Bydgoszcz
5C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 5 • L 5
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBędą zmiany w V Orszaku Trzech Króli [ZDJĘCIA]
V Orszak Trzech Króli_konferencja_SG (2)
28.12.2017 | 12:26

Będą zmiany w V Orszaku Trzech Króli [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: O zmianach w V Orszaku Trzech Króli poinformowano na dzisiejszej konferencji prasowej.

Fot. Stanisław Gazda

6 stycznia zorganizowany zostanie piąty już z kolei Bydgoski Orszak Trzech Króli. W poprzednim wzięło udział ponad dziesięć tysięcy osób, przez co nasz orszak zaliczany jest do jednych z największych w kraju.

Od samego początku, niezmiennie koordynatorami Orszaku są państwo Marek i Regina Piątkowscy, organizujący wespół z Ruchem Światło-Życie, Fundacją „Światło-Życie” oraz wieloma wolontariuszami to radosne przeżywanie święta Objawienia Pańskiego, dające mieszkańcom poczucie więzi z miastem, będące okazją do wspólnego śpiewania kolęd podczas przemarszu jego ulicami.

V Bydgoski Orszak Trzech Króli będzie różnił się od wszystkich wcześniejszych, a to dlatego, że tym razem nie rozpocznie się pod kościołem pw. Świętej Trójcy i nie zakończy na Starym Rynku.

6 stycznia 2018 roku Orszak poprzedzi msza święta o godz. 11:00 w kościele oo. Jezuitów przy Placu Kościeleckich. Stamtąd barwny korowód przejdzie ulicami: Bernardyńską, przez Zbożowy Rynek, Toruńską by dotrzeć do Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”. Tam odegrane zostaną sceny przedstawiające: wystąpienie Heroda oraz pokłon Trzech Króli, a po nich odbędzie się koncert kolęd przygotowany przez diakonię Ruchu Światło-Życie. Po raz pierwszy w historii Orszaków, zgodnie z ludową tradycją, wolontariusze rozdawać będą zgromadzonym tzw. szczodraki – rogaliki nadziewane twarogiem.

Przypisane zostanie również dodatkowe znaczenie postaciom Trzech Króli, którzy poprowadzą pochód. One będą nie tylko symbolami Europy, Azji i Afryki. Król Kacper (Mieczysław Franaszek) przewodzący czerwonemu orszakowi reprezentował będzie pokolenie ludzi starszych. Król Melchior (Mariusz Maciejewski) prowadzący orszak zielony, reprezentować będzie pokolenie mężczyzn w sile wieku, żonatych i ojców rodzin), Król Baltazar (o. misjonarz CSSp z Ghany Izaak Antwi-Boasiako) jadący na wielbłądzie Gacek, wypożyczonym z mini zoo w Horodyszczach, prowadzący orszak niebieski, reprezentować będzie pokolenie młodych.

Po raz pierwszy pojawi się w Orszku król Herod (Szymon Chodera). Nie zabraknie Świętej Rodziny: Maryja (Marta Marczak), Józef (Jacek Marczak), Dziecię Jezus (15-miesięczny Krzyś). Za nimi podążać będą mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowach, śpiewający kolędy.

W 2018 roku przez polskie miasta i miasteczka przejdą sześćset czterdzieści cztery Orszaki Trzech Króli – o sto więcej niż w roku ubiegłym.


Powiązane treści