Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
92% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H -1 • L -3
1C
Sr
-1C
Czw
0C
Pt
2C
Sob
3C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBetlejemskie Światło Pokoju jest już w Bydgoszczy! [ZDJĘCIA]
Betlejemskie Światło Pokoju 2018_SG (14)
18.12.2018 | 20:05

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Bydgoszczy! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Oryginalne Betlejemskie Światło Pokoju przeniesione z betlejemskiej Groty Narodzenia.

Fot. Stanisłąw Gazda

Przedstawiciele władz miasta, władz harcerskich, służb mundurowych, Kujawsko-Pomorskiej Komendy Chorągwi ZHP, władze hufca, mieszkańcy Bydgoszczy oraz instruktorzy, zuchy i harcerze zgromadzili się dzisiejszego (18.12.) wieczora na placu Wolności, by powitać w Bydgoszczy Betlejemskie Światło Pokoju.

Już po raz 29. Betlejemskie Światło Pokoju, symbol braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element przygotowań do świąt Bożego Narodzenia w Polsce, pojawiło się również w naszym województwie. Dziś zawitało do Bydgoszczy. Uroczystość rozpoczęła się od rozpalenia przez przewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy, wspólnie z druhną komendantką oraz przedstawicielką harcerzy – jednego z symboli harcerstwa – harcerskiej watry. Stało się już tradycją, że każda wspólnota harcerska zbiera się i przebywa ze sobą w kręgu ognia. Ognisko wszakże było w dziejach ludzkości zaczątkiem życia w zbiorowości, we wspólnocie. Dawało światło, ciepło zapewniające bezpieczeństwo i możliwość obróbki żywności, a następnie możliwość postępu technologicznego. Symbolikę ognia przybliżył wszystkim zebranym pokaz w wykonaniu toruńskiego teatru ognia.

Jak nam powiedziała Beata Kobus, komendantka Hufca Bydgoszcz Miasto – tegoroczne hasło BŚP brzmi: „Światło, które łączy”, co ma ścisły związek z atmosferą świąt Bożego Narodzenia, a harcerze są tymi, którzy przekazując je innym osobom, równocześnie przekazują ideę pokoju na świecie, w naszym kraju, szkołach, zakładach pracy i w naszych rodzinach. Toteż chyba najważniejszym punktem uroczystego powitania Betlejemskiego Światła Pokoju było jego przeniesienie do lampionów przyniesionych przez mieszkańców Bydgoszczy i harcerzy, którzy zaniosą je do różnych instytucji, Urzędu Miasta Bydgoszczy, do redakcji bydgoskich mediów, szpitali, szkół, bydgoskich parafii.  BŚP zapalili w swoich lampionach również harcerze z miejscowości należących do Metropolii Bydgoszcz, by mogły się nim podzielić społeczności tamtych regionów.

Na całą Polskę, w tym do Bydgoszczy, Betlejemskie Światło Pokoju „rozeszło się” z Zakopanego. Z naszego miasta pojechała po nie delegacja 150 harcerzy. W sumie w Stolicy Tatr po odbiór BŚP stawiło się blisko cztery tysiące harcerzy z całej Polski.

Betlejemskie Światło Pokoju to akcja rozpoczęta przez skautów z Austrii. Od 1987, co roku skautka lub skaut, wybrani przez Austriackie Radio i Telewizję , odbierają Światło z groty Grobu Pańskiego w Betlejem w Palestynie, a następnie światło przewożone jest do Wiednia, skąd odbierają je mieszkańcy miasta oraz delegacje skautowe z całej Europy.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.


Powiązane treści