Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Biegły ocenił stan techniczny budynku Pubu Jack. „Mógł zawalić się w każdym momencie”

Dodano: 25.05.2017 | 17:53

Przygotowany przez niego dokument jest bardzo obszerny.

Na zdjęciu: Lokal cieszył się sporą popularnością.

Fot. Stanisław Gazda

– Stan konstrukcji dobudówki stwarza zagrożenie zawalenia się obiektu – między innymi do takiego wniosku doszedł biegły z zakresu budownictwa, który oceniał budynek przy ulicy Długiej 65, w którym mieści się Pub Jack. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Pub Jack zniknie z centrum miasta? Inspektor sprawdza dokumenty, a prokuratura prowadzi śledztwo

Przypominamy, że lokal w centrum miasta został zamknięty na początku kwietnia. Przyczyną wydania nakazu było naruszenie zasad bezpieczeństwa i doprowadzenie do zaniedbań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Zanim do tego doszło, kontrole w pubie przeprowadzali pracownicy straży pożarnej, sanepidu oraz Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Sprawą zajął się również powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który zwrócił uwagę na nielegalnie dobudowane fragmenty budynku. CZYTAJ WIĘCEJ

Właściciele obiektu mieli kilka tygodni na dostarczenie projektu budowlanego przygotowanego pod kątem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania terenu i w uzgodnieniu z rzeczoznawcami PPOŻ i sanepidu. – Projekt został przekazany z końcem kwietnia, lecz są w nim uchybienia. Właściciele zostali zobowiązani do naniesienia wymaganych poprawek, uzupełnień – informuje Stanisław Skowroński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Czas na dostarczenie tych dokumentów upłynie z końcem sierpnia. Jeśli właściciele nie dostarczą wymaganych informacji, to ma zostać wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o rozbiórce nielegalnie dobudowanej części obiektu.  – Właściciele ponoszą koszty związane z projektem, więc domniemam, że chcą iść drogą legalizacji. Czy wybór takiej drogi jest możliwy, okaże się dopiero po uzupełnieniu złożonych dokumentów – stwierdza Skowroński.

Za rozbiórką przemawia opinia biegłego z zakresu budownictwa, która w ubiegłym tygodniu trafiła do, zajmującej się sprawą lokalu, Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe. – Opinia biegłego jest bardzo obszerna. Wynika z niej między innym, że przekroczono normy obciążeniowe w dobudowanej części, co stwarza zagrożenie zawalenia obiektu. Stan konstrukcji jest taki, że mogło dojść do lawinowego zawalenia się budynku – mówi prok. Włodzimierz Marszałkowski z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe. Opinia ta ma być też przedstawiona ustnie prokuratorowi podczas spotkania, do którego ma dojść w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. – To nie jest przedłużenie sprawy, lecz doprecyzowanie do protokołu pewnych okoliczności, które się w nim znajdują – podkreśla prok. Marszałkowski.

Po sprecyzowaniu wszystkich informacji przekazanych przez biegłego, mają zostać podjęte kolejne kroki. Postępowanie prowadzone jest na dwóch frontach: administracyjnym (dotyczącym zgodności wydanych decyzji administracyjnych) oraz karnym (odnoszącym się do narażenia na niebezpieczeństwo osób przebywających w lokalu).