Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaBiblioteka miejska zaprasza na wystawę z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
biblioteka stary rynek bydgoszcz
01.05.2021 | 08:40

Biblioteka miejska zaprasza na wystawę z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Na zdjęciu: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę poświęconą Konstytucji 3 Maja.

Fot. ED

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na wystawę online „Ku naprawie Rzeczpospolitej – w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”.

Konstytucja 3 Maja była jedną z pierwszych na świecie ustaw zasadniczych, regulujących ustrój państwa. Stanowiła ona przełom w historii systemów politycznych. Mimo że obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy, a całe działania wokół wprowadzenia reform zakończyły się niepowodzeniem i upadkiem Rzeczpospolitej, to nie zapominamy jednak o doniosłości tego wydarzenia.


CZYTAJ TAKŻE: Dziki – stali bywalcy Osowej Góry i nie tylko. Jak Bydgoszcz radzi sobie ze zwierzyną?


3 Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych, uroczyście celebrowane od 1918 roku. W związku z 230. rocznicą uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy prezentuje oryginalne źródła historyczne z własnych zbiorów odnoszące się do tego wydarzenia: osiemnastowieczne rękopisy (w tym manuskrypty Stanisława Augusta Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszki), stare druki (np. publikacje Stanisława Konarskiego, Stanisława Staszica i Hugo Kołłątaja), a także dokumenty ikonograficzne, kartograficzne i dotyczące życia społecznego.

Prezentacja dostępna będzie do końca maja, na stronie www.biblioteka.bydgoszcz.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści