Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Będzie Bydgoska Karta Seniora 60+

Dodano: 05.05.2016 | 14:48

Bydgoszcz musi dołączyć do grona miast przyjaznych seniorom.

Na zdjęciu: Jest już gotowy wzór wniosku o wydanie Bydgoskiej Karty Seniora.

Fot. Stanisław Gazda

O Karcie Seniora mówiono podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Prezydent zaakceptował projekt Uchwały Rady Miasta w tej sprawie, jest projekt Zarządzenia Prezydenta – wszystko wskazuje więc na to, że Bydgoska  Karta Seniora zostanie wdrożona. Mówiono też o niej na dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej programu „Bydgoska Karta Seniora”. Trwają pertraktacje z Parterami Programu na temat wysokości ulg. Pełny wykaz beneficjentów zostanie zamieszczony na stronie internetowej bydgoskich seniorów, która powstanie niebawem.

Uczestniczący w konferencji przed bydgoskim Ratuszem: Zdzisław Tylicki – przewodniczący Zarządu Okręgu PZERiI, Ireneusz Nitkiewicz – przewodniczący SLD w Bydgoszczy oraz przedstawiciele Klubu Radnych SLD Lewica Razem w Radzie Miasta Bydgoszczy poinformowali media o zasadach funkcjonowania Karty Seniora. Będą zbliżone do Karty Rodzina 3+, przy czym w przypadku Bydgoskiej Karty Seniora głównymi przesłankami do jej powstania będą: aktywizacja społeczna, mentalna i fizyczna ludzi starszych, a co za tym idzie obalanie stereotypów, że osoba w podeszłym wieku nadaje się tylko do założenia ciepłych bamboszy i siedzenia w domu przed telewizorem.
Jak powiedział Jakub Mendry – ludzie w wieku 60+ mają mieć pełne prawo i możliwości do funkcjonowania poza domem, do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym swojego miasta. A że są tu także instytucje nie tylko miejskie – apelujemy do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, by włączył do Programu Bydgoska Karta Seniora również jednostki jemu podległe.
Jan Szopiński przypomniał, że w naszym kraju Karty Seniora nie są czymś niezwykłym. Bydgoszcz może czerpać wzorce z Łodzi, Wrocławia, Koszalina, czy Szczecina i Lublina. W praktyce i nasze miasto, gdzie przecież znajduje się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Seniorów, za kilka miesięcy dołączy do aglomeracji przyjaznych seniorom. Skala działań zależeć będzie tylko i wyłącznie od dobrej woli Partnerów Programu, którymi mogą być instytucje kulturalne, lokale gastronomiczne, ale też warsztaty samochodowe,  zakłady fryzjerskie, firmy oferujące wypoczynek, leczenie, rehabilitację. Koordynacją wszystkimi sprawami związanymi z funkcjonowaniem Bydgoskiej Karty Seniora powinno instytucjonalnie zająć się Centrum Obsługi Seniorów. Przewiduje się, że powstanie ono w lokalu po dawnej Księgarni „Współczesnej”. Tam byłoby można odbierać Bydgoskie Karty Seniora, ale też przyjmować zgłoszenia od kolejnych Partnerów Programu, chcących się doń włączyć. A korzyści mogą być obustronne, także te ekonomiczne i marketingowe, zważywszy na to, że w Bydgoszczy mieszka ponad 90 tysięcy osób w wieku 60+.
Wszystko jest na dobrej drodze, by Bydgoska Karta Seniora powstała jak najszybciej. Są już wzory wniosku o wydanie Bydgoskiej Karty Seniora, a także wzory Deklaracji Uczestnictwa w Programie „Bydgoska Karta Seniora” dla potencjalnych Partnerów Programu. Prawdopodobnie temat Bydgoskiej Karty Seniora zostanie przegłosowany na czerwcowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, sama zaś Bydgoska Karta Seniora powinna obowiązywać najpóźniej od września tego roku.

O Bydgoskiej Karcie Seniora mówi Zdzisław Tylicki – przewodniczący Zarządu Okręgu PZERiI. Posłuchajcie relacji dźwiękowej: