na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych”. SM Budowlani – jak widać na zdjęciu ilustrującym artykuł – za pomocą kartek na drzwiach wejściowych do klatek schodowych przekonuje, że po wprowadzeniu korzystnych dla spółdzielców zmian – na terenach bliskich mieszkańcom będzie możliwa realizacja projektów z BBO. Taka interpretacja błędnie zakłada, że wcześniej tego typu inwestycje nie były w ogóle możliwe.


Bydgoski Budżet Obywatelski 2022: znamy wyniki! Zobacz, co powstanie na Twoim osiedlu


Podczas fordońskiego spotkania swój punkt widzenia kreślili przedstawiciele FSM. Argumentowali, że projekty będą ogólnodostępne dla wszystkich i podkreślali, że inni mieszkańcy czy goście szkoły (spotkanie odbyło się w Kinie Jeremi w XV LO) korzystają ze spółdzielczych parkingów. Czy zwykli obywatele, chcący zmienić rzeczywistość, mają szansę w starciu z wieloosobowymi strukturami, posiadającymi szerokie możliwości promowania projektów? Rozwiązaniem kompromisowym mogłoby być stworzenie odrębnego programu dla spółdzielni, w którym mogłyby one ubiegać się o dotację na rzecz zadań realizowanych w przestrzeni ogólnodostępnej.

Czas na złożenie uwag mija w poniedziałek, 13 marca. Można to uczynić za pomocą strony www.bydgoszcz.pl/bbo – poza kwestią uczestnictwa spółdzielni w BBO, ratusz pyta także o dalsze losy mikroprojektów osiedlowych czy limitów środków na poszczególne zadania.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ostatni zgasi światło
ostatni zgasi światło
1 rok temu

Czyli BBO zamieni się w budżet remontowy placów zabaw, parkingów, chodników, oświetlenia i innej infrastruktury dla spółdzielni.
Brawa dla Sztybla!

wargo
wargo
1 rok temu

Jak spółdzielnie to i… wspólnoty?