Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 12 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBliny 2016
27.02.2016 | 20:13

Bliny 2016

Bydgoskie Bliny, dziewięć lat temu reaktywował w Bydgoszczy Stefan Pastuszewski.

Na zdjęciu: Bliny 2016 uświetnił występ chóru cerkiewnego, z parafii pw. św. Jerzego Zwycięzcy z Białegostoku.

Fot. Stanisław Gazda

W pliku dźwiękowym,dwa utwory w wykonaniu chóru cerkiewnego z Białegostoku:

Już po raz dziewiąty, w sobotę 27 lutego o godz. 17.00, w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej, przy ul. Unii Lubelskiej 4C odbyły się, jedyne w Polsce, Bliny Prawosławne.

Bliny nawiązują do odbywających się w Bydgoszczy przedwojennych spotkań emigracji rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej, organizowanych w ostatni tydzień karnawału. Inicjatorem przywrócenia przedwojennej tradycji świętowania końca karnawału tradycyjnymi wschodnimi blinami był Stefan Pastuszewski – przypominający, że znaczną część parafii prawosławnej w okresie międzywojennym stanowili Rosjanie związani z arystokracją, a z drugiej strony jeńcy wojny polsko-bolszewickiej, którzy opuścili obozy i żyli w trudnych warunkach. Arystokracja wpadła na pomysł, że trzeba im pomagać. W okresie karnawału organizowano więc płatną uroczystość kulturalno-kulinarną, a dochód przeznaczano dla tych potrzebujących. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 1939 roku, a dziewięć lat temu zostało wznowione. W dzisiejszej biesiadzie kulturalno-kulinarnej Bliny 2016 uczestniczył m.in. nowy proboszcz bydgoskiej parafii prawosławnej ks. Mirosław Radziwon.

-Dziś również potrzebna jest Państwa ofiarność, z uwagi na to, że bydgoska parafia prawosławna pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy przeżywa ogromny problem, jakim jest brak funduszy na pilny remont. Jeżeli nie zostanie w najbliższym czasie przeprowadzony, to cerkwi grozi zamknięcie – poinformował Stefan Pastuszewski.

Było też coś dla smakoszy: po koncercie bydgoska parafia prawosławna p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy zaprosiła na degustację. Bliny przez cały tydzień przed imprezą przygotowywali bydgoscy parafianie z cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy. A w hallu BSW można było podziwiać ikony autorstwa Zbigniewa i Agnieszki Pietrzykowskich.

Spotkanie uświetnił koncert chóru cerkiewnego z parafii pw. św. Jerzego Zwycięzcy z Białegostoku. Występujący chór prezentuje najwyższy poziom wykonawstwa muzyki cerkiewnej.

Według wykładni cerkiewnej, maselnica – tydzień związany dawnej z kultem słońca, obecnie ma służyć pojednaniu między ludźmi oraz duchowemu przygotowaniu do Wielkiego Postu.

Przepis na bliny:

Składniki

  • 3 jajka
  • 100 g  śmietanki
  • 250 g  kefiru
  • 1/2 litra mleka
  • ok. 1/2 kg  mąki pszennej
  • szczypta soli
  • szczypta cukru
  • 1 łyżka  oliwy

Sposób przygotowania

Wszystkie składniki miksujemy – ciasto powinno być gęste, ale jeszcze lejące. Smażymy na kropli oliwy. Bliny układamy „w stopkę”: jednego na drugim, przekładając je skrawkami masła. Podajemy na gorąco, złożone na pół, z czerwonym kawiorem lub wędzonym łososiem. Wierzch można posmarować śmietaną.


Powiązane treści