Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bieganie, kolarstwo i triatlon. Gdzie i kiedy mogą wystartować bydgoszczanie w najbliższych miesiącach?

Dodano: 31.01.2018 | 11:28

Czas już szykować formę na najbliższe zawody.

Na zdjęciu: Kolejna edycja PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego odbędzie się 27 maja.

Fot. SG

W najbliższych miesiącach amatorzy aktywnego spędzania czasu napotkają w Bydgoszczy bogatą ofertę imprez.

– W zeszłym roku zanotowaliśmy rekordy. Były biegi tradycyjne i z przeszkodami, zawody kolarskie oraz triatlony. 1500 pakietów startowych na bieg organizowany przez Aktywną Bydgoszcz sprzedało się w 3-4 doby – mówił Błażej Stawiarski z bydgoskiego ratusza podczas obrad komisji promocji. Dodawał, że wielu organizatorów już nawet nie aplikuje po miejskie środki, bo widzi w Bydgoszczy potencjał, aby zawody przygotować samemu. Aktywna Bydgoszcz ma w tym roku wydać aplikację dla bydgoszczan oraz tradycyjnie będzie organizować kilka imprez. Pierwszą z nich będzie Bydgoski Bieg Urodzinowy, który odbędzie się 22 kwietnia. Zapisy ruszą w lutym.

Ostatnie dni przyniosły też negatywne informacje dla biegaczy. Akademia Biegania Sprint poinformowała o odwołaniu Wiosennego Przebudzenia (11 marca), Snu Nocy Letniej (17 czerwca), Kamiennej 5 (24 czerwca), ZaDyszki Bydgoskiej (30 września), III Cross Duathlonu (14 października) i Zimowej ZaDymki (16 grudnia). Oficjalny powód może nieco dziwić. Organizatorzy tłumaczyli rezygnację z imprez niewielką liczbą zarejestrowanych i opłaconych uczestników. W przypadku chociażby duathlonu, do którego pozostało ponad osiem miesięcy, takie tłumaczenie spotkało się z głosami zaskoczenia ze strony uczestników.

Odwołanie kilku biegów znacząco zubożyło kalendarz imprez na najbliższe miesiące. 17 lutego odbędzie się walentynkowa edycja biegu Tropem Watahy, a 25 lutego i 25 marca Grand Prix City Trail. Później będzie można też wziąć udział w biegach Bydgoszcz na Start (15 kwietnia), Biegu na Miedzyniu (21 kwietnia), 3. PKO Bydgoskim Festiwalu Biegowym (27 maja), IV Biegu Instalatora (3 czerwca), Terenowej Masakrze (9-10 czerwca) i 13. Nocnym Maratonie Kanału Bydgoskiego (16 czerwca). Zwieńczeniem pierwszej części roku będzie Enea Bydgoszcz Triathlon zaplanowany na 7-8 lipca.

Na brak wydarzeń nie będą narzekać także narzekać miłośnicy kolarstwa. 20 maja na trasie Uniwersyteckiej odbędzie się II edycja Bydgoszcz Cycling Challenge. Przed rokiem zawody przyciągnęły blisko 600 zawodników z całej Polski, którym na trasie kibicowały setki widzów. Rywalizacja obędzie się w dwóch formach – najpierw rozegrane zostanie uliczne kryterium (wyścigi eliminacyjne i wielki finał na pętlach o długości 3,3 km), a wieczorem zawodnicy wystąpią w jeździe indywidualnej na czas na dystansie 10 kilometrów. Co ważne, wyścigi rozgrywane są z podziałem na dwie kategorie rowerów – szosowe i inne.

Zapisy ruszą 5 lutego o godz. 18. Limit uczestników wynosi 600 osób dla wyścigu szosowego, 200 osób dla rowerów innych oraz 300 dla wyścigu jazdy indywidualnej na czas. Opłata startowa będzie w zależności od terminu rejestracji wynosić 39, 49, 59, 79 lub 99 zł na wyścig główny oraz 19 (dla uczestników wyścigu głównego) i 29 zł na jazdę na czas.

Znane są już także daty imprez, które zainteresują fanów terenowej odmiany kolarstwa. Sezon tradycyjnie rozpocznie Kujawia XC w Myślęcinku. Wyścig odbędzie się 25 marca i można spodziewać się, że tak jak co roku przyciągnie zawodników z całego kraju, chcących rywalizować w olimpijskiej odmianie kolarstwa górskiego.

3 czerwca odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja Metropolia Bydgoszcz MTB Maraton. Zawody zostaną rozegrane na dystansach 30 i 50 km, a także na siedmiokilometrowej trasie dla dzieci z rodzicami. Zapisy ruszą 1 lutego.

Sebastian Torzewski