Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Betpol Dom i Betpol S.A.: Rodzinne Korzenie, Mądre Budownictwo i Wizja Przyszłości

Dodano: 16.10.2023 | 11:53

Na zdjęciu: Rozwiązania przyjęte na Puszczykowej pozwoliły stworzyć miejsce bardzo nowoczesne, z wieloma udogodnieniami, a zarazem bardzo bezpieczne i funkcjonalne.

Fot. nadesłane

Jak się zmienia rynek budownictwa w Polsce i jakie są jego najnowsze trendy? Czy możliwe jest pogodzenie innowacyjności z długotrwałymi standardami jakości? Co firma robi, aby zapewnić najwyższe standardy BHP?

Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w rozmowie z przedstawicielami Betpol Dom oraz Betpol S.A ., firmy z Bydgoszczy z ponad 30-letnią historią. Ostatnio firma zdecydowała się na ekspansję, otwierając nowy dział zorientowany na innowacyjne i mądre budownictwo mieszkaniowe.

Jakie wartości przewodnie kierowały działaniem firmy przez ostatnie trzy dekady?

Odpowiada: Prezes BETPOL S.A. – Grażyna Wrukowska
Od początku działalności firma kierowała się rzetelnym wykonywaniem powierzonych jej zadań przez co zdobyła zaufanie i wiarygodność w oczach klientów. Udało się tego dokonać dzięki długoletnim relacjom z pracownikami, ciągłym rozwojem i naciskiem na jakość. Zawsze jesteśmy otwarci na nowe technologie a fakt, że jesteśmy firmą rodzinną przekłada się na niepowtarzalną atmosferę opartą na zaufaniu i współpracy.

Czy podejście firmy do realizacji projektów ewoluowało na przestrzeni lat?

Firma z biegiem lat zaczęła bardziej strukturyzować swoje działania poprzez wprowadzanie procesów. Nieustannie doskonalimy się w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Nie można też pominąć faktu odchodzenia od scentralizowanego modelu zarządzania dzięki wysokim kompetencjom kadry, co przekłada się na większą autonomię w podejmowaniu decyzji

Jakie są najważniejsze projekty, które zrealizowała firma?

Do każdego projektu staramy się podchodzić z jednakową starannością i każdy jest na swój sposób ważny. Łatwiej wyszczególnić najtrudniejsze, czyli Terminal Kontenerowy DCT w Gdańsku (ok. 25 hektarów nawierzchni) oraz Stadion Arena w Gdańsku.

Czy właśnie te projekty określiliby Państwo jako największe sukcesy firmy?

Największym sukcesem jest nieprzerwane działanie od 33 lat i zbudowanie zespołu wspaniałych ludzi, którzy są bez wątpienia specjalistami w swoich dziedzinach.

Wiemy, że stworzyli Państwo markę Betpol Dom działającą w sektorze budownictwa mieszkaniowego? Co było powodem tej decyzji?

Betpol Dom powstał naturalnie, jako rozszerzenie działalności i chęć „produkcji” a nie tylko działania na zlecenie. Chcieliśmy przejść od roli wykonawcy do aktywnego uczestnika w procesie tworzenia projektów mieszkaniowych. Posiadaliśmy wszystkie kompetencje, którymi naszym zdaniem powinien wykazywać się Deweloper, dlatego zdecydowaliśmy się na dywersyfikację działań. Decyzja o pierwszej inwestycji była spontaniczna i wynikała z zauroczenia się projektem, a szczególnie wyjątkowymi dachami mansardowymi.

Czy doświadczenia zdobyte przez Betpol S.A. wpłynęły na sposób działania Betpol Dom?

Doświadczenie BETPOL S.A. nieustannie wpływa na sposób działania Betpol Dom poprzez wypracowane przez lata standardy zarządzania projektami, wsparcie techniczne i merytoryczne. Można powiedzieć, że BETPOL S.A. uwiarygadnia Betpol Dom w oczach dostawców i partnerów biznesowych co przekłada się na sprawniejsze realizowanie inwestycji.

W materiałach marketingowych posługuję się Państwo hasłem “Budujemy mądrze”. Co za nim stoi?

Odpowiadają: Anna Tuszyńska i Piotr Glegoła – Betpol Dom
Budujemy mądrze to hasło, które dobrze oddaje podejście firmy Betpol Dom do realizowanych projektów. Te dwa słowa w sposób idealny opisują proces powstawania naszych budynków zaczynając od założeń i koncepcji, poprzez przygotowanie projektu, dobór właściwych materiałów i rozwiązań, a kończąc na starannym wykonaniu. Kluczowe w realizowaniu naszej wizji jest dbałość o wysoką jakość realizacji, a także wygoda i zadowolenie naszych klientów.

Jakie są w takim razie najważniejsze korzyści dla klientów wynikające z podejścia „Budujemy mądrze”?

Klienci otrzymują produkt spełniający ich oczekiwania. Jest to najważniejsza z korzyści podejścia „Budujemy mądrze”.

Jakie są wyzwania związane z realizacją filozofii „Budujemy mądrze” i jak sobie z nimi radzicie?

Największym wyzwaniem jest sprostanie wysokim oczekiwaniom klientów. Dlatego postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę. Do każdego projektu podchodzimy z pełnym zaangażowaniem. Dbamy o wysoką jakość użytych materiałów i staranność wykonania na każdy etapie realizacji.

W jaki sposób zasady „mądrego budownictwa” są wdrażane przez Betpol Dom?

Skupiamy się na rzeczach, które mają znaczenie. Poprzez mądre budownictwo staramy się wdrażać rozwiązania, które mają stworzyć mieszkańcom idealną przestrzeń do życia. Pod hasłem budujemy mądrze kryją się zarówno rozwiązania poprawiające komfort mieszkańców takie jak instalacja fotowoltaiczna zasilająca części wspólne budynku lub możliwość przywołania windy z mieszkania, jak również rozwiązania techniczne niewidoczne na pierwszy rzut oka np. wykorzystanie do budowy wielkoformatowej cegły akustycznej lub zastosowanie podgrzewania rampy zjazdu do garażu podziemnego.

Czy możecie podać konkretne przykłady inwestycji, które najlepiej ilustrują zasady „mądrego budownictwa”?

Nasza najnowsza inwestycja „Puszczykowa 6” w pełni wpisuje się w przyjęte standardy filozofii „Mądrego Budownictwa”. Podwyższony standard wykończenia połączony z wysoką jakością wykonania i estetyką budynku zaprojektowanego w stylu nowoczesnej stodoły spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Czy możemy w takim razie zatrzymać się na chwilę przy projekcie Puszczykowa 6? Co wyróżnia ten projekt?

Wszystkie zagadnienia przyświecające ideologii “Budujemy mądrze” cechują projekt Puszczykowej. Najważniejszymi z nich są wysoki standard wykończenia, montaż instalacji fotowoltaicznej, miejsca do ładowania samochodów elektrycznych, wykorzystywanie materiałów o podwyższonej izolacyjności akustycznej czy cichobieżne windy.

Jakie korzyści przynoszą dla klientów te wymienione przez Państwa cechy projektu?

Bezapelacyjnie największą korzyścią dla klientów jest znalezienie swojego idealnego miejsca na ziemi. Miejsca, dającego komfort i bezpieczeństwo. Rozwiązania przyjęte na Puszczykowej pozwoliły stworzyć miejsce bardzo nowoczesne, z wieloma udogodnieniami, a zarazem bardzo bezpieczne i funkcjonalne.

Inwestycja deweloperska jest złożonym procesem. Przede wszystkim podstawę do projektowania wymarzonego mieszkania stanowi przemyślany wybór lokalizacji naszej inwestycji. W bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola, w spokojnej okolicy, w rejonie dobrze skomunikowanym z centrum miasta Bydgoszczy. Bardzo ważna jest atrakcyjna bryła budynku w tym przypadku łącząca jasne kolory, odcienie naturalnej cegły oraz szklane balustrady, które dodają przyjemnej lekkości czterokondygnacyjnej stodoły. W dalszej kolejności istotną sprawą jest prawidłowy dobór materiałów budowlanych najwyższej jakości, uznanych producentów takich jak Xella, LaFarge, Genderka, czy Porta oraz drobiazgowy nadzór na każdym etapie wznoszenia budynku.

Wcześniej zrealizowali Państwo projekt Apartamenty Derdowskiego. Czy można powiedzieć, że on też jest przykładem mądrego budownictwa?

Projekt Apartamenty Derdowskiego był dużym wyzwaniem, które pozwoliło zdobyć doświadczenie niezbędne przy realizacji projektów deweloperskich. Dwa kameralne budynki wielorodzinne, postawione na podziemnych halach garażowych z układem dróg i ścieżek wewnętrznych oraz dużą ilością zieleni płynnie wpisały się w okoliczną zabudowę uatrakcyjniając północną dzielnicę miasta. Budynki zostały dopracowane ze szczególną starannością i dbałością o detale.

Jak ten projekt wpłynął na dalszy rozwój firmy?

Zrealizowana inwestycja w Starogardzie Gdańskim spotkała się z dużym zainteresowaniem klientów. Zadowolenie mieszkańców i pozytywne opinie wyznaczyły kierunek rozwoju firmy Betpol Dom, prowadząc do przyjęcia filozofii mądrego budownictwa.

Porozmawiajmy chwilę o bezpieczeństwie pracy. Jak doświadczenie Betpol SA wpłynęło na podejście do BHP w projekcie Betpol Dom?

Odpowiada: Główny specjalista ds. BHP – Paweł Bidziński
Fakt, że jesteśmy częścią firmy BETPOL S.A. która istnieje już ponad 33 lata oraz historia realizacji dużych kontraktów w tym, dla największych koncernów paliwowych, spowodowały, że podczas rozpoczynania nowych projektów – tak jak to miało miejsce w przypadku BETPOL Dom – naturalnym było przeniesienie na nowy grunt wypracowanych standardów w szczególności w zakresie BHP. Kładziemy duży nacisk aby nasze inwestycje były wykonywane z przestrzeganiem standardów BHP co nie raz udowodniliśmy na naszych inwestycjach.

Jakie są standardy BHP obowiązujące w Betpol Dom?

Podczas realizacji naszych inwestycji dbamy, aby każdy z naszych podwykonawców posiadał jasną i przejrzystą umowę w szczególności zapisy w zakresie BHP. Wdrożyliśmy dla wszystkich podwykonawców jednakowe dokumenty BHP pozwalające ujednolicić proces obiegu dokumentów. Przestrzegamy zasad stosowania wymaganych środków ochrony zbiorowej w szczególności podczas wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych, prawidłowego i zgodnego z przepisami wyposażenia pracowników w ŚOI. Stosowania sprawnych maszyn i urządzeń. Bieżącej kontroli stanu BHP na odcinkach prac oraz zewnętrznego monitoringu BHP.

A co z tego mają pracownicy?

Przestrzeganie standardów BHP przynosi korzyści pracownikom i przedsiębiorcom poprzez minimalizację ryzyka wypadków oraz ochronę zdrowia pracowników. Poprawa morale pracowników wynika z widocznej troski o ich bezpieczeństwo. Bezpieczne środowisko pracy przekłada się na większą produktywność poprzez eliminację przestojów i czasu rekonwalescencji. Redukuje to również koszty leczenia, absencji i potencjalnych kar za naruszenia przepisów BHP. Dbałość o BHP zwiększa atrakcyjność firmy jako pracodawcy, co może obniżyć rotację pracowników. Wspieranie standardów BHP zapewnia zgodność z normami i normami branżowymi, minimalizując ryzyko konsekwencji prawnych. Poprawa relacji między pracodawcą a pracownikami buduje zaufanie i troskę o dobro pracowników. Ogólnie rzecz biorąc, inwestycja w przestrzeganie BHP przynosi wielowymiarowe korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron.

Dziękuję za poświęcony czas.