Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 15 • L 10
18C
Pon
21C
Wt
22C
Sr
15C
Czw
16C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBiblioteka szykuje się do rozbudowy. Zmieni się nie do poznania [WIZUALIZACJE]
biblioteka 2
23.08.2017 | 11:18

Biblioteka szykuje się do rozbudowy. Zmieni się nie do poznania [WIZUALIZACJE]

W bibliotece mają pojawić się m.in. książkomat i wrzutomat.

Na zdjęciu: Budynek biblioteki zostanie przeszklony.

Fot. mat. prasowe

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy stara się o rozbudowę. Jeśli inwestycję uda się zrealizować, budynek zmieni się nie do poznania.

Biblioteka zgłosiła projekt „Droga do Nowoczesności. Rozbudowa i prace konserwatorsko-remontowe w zabytkowych budynkach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy wraz z niezbędną infrastrukturą, wyposażeniem i zadaszeniem dziedzińca” do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach inwestycji planowane są prace konserwatorsko-remontowe budynku przy ul. Długiej 39, a także jego rozbudowa w miejscu wyburzonych oficyn od ul. Zaułek. Taras budynku przy Starym Rynku 24 ma zostać zadaszony szkłem.

Głównym powodem podjęcia decyzji o realizacji projektu były istniejące ograniczenia infrastrukturalne w dostępie do kultury i brak możliwości pełnego wykorzystania potencjału biblioteki – tłumaczą w placówce. Dzięki inwestycji powiększy się też przestrzeń magazynowa oraz przeznaczona na działania edukacyjno-kulturalne.

Realizacja projektu ma pozwolić wdrożyć nową ofertę biblioteki, która obejmie wykorzystanie nowoczesnych technologii. W program mają zostać włączone gry miejskie oparte o rzeczywistość rozszerzoną ARG i technologie cyfrowe. Stworzone zostaną mobilne aplikacje do wypożyczania i korzystania z plików udostępnionych przez bibliotekę, a także wrzutomat do zwrotu książek i książkomat do ich odbioru po godzinach funkcjonowania biblioteki.

Wkład własny w projekcie mają zapewnić urząd marszałkowski i urząd miasta. – Jeśli udałoby się pozyskać środki finansowe, instytucję czekają duże zmiany, począwszy od budowy nowego, dodatkowego budynku, a skończywszy na rozbudowanej ofercie kulturalnej. Etap oceny formalnej mamy już za sobą, teraz czekamy na wynik oceny merytorycznej – informują władze biblioteki. Koszt całkowity inwestycji szacowany jest na 21,7 mln zł, zaś z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego miałoby pochodzić ponad 15 mln zł.


Powiązane treści